Senovės Graikijos ir senovės Romos apranga


Ia. iki kr. apranga. Paradinis cezario drabuzis.

Senovės Graikija ir Senovės Roma. Antika. Senovės Graikija. Laikotarpiai. Geografinė padėtis. Antikiniai grožio etalonai. Kanonas. Afroditės skulptūra. Mergaitės. Berniukai. Vyro idealas. Audiniai. Audiniai pagal laikotarpius. Vyrų apranga. Chitonas. Eksomisas. Himationas. Chlamidas. Ilgainiui chlamidą pradėjo dėvėti kariai. Puošnumas. Karių apranga. Šukuosenos. Archaikos laikorpis. Klasikos laikotarpis. Helenizmas. Galvos apdangalai. Apavas. Moterų apranga. Jonėnių chitonai. Dorėnių chitonai. Šviesi oda. Vergių apranga. Šukuosenos. Galvos apdangalas. Apavas. Kosmetika. Papuošalai. Helenizmo laikotarpis. Apibendrinimas. Senovės Roma. Respublikos laikotarpis. (VI-Ia. pr. Kr. ). Romėnų grožio samprata. Romėnės. Audiniai. Drabužių spalva ir puošyba. Spalvų deriniai. Vyrų apranga. Tunika ir toga. Spalvų simbolinė reikšmė. Toga. Penula. Imperijos laikotarpis. 27 m. pr. Kr. —476 m. e. m. Romos senatoriaus drabužis. Juliaus Cezario drabužis. Kelnės. Vergų apranga. Karių apranga. Romėnų karių šarvai. Romėnų didybės, garbės simbolis. Imperijos laikotarpis. Trajano kolona. Šukuosenos , galvos apdangalai. Moterų apranga. Apatinis drabužis. Pala. Romėnė su stola ir pala. Romos imperijos laikorapiu. Šukuosenos, galvos apdangalai. Kosmetika. Papuošalai. Romos žlugimas.

Skulptoriai sukūrė traktatą, pavdintą Kanonu, kuriame pateikė harmoningo žmogaus kūno proporcijas (mato vienetu laikė galvą; ji sudarė 1/7 kūno ilgio).

Pagrindinės moters pareigos buvo verpimas, virimas ir kiti svarbiausi namų ūkio darbai. Graikijoje, ypač Spartoje, daug dėmėsio buvo skiriama mergaičių auklėjimui. Tik sveikos moterys gimdo sveikus vaikus. Mergaitės nedirbo namų ūkio darbų, sportuodavo, kaip ir berniukai, mokėjo skaityti, rašyti, skaičiuoti.

Berniukus graikai auklėjo taip, kad jie užaugtų stiprūs, užsigrūdinę kariai. Svarbiausiais dalykai jie laikė fizinį lavinimą ir kūno priežiūrą. Tačiau berniukai turėjo mokėti ir šokti, ir deklamuoti bei dainuoti patriotines dainas.Graikai buvo įsitikinę,kad muzika ugdo charakterį, auklėja žmogų.

Meno kūriniuose vyrai vaizduojami aukšto ūgio, darnių proporcijų, atletiškų kūno formų, trykštantys jėga ir ištverme.

Graikai daugiausiai audė vilnonius ir lininius audinius, o Lidijoje ir Koso saloje buvo audžiamas ir ploniausias šilkas. Graikai visais laikais vilkėjo baltus ir natūralaus nedažyto pluošto drabužius.

Chitonas buvo siuvamas iš stačiakampio audinio gabalo, sulenkto per trumpąją ašį. Jo šonus susiūdavo arba susegdavo sagėmis, kai kada palikdavo palaidus. Viršutinius chitono kraštus sukabindavo segėmis ant abiejų pečių. Šį kelius siekiantį apdarą per juosmenį suverždavo virve ir virš jos patraukdavo audeklo tiek, kad jis užkristų žemiau juosmens.

Panašų drabužį į aprašytąjį, tik trumpesnį, susegtą sege ant vieno peties, vadino eksomisu. Jį dėvėjo įvairių luomų žmonės, dažniausiai dirbdami.

  • MS PowerPoint 15407 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 87 puslapiai (2293 žodžiai)
  • Roberta
  • Senovės Graikijos ir senovės Romos apranga
    10 - 9 balsai (-ų)
Senovės Graikijos ir senovės Romos apranga. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/senoves-graikijos-ir-senoves-romos-apranga.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 15 d. 12:21
×