Senovės teisė


Senoves indija. Kazuistinis teises pobudis.

Senovės (antikos) teisė. Urnammu ir hammurapi kodeksai. Nusikaltimai ir bausmės, kraujo kerštas, taljono ir kompozicijos sistemos. Teisės primityvumas ir kazuistinis teisės pobūdis. Hebrajų (judėjų) teisės šaltiniai ir kai kurie šios teisės ypatumai. Antikos miestų teisė. Įstatymų leidyba atėnuose. Teisės filosofijos atsiradimas. Senovės romos teisės periodizacija.

Ir civilinis procesas jau buvo pakankamai suvalstybintas. Miesto kunigaikštis – teismo vadovas. Jis sprendžia arba vienas arba įgalioja tai atlikti savo tarnautojus (kartais – visą bendruomenę) [Wesel. Geschichte des Rechts, S.81].

Teisminis procesas. Teismo procesas buvo viešas, nes labai dažnai kaip teismo vieta nurodoma aikštė prie miesto vartų. Karalius (jis taip pat buvo ir vyriausiasis kunigas) – aukščiausiasis teisėjas. Bylų sprendimą jis taip pat galėjo deleguoti savo pareigūnams, taip pat miesto Senolių tarybai.

Teisiniai dokumentai daugiausiai susiję su privačiais reikalais – santuokos sudarymas, skyrybos, paveldėjimo teisės atėmimas, įvaikinimas, paleidimas iš vergovės - arba su sutartimis (pirkimo, mainų, paskolos ir dovanojimo).

Susiklosčius prekiniam ūkiui, ekonominiu požiūriu beprasmišką taliono principą pakeitė kompozicijos (lot. Compositio – sudėstymas, sukūrimas) principas, numatantis už padarytą nusikaltimą materialinę kompensaciją nukentėjusiajam arba jos šeimos nariams: 199 str., 209 str., 213 str.)

Pagrindinis teisės šaltinis – paprotys. Vėliau teisinius papročius ėmė papildyti valdovų, jų administracijų, teismų aktai (įstatymai, paliepimai, sprendimai). Teisės normų nebuvo gausu, todėl neaptinkame ir kiek aiškesnės teisės struktūros, teisės normų skirstymo į teisės šakas, institutus. Nusikaltimai dar nebuvo kiek aiškiau skiriami nuo asmeninių interesų pažeidimų.

Teisynų tekstus, kaip taisyklė, sudarė dėstomi pavieniai konkretūs atvejai – kazusai (lot. Casus – atsitikimas, atvejis). Toks teisės normų dėstymo būdas vadinamas kazuistiniu. Iš esmės senieji teisynai – tai teismų sprendimų rinkiniai [Maksimaitis, Užsienio teisės istorija, 2as leid., p. 23].

Judėjų teisė – tai visų pirma visuma pareigų, kurias būtina atlikti Dievui. Bet šiaip šią teisę rekonstruoti iš ST tekstų nėra lengva. Kai kurios teisinio elgesio detalės labai fragmentiškos. Bet ST paskirtis – įtvirtinti Išrinktosios Tautos sąjungą su Dievu. Tai nėra teisynas tradicine prasme.ST sudaro tekstai, apimantys apie 1000 metų laiko atkarpą – nuo Mozės (1500 m. pr. Kr.) iki VI -ojo šimtmečio redakcijos [Wesel. Geschichte des Rechts, S.104].

Hebrajų teisės pamatas – jau minėti įstatymai, kuriuos Mozė (žydų vadas, išvedęs juos iš Egipto nelaisvės į Palestiną) gavo iš Dievo. Žydams tai – Dievo duota teisė. Teisės istorikai linkę juos interpretuoti kaip paprotinę teisę, kuri yra labai originali, ypač dėl jos organinio ryšio su religinėmis normomis (tokio teisės ir religijos glaudumo neaptinkame nei Mesopotamijos, nei Egipto teisėje) [Wesel. Geschichte des Rechts, S.105].

Gana ilgai buvo manoma, kad Išrinktosios Tautos teisė yra labai originali. Tačiau paskutiniaisiais dešimtmečiais teisės istorikai suranda vis daugiau panašumų su Babilonijos teise (ypač po to, kai buvo ištirtas Hammurabi teisynas). Kaip prisimename, Hammurabi kodeksas surašytas 18-17 a. pr. Kr., t.y. prieš daugiau kaip 300 metų iki to momento, kai Mozė ant Sinajaus kalno iš Dievo gavo Įstatymo lenteles [Wesel. Geschichte des Rechts, S.104].

Sprendimas būdavo priimamas ir skelbiamas ne viešosios valdžios vardu, bet kaip bendruomenės derybų rezultatas. Kartu iki karalių laikų egzistavo ir kraujo kerštas. Tokią pat bendruomeninę prigimtį turėjo ir mirties nuosprendžio vykdymas, kaip taisyklė, - užmėtymas akmenimis. Šioje procedūroje taip pat dalyvaudavo visi piliečiai vyrai [Wesel. Geschichte des Rechts, S.107].

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (3219 žodžiai)
  • Senovės teisė
    10 - 2 balsai (-ų)
Senovės teisė. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/senoves-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:29
×