Senasis žydų ugdymas


Pedagogikos referatas. Senasis žydų ugdymas. Mošė Maimonidas. Įvadas. Judaizmo atsiradimas. Žydų filosofija. Mošė Maimonidas (1135 – 1204m. Apibendrinimas. Literatūros sąrašas.


Pagal legendą, Senovės žydai buvo išeiviai iš semitų klajoklių genčių, apsigyvenę Mesopotamijos šumerų laikais. Vėliau kai kurios iš šių genčių migravo į Egiptą, ten jie buvo pavergti egiptiečių. Kaip tik šiuo laikotariu žydų Dievas Jahvė sudarė sutarį su žydų tauta ir Mozė (Moshe) buvo išrinktas išrinktuoju, per kurį Jahvė kalbėjo su žydais. Po pabėgimo iš Egipto žydai daėjo iki Palestinos, kur sukūrė Izraelio valstybę, iš kurios 925 m.pr.m.e. Atsiskyrė savarankiška žydų karalystė. 722 m.pr.m.e. Asirių karalius Sargon III sunaikino Izraelio sostinę ir paverė vergais žydų tautą. Tiap baigė egzistuoti Izraeilis. 586 m.pr.m.e. Nebuknecaras I užkariavo paskutinę žydų tvirtovę tai yra Jaruzalę ir išvedė vergus į Babiloną.

Pasak legendos būtent šiuo laikotariu įvyko žydų permąstymas. Juos užvaldė nenumaldoma idėja atgailauti ir išmelsti praeities pas visagalį Jahve. Daugelis pranašų šiuo laikotarpiu buvo mokytojais. 538 m.pr.m.e. Irano karalius Kyras II paleido žydus iš nelaisvės.

Visa sunki žydų tautos istorija atsispindi jų požiūryje į ugdymą. Mokytojai už Toros mokymą pinigų negaudavo nes buvo manyta kad Toros žodis Dievo Jahvės liaudžiai buvo duotas nemokamai.

Senovės žydų išmintis sako: „Jeigu tu pamatei, kad tėvas ir mokytojas suklupo vienu metu, tai pirmiausia ranką turi ištiesti savo mokytojui“.

Mokyklinis žydų mokymas buvo trijų lygių:

•Pirmas lygis. Vaikai turėjo išmokti įvaldyti skaitymo ir rašymo pradžimokslį. Mokytojai ir mokiniai sėdėdavo ant žemės taip demonstruodami savo lygybę prieš Dievą.

•Antras lygis. Vaikai mokėsi mąstyti ir dėstyti perskaitytas ir išmoktas mintis. Torą netgi mokydavosi mintinai taip ugdydami atmintį. Atmintis senovės žydams buvo svarbiausia proto savybė.

•Trečias lygis. Šis etapas buvo sudarytas su pasiruošimu profesinei veiklai. Dažniausiai profesiją berniukai pavelėdavo iš tėvo, todėl tėvas atlikavo mokytojo vaidmenį.

Mergaitės taip pat budavo supažindinamos su Toros raštais, tik mažesniu mastu. Šios žinios buvo skirtos dėl griežtų ir sunkių tradicijų namų ruošoje. Moters idealas – gera mama ir pavyzdinga žmona.

  • Pedagogika Referatai
  • 2015 m.
  • Ugnė
  • 8 puslapiai (1379 žodžiai)
  • Pedagogikos referatai
  • Microsoft Word 18 KB
  • Senasis žydų ugdymas
    10 - 9 balsai (-ų)
Senasis žydų ugdymas. (2015 m. Vasario 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/senasis-zydu-ugdymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 23:51