Sensorinės integracijos sutrikimų priežastys


Sensorinės integracijos sutrikimų neurologinis pagrindas. Sensorinė integracija. Jutimų klasifikacija. Bendrieji jutimai. Jutimai skirstomi pagal tai, kur išsidėstę receptoriai. Juntamieji nerviniai impulsai į žievę sklinda dviem laidais. Nugariniu gumburo laidu plinta. Grakščiuoju ir pleištiniu pluošteliais plinta (dorsal column-medial lemniscus). Smegenų kamienas(truncus encephali). Limbinė sistema. Kamieno tinklinis darinys atsakingas už. Gumburas ir pagumburis. Žievėje galima išskirti pastovias zonas, kuriose užsibaigia aferentiniai laidai, nešantys informaciją iš atitinkamų receptorių. Bendro jutimo projekcinė zona yra užcentriniame vingyje (gyrus postcentralis).


Bendrieji Specialių jutimo organų (uoslės, regėjimo, skonio, klausos).

Paprasti: - paviršiniai (skausmo,temperatūros, lietimo) - gilieji (raumenų ir sąnarių, vibracijos, spaudimo, svorio) - vidaus organų Sudėtingi: - diskriminacijos, - erdvės - odos kinestezijos, - lokalizacijos - padėties, - stereognozijos.

Eksteroceptiniai, kai receptoriai išsidėstę odoje, gleivinėje (paviršiniai jutimai) Proprioreceptiniai – receptoriai yra raumenyse, sausgyslėse, raiščiuose, antkaulyje, sąnariuose. Interoceptiniai – receptoriai yra vidaus organuose.

Juntamieji nerviniai impulsai į žievę sklinda dviem laidais:.

Skausmo, - lietimo, -temperatūros jutimo nerviniai impulsai iš odos, išorinių gleivinių ir vidaus organų receptorių.

Giliųjų jutimų impulsai iš: -raumenų, -sausgyslių, -jungčių -antkaulio, -sąnarių paviršių Lietimo (diskriminacijos, stereognozijos, dvimačio erdvės jutimo) impulsai.

Sėkmingai sensorinei integracijai svarbūs smegenų kamienas ir smegenėlės. Per juos juntamieji nerviniai impulsai patenka į smegenų žievę, kur yra sąmoningai suvokiami.

Smegenų kamiene sensorinės integracijos procesui svarbus tarpinių smegenų gumburas. Gumburas aferentiniais ir eferentiniais laidais yra susijungęs su ekstrapiramidine sistema, smegenų kamieno tinkliniu dariniu ir kitais kamieno centrais. Per šių darinių laidus gumburas eferentiniais laidais palaiko ryšius su priešingos pusės smegenų kamieno ir nugaros smegenų branduoliais. Kamieno tinklinis darinys atsakingas už žmogaus aktyvumą, dėmesį, judesius ir refleksus. Smegenėlės atsakingos už raumenų susitraukimo jėgą ir tonusą, kūno pusiausvyrą, koordinuotą sudėtingų judesių atlikimą, sugebėjimą įveikti gravitacijos jėgą.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 422 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (724 žodžiai)
  • Justina
  • Sensorinės integracijos sutrikimų priežastys
    10 - 2 balsai (-ų)
Sensorinės integracijos sutrikimų priežastys. (2016 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/sensorines-integracijos-sutrikimu-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:45
×