Selekcijos metodai


Selekcijos metodiniai pagrindai. Įvadas. Poliploidija. Chromosomų mutacijos. Chromosomų mutacijos (tesinys). Poliploidija (tęsinys). Tolimoji hibridizacija. Tolimoji hibridizacija (tęsinys). Inbrydingas ir autbrydingas. Inbrydingas ir autbrydingas (tęsinys). Atranka. Atranka (tęsinys). Išvados. Naudota literatūra.

Kultūrinių augalų veislės, gerai ir kasmet dera, tos, kurios tinka nepalankioms meteorologinėms sąlygoms ir gerai išnaudoja tinkamiausias agrotechnikos sąlygas. Tam, kad išskirti – atrinkti geriausias veisles pasitelkiamas selekcijos mokslas. Selekcija - Mokslas, tiriantis veislių sukūrimą ir senų, jau turimų pagerinimą. Selekcijos tikslai: 1. žmogaus poreikių tenkinimas, 2. įvairių veislių kaupimas ir išsaugojimas, 3. išvestų veislių gerinimas ir naujų išvedimas.

Daugelis augalų selekcijos uždavinių yra bendri. Svarbiausios selekcijos uždavinių grupės, arba kryptys, yra tokios: derlingumo didinimas, produkcijos kokybės gerinimas, augalų atsparumas ligoms, atsparumas nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, tinkamumas agrotechnikos reikalavimams ir kt.

Nagrinėdama savo temą plačiau aptarsiu tai kas yra poliploidija, tolimoji hibridizacija, inbrydingas, autbrydingas bei atrankos metodai.

Poliploidų yra du tipai: autopoliploidai ir alopoliploidai: Autopoliploidai – tai vienos rūšies augalo chromosomų skaičiaus rinkinio sudvigubinimas. Pavyzdžiui, iš diploidinių rugių (2n = 14), gaunami tetraploidiniai (2n = 28). Alopoliploidai – tai skirtingų rūšių ir genčių chromosomų skaičiaus padidėjimas. Alopoliploidai, gauti susumavus dviejų rūšių ar genčių chromosomų skaičių (rinkinį), vadinami amfidiploidais. Tokių augalų stambesnė lapija, stambesni šakniavaisiai ir pan.

Tolimoji hibridizacija (tarprūšinė, tarpgentinė) taikoma tada, kai vidurūšinė neįmanoma pasiekti reikiamo tikslo. Šis metodas taikomas atsparioms nepalankioms sąlygoms, ligoms ir kenkėjams, produktyvioms veislėms gauti.

Inbrydingas kaip ir autbrydingas priklauso tipiškam lytiniam augalų dauginimuisi. Inbrydingas - genetiškai susijusių organizmų kryžminimasis (augalų savidulka).

Atranka yra esminis selekcijos darbo procesas taikant bet kurį metodą.

  • MS PowerPoint 600 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (972 žodžiai)
  • Joana
  • Selekcijos metodai
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Selekcijos metodai. (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/selekcijos-metodai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 13:06
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo