Senatvės įvaizdžiai šiuolaikinėje visuomenėje


Įvadas. Sąvokos. Senų žmonių įvaizdžiai. Valstybinio socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjo įvaizdis. Vyresnio amžiaus žmonių – socialinės paramos gavėjų įvaizdis. Vyresnio amžiaus žmogaus, kaip fiziškai ir teisiškai bejėgės aukos, įvaizdis. Vyresnio amžiaus žmonių, kaip proginės pagarbos objektų, įvaizdis. Vyresnio amžiaus žmonių, kaip išmintingų ir veiklių asmenybių, įvaizdis. Vyresnio amžiaus žmonių, kaip atstumiančių asmenybių, įvaizdis. Išvados. Literatūros šaltiniai.

Šis įvaizdis, kaip ir senatvės pensijų gavėjų įvaizdis, yra prieštaringas, nes kuriami prasmių laukai vyresniosios kartos atžvilgiu gali būti daugialypiai. Šis įvaizdis gali pakelti vyresniosios kartos socialinę vertę visos kitos visuomenės akyse, nes suteikia pastariesiems galimybę pademonstruoti labdaringus ketinimus vyresniosios kartos atžvilgiu. Kita vertus, vyresnio amžiaus žmonių, kaip socialinės paramos gavėjų, įvaizdis gali būti kuriamas kaip menkinantis. Tada, kai bus suabejota, ar pagyvenusių ir senų žmonių socialinei paramai skiriamos lėšos nėra per didelės, atsiras paskata vyresnio amžiaus žmones vertinti kaip besaikius visuomenės lėšų eikvotojus.

2.4.

Apibrėžto laikotarpio periodinės spaudos tekstų imtyje rasti pavyzdžiai apie vyresnio amžiaus žmonių pagerbimą apvalių jubiliejų progomis, sveikinami sukaktuvininkai, reiškiama pagarba, dėmesys, nuveiktų darbų įvertinimas.

Nagrinėjamo laikotarpio Lietuvos periodikoje plėtojamas ir išreikštai teigiamas vyresnio amžiaus žmonių įvaizdis pabrėžiant jų per gyvenimą sukauptos patirties ir išminties socialinę reikšmę. Kita vertus, pagyvenę ir senyvo amžiaus žmonės apibūdinami kategorijomis, nedviprasmiškai liudijančiomis jų pilietinį aktyvumą arba senyvo amžiaus žmonių norą ir gebėjimą būti produktyviems. Dar kiti pagyvenę žmonės vaizduojami kaip asmenys, kurie yra išsaugoję gyvenimo orientyrus, mokantys prasmingai praleisti laiką atsižvelgiant į savo talentus ir galimybes.

Lietuvoje skaitomiausi periodikos leidiniai prisideda prie vyresnio amžiaus žmonių stereotipizavimo stiprindami įkyrių „moralizuotojų“, „bambeklių“ ir „niurzglių“ kultūros kodų vartojimą apibūdinant vyresniąją kartą. Paaiškėja, kad sendami žmonės pamėgsta auklėti ir moralizuoti kitus, mielai perša savo dorovines normas arba nuomonę. „Niurzglių“ įvaizdžiui atstovauja senosios kartos amžino nepasitenkinimo jaunimu apraiškos.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1239 žodžiai)
  • Kolegija
  • Erika
  • Senatvės įvaizdžiai šiuolaikinėje visuomenėje
    10 - 6 balsai (-ų)
Senatvės įvaizdžiai šiuolaikinėje visuomenėje. (2015 m. Birželio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/senatves-ivaizdziai-siuolaikineje-visuomeneje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:28
×