Senjorai ir vasalai skaidrės


Kl. senjorai ir vasalai. Sąvokos. Feodalizmas – visuomenės. Pagrindiniai feodalizmo elementai – vasaliniai santykiai. Feodas – paveldima žemės valda, kurią vasalas gavo iš senjoro už karinę tarnybą. Feodalas – žemvaldys, feodo turėtojas. Feodalinis susiskaldymas – tai laikotarpis. Domenas – svarbiausios feodalo žemės valdos. Luomas – žmonių grupė, turinti įstatymų nustatytas, paveldimas ypatingas privilegijas, teises ir pareigas. Investitūra *pasaulietinė – feodo perdavimas vasalui su simbolinėmis apeigomis. Senjoras – feodalas, kuriam priklauso grupė vasalų. Vasalas – feodalas, gavęs žemės iš kito feodalo (senjoro) ir jam įsipareigojęs priesaika ir sutartimi. Riteris – karys, priklausantis kilmingųjų luomui, į jį įšventintas. Baudžiauninkas – netekę žemės, nuo feodalo priklausomi valstiečiai. HERCOGAS - stambus feodalas, didelės teritorijos valdytojas, aukštosios bajorijos titulas. PRIVILEGIJA – išskirtinė teisė, pirmumas, lengvata. IX-XI a. Vakarų Europoje susiklostė vasaliniais santykiais pagrįsta visuomenės tvarka – feodalizmas. Viduramžių valstybės nebuvo vieningos, kiekviena iš jų suskilusi į atskiras feodalines valdas. Datos. 843 m. – Karolio Didžiojo imperiją pasidalina jo vaikaičiai. Feodalinio susiskaldymo pradžia. 962 m. – Otonas I įkūrė Šventąją Romos imperiją.

Feodalizmas – visuomenės santvarka, kurioje žemė, turtai ir valdžia priklauso feodalams, o jiems dirba baudžiaviniai valstiečiai.

Pagrindiniai feodalizmo elementai – vasaliniai santykiai, privilegijuota žemvaldžių padėtis, feodo neliečiamybė, privačios pilys ir riterystė, sunkioji kavalerija.

Feodalinis susiskaldymas – tai laikotarpis, kai ankstyvojo feodalizmo valstybės suskyla į daug mažų dalių. Centrinės valdžios nusilpimas ir feodalų politinis savarankiškumas, pasireiškianti tarpusavio karais.

Investitūra: *pasaulietinė – feodo perdavimas vasalui su simbolinėmis apeigomis; *bažnytinė – dvasininko paskyrimas eiti pareigas.

  • MS PowerPoint 1926 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (224 žodžiai)
  • Jolanta
  • Senjorai ir vasalai skaidrės
    10 - 10 balsai (-ų)
Senjorai ir vasalai skaidrės. (2015 m. Spalio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/senjorai-ir-vasalai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 14:40
×