Sergamumo helmintozėmis paplitimas Lietuvoje, ligos charakteristika ir profilaktinės priemonės


Įvadas. Skyrius. helmintozės - visuomenės sveikatos problema. Lietuvos gyventojų sergamumas parazitinėmis ligomis. Kirmėlinių ligų užsikrėtimo kelias. Pagrindiniai infekcijos grandinės elementai. Parazitinių kirmėlių poveikis žmogui. Veiksniai, turintys įtakos helmintozių plitimui. Skyrius. Lietuvoje labiausiai paplitusios helmintozės. Enterobiozė (kontaktinė helmintozė). Askaridozė (geohelmintozė). Toksokarozė (zoonozė). Trichineliozė (biohelmintozė). Trichiurozė (geohelmintozė). Kiti rečiau pasitaikantys kirmėliniai susirgimai. Echinokokozė (zoonozė). Toksoplazmozė (zoonozė). Skyrius. veiksmai, mažinantys užsikrėtimą helmintozėmis. Pagrindiniai higienos įpročiai. Svarbiausios profilaktines priemones. Išvados. Rekomendacijos. Naudota literatūra.


Kaip teigia Bartulienė (2008) Lietuvoje enterobioze kasmet serga apie 20 - 30 tūkstančių gyventojų, vien Šiaulių apskrityje - apie 3 - 5 tūkstančius gyventojų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenys rodo, kad labiausiai enterobioze užsikrėtę I-IV klasių mokiniai (20,4-22,0 proc.) bei ikimokyklinio amžiaus vaikai, lankantys lopšelius ir darželius (15,8-15,2 proc.). Paprastai helmintozėmis vaikai serga dažniau nei suaugusieji, mat „yra arčiau gamtos“. Dažniau kapstosi žemėje ir nenusiplauna rankų, jeigu neprižiūri suaugusieji. Be to, mūsų mažyliai dažniau bendrauja su gyvūnais: juos myluoja, bučiuoja. Tačiau reikšmingiausią neigiamą įtaką turi asmens higienos įgūdžių ugdymo stoka jau nuo pat ankstyvos vaikystės. Neretai šią ligą vaikai perduoda tėvams bei kitiems šeimos nariams, ko pasekoje užsikrėtusiųjų ir sergančiųjų ratas vis didėja. Pvz. per pastaruosius dešimt metų sergančių enterobioze suaugusiųjų tarpe padaugėjo nuo 0,59 iki 3,52 proc., o kaimuose sergama 2,4 karto dažniau. Tai tik įrodo, kad šią opią visuomenei problemą reikia „rauti su šaknimis“, pradedant nuo pačių mažiausiųjų visuomenės narių nuoseklaus ir preciziško higienos įgūdžių mokymo.

Helmintozėmis užsikrėtusiųjų prastas asmens higienos laikymasis namuose, vaikų ar suaugusiųjų kolektyvuose, blogos sanitarinės sąlygos bei žinių ir higienos įgūdžių stoka šiuos asmenis padaro ilgalaikiais infekcijos nešiotojais, ligos sukėlėjų platintojais. Tad per pirminės asmens ir visuomenės sveikatos centrus bei vaikų ugdymo įstaigas galima pasiekti didelę visuomenės dalį ir diegti prevencines priemones, siekiant išvengti pakartotino apsikrėtimo. Svarbiausia efektyvaus sveikatos ugdymo dalis, tai informacija, kaip formuoti vertybes, nuostatas ir įgūdžius, turinčius įtakos elgsenai, susijusiai su kirmėlinių susirgimų prevencija, o sėkmė priklausys ar asmuo įgis įgūdžių, ir ar gebės juos taikyti.

Darbo tikslas: nustatyti sergamumo helmintozėmis paplitimą ir priežastis, įvertinti helmintų įtaką žmogaus sveikatai bei pateikti profilaktines rekomendacijas.

Apibendrinti gautus duomenis ir pateikti išvadas bei rekomendacijas, susijusias su helmintozių paplitimu.

Anot Bartulienės (2008) įvairiose šalyse nuo 6 iki 94 proc. žmonių yra užsikrėtę toksoplazmomis. Lietuvoje daugiausia toksoplazmozė diagnozuota moterims, nes moterys dažniau dirba sode ar darže.

2013 m. 91 % visų užregistruotų parazitinių susirgimų sudarė helmintozės (1810 ligonių) ir 9 % – pirmuonių sukeltos parazitinės ligos (184), 1489 enerobiozės atvejai (82 % visų helmintozių), 218 askaridozės atvejų (12 %) ir 103 (6 %) atvejai kitų helmintozių.

saugoti parkus, paplūdimius, sporto aikšteles, kiemus ir smėlio dėžes nuo šunų ir kačių išmatų

neleisti savo augintiniams teršti aplinkos, surinkti jų išmatas ir su maišeliu išmesti į konteinerį

Bartulienės (2008) teigimu pradinių klasių vaikų serga apie 67 proc., ikimokyklinių - 20 proc., suaugusieji - 13 proc.

Didelį enterobiozės paplitimą lemia lengvas užsikrėtimo būdas - spalinės perduodamos per rankas į burną. Nors spalinėmis tradiciškai gerokai dažniau skundžiasi vaikai, daugėja jomis užsikrėtusių ir suaugusiųjų. Dėl šios kirmėlinės ligos dažniausiai tiriami 1-10 metų amžiaus vaikai, nes neturi reikiamų asmens higienos įgūdžių, yra labai imlūs šiai infekcijai, dažnai užsikrečia pakartotinai ir šią ligą perduoda tėvams bei kitiems šeimos nariams.

Su vandeniu ir muilu nuplauti, išskalbti vaikų žaislus (Kublickienė, 2002).

Graužikai yra pagrindiniai trichineliozės platintojai, todėl būtina ūkiuose juos naikinti..

  • Microsoft Word 62 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (5870 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Sergamumo helmintozėmis paplitimas Lietuvoje, ligos charakteristika ir profilaktinės priemonės
    10 - 3 balsai (-ų)
Sergamumo helmintozėmis paplitimas Lietuvoje, ligos charakteristika ir profilaktinės priemonės. (2016 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/sergamumo-helmintozemis-paplitimas-lietuvoje-ligos-charakteristika-ir-profilaktines-priemones.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 09:45
×