Senyvo amžiaus žmonių problemos


Įvadas. Pagyvenusių žmonių socialinės problemos. Parama senyvo amžiaus žmonėms. Nvo ir vyriausybinės organizacijos. NVO teikiamos paslaugos Šiauliuose. Valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų veikla. Institucijų veikla. Bendrosios socialinės paslaugos. Specialiosios socialinės paslaugos. Bendrosios ir specialiosios paslaugos įstaigose. Įstatymai, reglamentuojantys socialinę apsaugą pagyvenusiems žmonėms. Išvados. Literatūra.

Senas žmogus –socialinės aplinkos dalis. Pagal Pasaulinės Sveikatos Organizacijos senyvo amžiaus žmogus yra laikomas nuo 60 metų. Jis asmeniškai reaguoja į visuomeniškas užduotis, vaidina tam tikrą socialinį vaidmenį, kurio ėmėsi. Individo asmenybės kultūra pasireiškia jam integruojantis į aplinką visuomenę. Senėjimo aspektai gali būti: fiziniai, socialiniai bei psichiniai. Fizinis senėjimas - išorinių požymių pokyčiai. Psichinis senėjimas – pažinimo, mąstymo ir kalbos sugebėjimų pokyčiai. Socialinis senėjimas – tai toks senėjimas, kuomet vyksta buvusios socialinės padėties, įprastų vaidmenų ir socialinių ryšių praradimas, priklausomybės augimas, našlystė, “tuščias lizdas”.

Išėjimas į pensiją. Išėjimas į pensiją – svarbiausia vėlyvosios pilnametystės raidos užduotis ir baigiamoji profesinio ciklo pakopa. Šis gyvenimo etapas tapo visuotinio susidomėjimo objektu ir viena daugiausiai tiriamų gerontologijos sričių. Mūsų dienomis išėjimas į pensiją suprantamas ne kaip pavienis reiškinys, bet kaip gana ilgai trunkanti pilnametystės pakopa. Šis veiksnys paliečia beveik kiekvieną pagyvenusi žmogų. Išėjimas į pensiją ne tik atima iš žmogaus produktyvų vaidmenį, bet ir apriboja jo pajamas gyvenimo stilių. Netekęs materialinės gėrovės, žmogus praranda ir vieną pagrindinių veiksnių, padedančių sėkmingai prisitaikyti prie senatvės. Norėdami kompensuoti nepakankamas pensijas jie dažnai stengiasi susirasti darbo. Reikia patenkinti šį finansinio saugumo poreikį ir suteikti galimybę kuo nors užsiimti, kartu leidžiant atskleisti savo kūrybingumą ir plėtoti dvasinį savo gyvenimo matmenį. Žmogus išėjęs į pensija dažnai jaučiasi nepilnavertišku, kitaip sakant nurašytu, todėl stiprus bei veiklus žmogus visada ieškos būdo, kaip tą jausmą pašalinti.

Taip pat galime susidurti su tokia problema, kaip pagyvenusių žmonių pasyvumas, nenoras įsitraukti į bendruomenines, ar kitas švietėjiškas, kultūrines veiklas. Žinoma, tokią problemą gali įtakoti ne vienas veiksnys: žmonių charakteris, vieta, kurioje žmogus gyvena, ligos, sveikata, kuris pas vyresnio amžiaus žmogų jau nera tokia gera kaip anksčiau. Pagyvenusių žmonių dalyvavimas bendruomeninėje veikoje numatytas Lietuvos Respublikos Nacionalinės gyventojų senėjimo pasekmių įveikimo strategijoje kur yra sakoma, kad vienas iš svarbiausių tikslų šiandieniniame gyvenime - ,,užtikrinti vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimą visuomenės, bendruomenės gyvenime, pagalbos sau iniciatyvose. Bendruomenėje veikiančios organizacijos yra reikšmingos kaip aktyvumą, iniciatyvumą ir atsakingą pilietiškumą skatinantis veiksnys. Čia susirenka pagyvenę žmonės turėdami bendrų interesų ir bendrą veiką, mokosi kartu spręsti vietinio lygmens problemas, kurti ir numatyti savo ateitį, užtikrina artimesnius socialinius ryšius, greitesnį bendros veiklos rezultatų pasiekimą, mažesnę interesų įvairovę ir didesnę galimybę reikšti savo nuomonę, tartis. Kiekvienas pagyvenęs asmuo turi mėgstamų savo veikos sričių ir pats apsisprendžia, kiek laiko ir energijos joms galėtų paskirti.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2202 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evaluna
  • Senyvo amžiaus žmonių problemos
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Senyvo amžiaus žmonių problemos. (2015 m. Balandžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/senyvo-amziaus-zmoniu-problemos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:18
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo