Vincas Krevė. Seni ir maži kūryboje


V.krėvė galvazudys. Vincas krėvė galvažudys. Galvazudys vincas kreve. V kreve galvazudys. Galvazudys aprasymas. V. krėvė "galvažudys". V. kreve "bobules vargai". Vincas kreve galvazudys rasinelis. V kreve galvazudys skaityti. Vincas kreve dramos skirgaila psichologine analize.

V. Krėvė lietuvių literatūrą, realistinę kūrybą praturtino psichologiniais, intelektualiniais paveikslais. Pasak A. Zalatoriaus - "rašytojo asmenyje derinasi skvarbaus analitiko protas, nerami romantiko siela, blaivus valstiečio žvilgsnis į pasaulį. ". Gugis - laimingas charakteris. Bobulės vargai. Silkės. Bedievis. Galvažudys. Skerdžius. Kodėl V. Krėvė simpatizavo seniems žmonėms? Kodėl Vincas Krėvė išskiria mažus?

V. Pasak a. Zalatoriaus - rašytojo asmenyje derinasi skvarbaus analitiko protas, nerami romantiko siela, blaivus valstiečio žvilgsnis į pasaulį

V. Krėvei rūpėjo žmogaus būties filosofinės problemos: kas yra laimė ir tiesa, koks gyvenimo tikslas ir kas svarbiausia žmogaus gyvenime? V. Krėvė šias problemas sprendė kurdamas konkrečius žmonių paveikslus, kuriais išreikšdavo savo idealus, atskleisdavo savybes tokio žmogaus, kokį jis norėjo matyti gyvenime.

V. Krėve savo kūryboje nagrinėjo daug temų - gilinosi į romantinę - legendinę Lietuvos praeitį, į kaimiečio buities realybę ir į alegorinę išmintį, susietą su rytų tautų kultūra. Jo kūryboje tilpo daug skirtingų literatūros žanrų - nuo romantinių legendų, realistinių novelių ir apysakų, istorinių dramų, iki biblinės apysakos dangaus ir žemės sūnūs . Bet nemažoje dalyje savo kūrinių jis didžiausią dėmesį skyrė dviems visuomenės grupėms - seniems ir mažiems. Savo herojų prototipus v. Krėvė surado šiaudinėje pastogėje , liaudyje, taip pat įsivaizdavo gyvenusius gilioje senovėje. Tai romantiniai dainavos šalies senų žmonių padavimų herojai, žinomų dramos kūrinių veikėjai, pagaliau lapinas iš apsakymo skerdžius , gugis iš apysakos raganius ir daugelis kitų. Daugelis krėvės kūrinių herojų itin gyvybingi, stiprių aistrų, jie nebijo susikauti su priešingomis, kelią pastojančiomis jėgomis, ar tai būtų likimo, dievų jėgos, ar istorinė būtybė, ar tuščias žmonių egoizmas. Visi jie neramūs ir drąsūs žmonės, kuriems nebūdinga prisitaikymas ir susitaikymas, nuolaidos ir pataikavimas. Jie moka karštai mylėti, neapkęsti ir net keršyti.

Prieš patį dievą kelia maištą dvainis ( dvainiai ), prieš kunigą ir bažnyčios papročius - traibėnas ( išsibarė ), prieš žmonos despotizmą - budraitis ( žmoną pamokė ). Krėvės šiaudinės pastogės veikėjai nėra vien tik romūs ir geraširdiškai taikūs Lietuvių liaudies žmonės, jie sugeba protestuoti ir maištauti, kovoti už teisingesnį likimą.

Gyvenimo prasmės suvokimas artimai susijęs su skerdžiaus lapino ir gugio pavekslais. Lapinas sugeba džiaugtis ir prasmingai mylėti gyvenimą. Jam nesuprantamas savanaudiškas turto ir garbės troškimas, egoizmas. Džiaugsmą jis randa pirmiausia darydamas gera kitiems. Ypaš didžiulį džiaugsmą jam teikia gamtos grožis: lapinui atrodo, kad gamta pilna paslapčių ir dvasinių galių, žmogiškos gyvybės ir prasmės. Lapinas labai artimas apyskos raganius skerdžiui gugiui. Jų padėtis ir pažiūros panašios.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2010 m.
  • 8 puslapiai (2355 žodžiai)
  • Mokykla
  • Valentinas
  • Vincas Krevė. Seni ir maži kūryboje
    10 - 3 balsai (-ų)
Vincas Krevė. Seni ir maži kūryboje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/seni-ir-mazi-v-kreves-kuryboje.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 12:56
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo