Senovės Egipto ir Graikijos dievų panteono tapatumas ir skirtumai


Įvadas. Panteono žodžio reikšmė ir kilmė. Senovės Graikija. Senovės Graikijos dievų panteonas ir jo atsiradimas. Senovės Graikijos dievų ypatybės Senovės Egiptas. Senovės Egipto dievų panteonas ir jo atsiradimas. Senovės Egipto dievų ypatybės. Senovės Graikijos ir Senovės Egipto dievų panteono panašumai ir skirtumai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Didelė daugumą pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuva. Nors Antikinė Graikija yra garsi dėl savo skulptūrų, meno dirbinių bei įvairių karų ir užkariavimų, pats įdomiausias dalykas, kuris yra neatsiejamas nuo Graikijos istorijos – religija ir Senovės Graikijos dievų panteonas.

Daugiausiai apie Senovės Graikijos dievus ir kitus mitologinius padarus galima sužinoti iš įvairių graikų mitų. Šiuose mituose slypi ne tik pasakojimai apie dievus, jų nuotykius ir išgyvenimus, bet pasakojama ir apie tai nuo ko prasidėjo Senovės Graikijos panteonas. Remiantis Vandos Markovskos knyga ,,Graikų mitai’’ (Vanda Markovska. Graikų mitai. Vilnius: Vaga, 1971) ir joje esančiu mitu ,,Dievų kilmė’’ (4 – 30 psl.) paaiškėja, kad Senovės Graikijos dievų panteonas prasidėjo nuo beribėje būtyje atsiradusios Gajos – Motinos Žemės. Ši žemė buvo dyka, joje nebuvo jokios būtybės, visur buvo tylu. Laikui bėgant Gaja sukūrė žydrąjį Uraną - Dangų ir galingąjį Pontą - Jūrą. Motina Žemė tiek su Pontu, tiek su Uranu susilaukė palikonių. Iš jos ir Ponto kilo įvairiausios jūrų dievybės, iš kurių tik Nerėjas ir Taumantas sugebėjo pripildyti žemę gėrio - Nerėjas turėjo penkiasdešimt gražuolių dukrų nereidžių, kurios į jūras atnešė juoko, o Taumantas suteikė gyvybę vaivorykštės deivei Iridei. Iš Gajos ir Urano kilo trys kartos. Pirmąją kartą sudarė trys milžinai šimtarankiai - Kotas, Briarėjas ir Gigis. Po jų gimimo pasaulyje užvirė sumaištis: kilo žemės drebėjimai, užklupo baisios audros ir staigūs potvyniai. Uranas išvydęs ką sugeba jo vaikai ir išsigandęs jų galios nusprendė juos ištremti į Tartaro gelmes - žemės ploto, kuris buvo atskilęs nuo Gajos – kad šie nesumąstytų pavergti pasaulio valdžios. Iš antrosios kartos atsirado trys apvaliaakiai kiklopai: Brontis - Perkūnas, Steropas - Žaibas ir Argas – Spindintis. Šių kiklopų balsai buvo tokie stiprūs, kad priminė griaustinį, kuris baimino jų tėvą Uraną, todėl ir šiuos vaikus jis ištrėmė į Tartaro gelmes. Trečioji Gajos ir Urano karta – titanai. Titanų buvo šeši: Okeanas, Kojas, Krejas, Hiperionas, Japetas ir Kronas, taip pat buvo ir šešios titanidės: Tėja, Rėja, Temidė, Mnemosinė, Febė ir Tetija. Šią kartą sudarė teisingi ir išdidūs pasaulio valdovai. Atsiradus titanams žemėje pradėjo egzistuoti gyvybė. Okenas ir Tetija buvo jūrų dievybės iš kurių kilo nimfos, iš Hiperiono ir Tėjos atsirado Helijas - saulės dievas, Selenė - mėnulio deivė ir Eos - aušra. Taip pat atsirado ir įvairių žvėrių bei ėmė egzistuoti pirmieji žmonės.

Nepaisant to, kad Gajai ir Uranui pavyko susilaukti išmintingų palikuonių, pasak to paties mito, Gaja nebuvo patenkinta savo vyru ir jo sprendimu išsiųsti kitas dvi jų atžalų kartas į požemius. Ji dažnai skųsdavosi savo jauniausiam sūnui Kronui – Laikui ir leisdavo paklausyti, kaip gelmėse dūsauja jo vyresnieji broliai. Sulaukęs vyresnio amžiaus Kronas nusprendė atkeršyti tėvui už tokį jo poelgį ir nusviedė jį iš dangaus aukštybių į niūriojo Tartaro gelmes. Uranas krisdamas prakeikė savo sūnų: ,,Nedėkingasai, už savo nusikaltimą susilauksi tokios pat lemties.’’ (Mitas ,,Dievų kilmė’’ 7 psl. 15 – 16 eil.) Kad tėvo prakeiksmas neišsipildytų , Kronas atėjęs į valdžią ėmė ryti vos tik gimusius savo vaikus priversdamas žmoną Rėją kęsti sielvartą.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3205 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justė
  • Senovės Egipto ir Graikijos dievų panteono tapatumas ir skirtumai
    10 - 1 balsai (-ų)
Senovės Egipto ir Graikijos dievų panteono tapatumas ir skirtumai. (2019 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/senoves-egipto-ir-graikijos-dievu-panteono-tapatumas-ir-skirtumai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 02 d. 14:29
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo