Seneka traktatas Laiškai Liucilijui


Seneka laiškai lucilijui. Senekos laiskai liucilijui. Seneka laiškai lucilijui analizė. Senekos laiškai. Seneka laiškai liucilijui. Laiskai liucijui seneka. Laiškai liucijui. Seneka laiškai liucijui. Senekos laiškai liucijui. Laiškai lucilijui analizė.

Liucijus Anėjus Seneka (4m.pr.kr-65 po kr.) - romėnų filosofas retorikas, poetas, tragedijų autorius, valstybės veikėjas, Nerono mokytojas, gimęs Ispanijos mieste Korduboje, filosofija susidomėjęs dar jaunystėje. Užsiėmimą filosofija jis suvokė ne tik kaip pasaulėžiūros formavimą, bet kaip ir savęs tobulinimą. Visą gyvenimą jis stengėsi tobulinti sielą, ragino ir kitus taip daryti. Seneka parašė daug svarbių kūrinių: 12 nedidelio moralinio bei religinio turinio traktatų („Apie laimingą gyvenimą“, „Apie pyktį“, „Apie laisvalaikį“ ir kt.), 3 didelius traktatus(„Apie gailestingumą“, „Apie geradarybes“ ir „Gamtos klausimai“), etinį filosofinį traktatą „Laiškai Lucilijui“, devynias tragedijas, mitologiniais siužetais(„Finikietės“, „Edipas“, „Fedra“ ir kt.), istorinę dramą ir nemažai eilėraščių(rinkinys „Epigramos“).

Liucijus anėjus seneka (4m. Pr. Kr-65 po kr. Seneka parašė daug svarbių kūrinių: 12 nedidelio moralinio bei religinio turinio traktatų ( apie laimingą gyvenimą , apie pyktį , apie laisvalaikį ir kt. ), didelius traktatus( apie gailestingumą , apie geradarybes ir gamtos klausimai ), etinį filosofinį traktatą laiškai lucilijui , devynias tragedijas, mitologiniais siužetais( finikietės , edipas , fedra ir kt. ), istorinę dramą ir nemažai eilėraščių(rinkinys epigramos ).

Perskaičiau senekos traktatą apie laimingą gyvenimą ir ištraukas iš traktato laiškai lucilijui , man labiau patiko laiškai lucilijui todėl nusprendžiau daugiau sužinoti apie šį kūrinį. laiškai lucilijui - vienas žymiausių antikos filosofinės ir etinės minties paminklų, šis kūrinys- tai senekos laiškai, rašyti jo laikmečiu gyvenusiam asmeniui lucilijui. Laiškams, kaip ir visai stoikų filosofijai būdingas kosmopolitiškumas. Juose iškeliamos vertybės, kurios ir šiandien yra branginamos. Tai draugystė, laikas, turtas, vienatvė, valdžia, gerumas, kilnumas, taurumas. Man pačios svarbiausios vertybės- tai laikas ir draugystė, todėl panagrinėsiu pirmajį ir trečiąjį laiškus.

Perskaičius pirmąjį laišką suprantame, kad pagrindinė vertybė čia- laikas. Taip pat galime iškelti dvi problemas: kodėl nebranginame laiko? Ir kaip gyventi jį įvertinant? Manau jos aktualios ne tik anų laikų filosofams, bet ir šiais laikais gyvenantiems žmonėms. Seneka sako lucilijui, kad laiką reikia taupyti ir saugoti, reiktų su juo sutikti, nes dažnai girdime žmones kalbančius apie tai, kad jiems trūksta laiko, nieko naudingo nenuveikiau ir panašiai. Kodėl taip yra? Manau seneka pirmajame laiške į šį klausimą atsako taip : dalį laiko žmonės pasisavina iš mūsų akiplėšiškai, dalį atima nejučiom, dalis pražūna savaime. Bet gėdingiausia yra netekti jo dėl apsileidimo . Pavyzdys galėtų būti toks, laikas akiplėšiškai pasisavinamas tada, kai žmogus liepia kažką priverstinai padaryt, kas tau atrodo visiškai nesvarbu, laikas atimtas nejučiom - tai galėtų būti nereikšmingi pokalbiai. O laikas prarastas dėl apsileidimo, tai toks laikas kai - žinome, kad galime kažką naudingo padaryti, bet nedarome. Retas pagalvoja, koks svarbus yra laikas, kaip reikia jį vertinti ir branginti, nes niekas nesusimąsto kad jis kasdien po truputį miršta .

šiame laiške seneka kaip ir daugelyje kitų netiesiogiai skatina nebijoti mirties ir moko, kad mirties nereikia laukti kažkada ateityje, nes kažkuri dalis jos ištinka kasdien (šiame laiške laiko atžvilgiu).

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (857 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Seneka traktatas Laiškai Liucilijui
    10 - 1 balsai (-ų)
Seneka traktatas Laiškai Liucilijui. (2011 m. Vasario 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/seneka-traktatas-laiskai-liucilijui.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 22:33
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo