Senovės civilizacijų konspektas


Senovės persija pasiekimai. Helenizmo susidarymas. Helenizmo pasiekimai. Makedosnijos iskilimo priezastys. Makedonijos iskilimo priezastys. Napoleono iskilimo priezastys. Romenu ukio bruozai. Senoves persijos pasiekimai. Civilizaciju formavimasis. Helenizmo svarba romos imperijos raidai.

Istorijos konspektas. Ankstyvųjų civilizacijų formavimasis: lokalinių civilizacijų susidarymo ypatumai; šumerų pasiekimai ir jų poveikis tarpupio regionui. Tarpupio politinio suvienijimo aspektai: šaltiniai ir istoriografija; akado valdžios stiprinimas; ūkio segmentų centralizavimas; socialiniai santykiai. Babilono iškilimas xviii a. Pr. Kr. : politinės babilono stiprėjimo prielaidos; teisinės sistemos savitumai; ūkio tvarkymo modeliai ir visuomenės socialinė struktūra. Hetitų istorijos klausimai: politinis hetitų suvienijimas xviii a. Pr. Kr. ; vidaus ir užsienio politika. Egipto istorijos periodizacija, kaitos požymiai: šaltiniai ir istoriografija; politinės organizacijos, religijos ir socialinės struktūros ypatumai; civilizacijų išsiskleidimas - egiptiečių kultūros vieta ir pasaulinė reikšmė. Asirijos raida: politinės santvarkos ir teisinės sistemos kaita; asirų ūkis ir socialinis gyvenimas. Finikiečių įtaka viduržemio jūros pakrančių gyventojams: prekyba; viduržemio jūros pakrančių ir salų kolonizacija; abėcėlės ir kitų pasiekimų plitimas. Žydų valstybės formavimasis ir skilimas: šaltiniai ir istoriografija; genčių sąjungos susidarymas; pirmųjų žydų karalių valdymas; suskilimas į atskiras izraelio ir judėjos valstybes x a. Pr. Kr. Persijos valstybės susidarymas: ekspansija ir imperinio valdymo organizacija; valdovų reformos. Senovės graikijos visuomenės raidos bruožai: šaltiniai ir istoriografija; heleninės kultūros ir religijos definicija; ankstyvoji graikų kolonizacija; graikijos polių raidos specifika; išorinės ir vidinės graikų polių politinio susiskaldymo iv a. Pr. Kr. Priežastys ir padariniai. Helenizmo istorijos savitumai: šaltiniai ir istoriografija; politinis makedonijos iškilimas iv a. Pr. Kr. ; diadochų kova ir naujų helenistinių valstybių susidarymas; mokslinė helenizmo kultūros palikimo vertinimo problematika. Romos valstybės ir visuomenės pokyčiai: šaltiniai ir istoriografija; romos respublikos vidaus ir užsienio politika; romos imperijos formavimasis; helenizmas romėnų visuomenėje.


Sen. Civilizacijos formuojasi neolite, neolito revoliucijos metu kai keičiasi žmogaus veiklos sritys (verslų kaita). Miestų formavimasis yra vienas iš esminių civilizacijos požymių, prielaida v-bei susidaryti. Pasak F. de Coulange šventykla, aikštė, sandelis ir valdžia yra pagrindiniai objektai rodantys visuomenės formavimąsi. Etnosai virsta tautomis kai jie formuojasi kaip miestai-valstybės. Labai svarbus yra gamtinis-geografinis faktorius. Hidraulinė visuomenė – vanduo turėjo didelę įtaką susidaryti civilizacijoms. L. Wolley – vienas žymiausių tarpupio tyrinėtojų, teigė jog upių svarba (Tigras, Eufratas) įtakojo susikurti tarpupio civilizacijai. Rašto ir kalbos formavimasis taip pat labai svarbus faktorius susidaryti civilizacijai. Tarpupy fragmatinė informacijos perdavimo priemonė – įvairūs piešiniai, brukšneliai, dantiraščio sistema. 44 m. pr. Kr. Formuojasi raštas. Ant Ūro šventyklų sienų taip pat buvo rašoma, norint fundamentaliai perduoti informacija. Raštas plito molinėmis knygomis. Rastose knygose įvairūs dokumentai, receptai, teisiniai aktai, valdovų veiklos aprašymai. Šumerų klestėjimo laikotarpiu sukurta rašytinė teisė, seniausi išlikę istatymai, literatūra – Ginglameo epas; Šumerų žlugimas įvyko, bet jų kultūra ir religija padėjo šumerams atsispirti asimiliacijai, išlaikyti papročius, tradicijas ir net primesti juos užkariautojams.

  • Istorija Konspektai
  • 2012 m.
  • Vida
  • 6 puslapiai (3358 žodžiai)
  • Istorijos konspektai
  • Microsoft Word 26 KB
  • Senovės civilizacijų konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Senovės civilizacijų konspektas. (2012 m. Spalio 29 d.). http://www.mokslobaze.lt/senoves-civilizaciju-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 20:07