Sėlių teritorija aprašymas


Sėlių teritorija aprašymas.


Žinomiausi sėlių laidojimo paminklai: Visėtiškių, Miškinių, Ratulanų pilkapynai, Alksnių, Dauliūnų, Juodonių, Moškėnų, Stupelių, Žiobų piliakalniai. Čia ilgą laiką gyvavo paprotys laidoti mirusiuosius kolektyviniuose pilkapiuose. Tokie pilkapiai apjuosti akmenų vainiku, 8-20m skersmens ir iki 1,5m aukščio. Matyt, dėl nedidelio gyventojų kaičiaus tuose pačiuose pilkapiuose laidota kelis šimtmečius, nes senesni kapai dažnai randami sunaikinti vėlesniųjų. Mirusieji laidoti nesilaikant griežtesnės tvarkos, paguldyti įvairiomis kryptimis. Ypač laidojimo būdas įvairuoja šiaurinėje ( latviškoje) Sėlos dalyje. Čia šalia pilkapynų randama ir plokštinių kapinynų, o juose – degintinių kapų, datuojamų V- VI a. Tačiau nei kremacijos paprotys, nei plokštinis laidojimo būdas netampa vyraujantys. VI a. pabaigoje vėl įsigali senosios tradicijos, o kremacija sugrįžta į sėlių gyvenamas žemes tik IX a., tačiau ir toliau nepasirenkamas vienas laidojimo būdas, abu laidojimo papročiai gyvuoja šalia vienas kito.

Sėlių kapų įkapės negausios. Vyrai laidojami su pentiniu siauraašmeniniu kirviu, ietimis su įtveriamaisiais antgaliais, retkarčiais su plačiuoju kovos peiliu. Drabužiui susegti vyrai naudojo seges . Šioje teritorijoje pasitaiko ir pavienių labai turtingų kapų, kuriuose rasta sidabro papuošalų, bronzinėmis skardelėmis puošta skara. Moterims į kapus dėti darbo įrankiai ir papuošalai. Darbo įrankiai – ylos , peiliukai, verpstukai. Sėlės galvą puošė apgalviais. Pastarieji gaminti iš įvijėlių ir siaurų plokštelių, kartais iš cilindrikų. Drabužius susegdavo smeigtukais. Labiausiai mėgti ramentiniai smeigtukai. Rankos puoštos juostinėmis, storagalėmis, įvijinėmis apyrankėmis. Retkarčiais randama ir antkaklių. Mėgtos balnelinės ir ramentinės antkaklės

Pietinėje Sėlos dalyje nuo VII a. geroka sumažėjo gyventojų, kraštas retai gyvenamas, neliko didelių bendruomenių. Manoma, kad dalis gyventojų išsikėlė šiauriauarba migravo į Rytų Lietuvą. Sėlių kultūra daugiausia panašių bruožų turi su latgaliais bei žiemgaliais, tik tiek skurdesnė už pastarųjų kultūrą. Dalis latvių archeologų netgi neišskiria atskiros sėlių genties, o jų kultūrą nagrinėja kartu su latgalių.

Tautų kraustymosi laikotarpio pabaigoj sėliai prarado dalį savo žemių, ypač pietinėje dalyje, o jų kultūra, ypač paribiuose, supanašėjo su kaimynų.

  • Microsoft Word 209 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2372 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Sėlių teritorija aprašymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Sėlių teritorija aprašymas . (2017 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/seliu-teritorija-aprasymas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 00:17
×