Senoės civilizacijų konspektas - Archeologiniai tyrimai Egiptas


Senovės civilizacijos Archeologiniai tyrimai ir atradimai Senovės istorijos studijose. Archeologiniai tyrimai Egipte. Egipto tyrimai ir Lietuva. Archeologiniai tyrimai Mesopotamijoje. Archeologija ir Biblija. Svarbiausi archeologiniai kasinėjimai ir atradimai Palestinoje. Archeologiniai kasinėjimai ir atradimai Graikijoje ir Italijoje. Naujoji Egipto karalystė – Egipto civilizacijos “ aukso amžius ”. Egipto valstybės ir visuomenės sandara. Valstybės valdymo sistema , jos ypatybės ir pokyčių priežastys. Faraono valdžios stiprėjimo ir faraonato nuosmukio XII – XI. Pr. Kr. Priežastys. XVIII – XX dinastijų vidaus politikos laimėjimai ir nesėkmės. XVIII – XX dinastijų užsienio politikos laimėjimai ir nesėkmės. Egipto visuomenės sandaros ypatybės faraonas ir jo šeima , valstybės pareigūnai. Raštininkai , amatininkai ir valstiečiai. Vergijos problema Egipte. Religija Naujosios Egipto karalystės laikais – tarp galios ir krizės. Amon Re kulto reikšmė ir politeistinis dievų panteonas. Egipto religijos kultas , apeigos , pomirtinio gyvenimo samprata. Amenchotepo IV – Echnatono asmuo , El Amarnos periodas. Saulės kulto reformos priežastys , eiga ir pasekmės. Mokslo žinios ir kultūros pasiekimai Egipte religinės ir pasaulietinės architektūros pasiekimai. Raštas ir literatūra , jos žanrai Naujojoje karalystėje. Mokslo žinios , techniniai išradimai ir jų panaudojimas Egipte. Žmogaus anatomijos žinios ir mumifikavimo tradicijos. Gyvenimo būdas Naujosios Egipto karalystės laikais laiko ir erdvės samprata , kalendorius ir šventės. Gyvenamoji aplinka , būstai. Drabužiai ir apavas. Maistas ir gėrimas. Šeima santuoka , moteris , vaikai Egipte.

Karalienės galva – sukurta dvyliktos dinastijos viduryje. Galva išgabenta iš Egipto romėnų laikais. 1771m. G. Hamiltonas ją nupirko lordui Shelburnė‘ui.

Rosetės akmuo – Aleksandrijai kapituliavus britai pasisavino akmenį didelų bazalto fragmentą su graikiškais demotiniais ir hieroglifiniais rašmenimis išraižytu tekstu, aptiktą prancūzū karininko kasant tranšėją Rosetoje – Vakarinėje deltoje.

Ramesio II skulptūra – sėdinčio Ramesio II skulptūra su Mėlynaja karūna ir riestu skeptru, sukurta jo karaliavimo laikotarpyje.

XVI a. Pab – XVIII a. Pab. LDK didikai turėjo kaikurių antikos ir vėlesnių autorių knygų savo bibliotekose. Ši literatūra prisidėjo prie LDK valdančiojo eleito susidomėjimo senovės Egipto kultūra, paskatino keliauti ir kaupti Egipto senienas.

Primas piligrimas iš LDK buvo MIKALOJUS KRISTUPAS RADVILA NAŠLAITĖLIS. Jo kelionės po Jeruzalę, Siriją ir Egiptą aprašymas XVII a. Pr Kr. Paskelbtas lotynų ir lenkų kalbomis.

Ravila Našlaitėlis paliko vieną į domiausių orientalistinių kelionės aprašymų.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę , atsirado egiptologijos mokslo specialistų, pagyvėjo orientalistinė muziajų veikla.

A. Barnickis – užfiksavo matytus Kleopatros obeliskus ir Pompėjaus koloną.

Kunigas V. Jarmolinskis – prisidėjo prie žinių skleidimo apie Artimųjų rytų religijas, bei senovės Egipto kultūros istorijos paminklus

J.J. Senkovskis – kelionėje po Aukštutinį Egiptą, Nubėją ir Etiopiją braižė šventyklų brėžinius, studijavo kalbas kutūrą ir religiją, rinko senienas. Senovės Egipto tematiką parašė keletą apysakų. Vienoje iš jų lengvo etiudo forma atpasakotas papiruso rasto ant mumijos Tėbų katakombose, tekstas neva pateikiantis egiptiečių išmintį.

I. Žiogelis – 1861 – 1862 m. su Grafu Tiškevičiumi keliavo po Egiptą ir Nubėją Su princu Hulimu Paša keliavo po Arabijos pusiasalį. Asiriją (Etiopiją)ir kitas Nilos aukštupio šalis. Žiogelis aprašė šiuos kraštus, remdamasis remdamasis netik savo elionės įspūdžiais, bet ir įvairių laikų keliautojų žiniomis.

M. Tiškevičius – Egipto kelionės įspūdžius fiksavo dienoraštyje ketino jį gausiai iliustruoti, kasinėjo Karnake ir rado :alebustrine soste sėdinčios Izidės statulėlę, emaliu dnegtą dvigubą indelį, didelę molinę urną, bronzine ozyrio statulėlę. Aptikta didelė akmeninė deivės Paštos statula.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2051 žodžiai)
  • Kami
  • Senoės civilizacijų konspektas - Archeologiniai tyrimai Egiptas
    10 - 9 balsai (-ų)
Senoės civilizacijų konspektas - Archeologiniai tyrimai Egiptas. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/senoes-civilizaciju-konspektas-archeologiniai-tyrimai-egiptas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 08:50
×