Servijaus Tulijaus reformos ir jų reikšmė Romai


Servijus tulijus reforma. Tulijus vardo kilmė.

Servijaus Tulijaus reformos ir jų reikšmė Romai. Servijus Tulijus – legendinis šeštasis Romos karalius, kilęs iš Etruskų. Jis pakeitė iš kaimyninės Etrurijos kilusį, penktąjį Romos karalių, Tarkvinijų Senajį (Priską). Pagal antikinės istoriografijos tradiciją, Tulijus valdė 576–532 m. Pr. Kr. Jis apjuosė Romą aukšta mūro siena, kuri tesėsi nuo Kapitolijaus iki Palatino kalvos ir buvo pavadinta “Servijaus siena” (archeologų teigimu ji pastayta apie 530-500 m. Pr . Kr. ), įvedė gyventojų turto surašymo paprotį, pagal turtą suskirstė juos į klases ir nurodė, kaip apsiginklavę turi dalyvauti kare.

Servijus tulijus – legendinis šeštasis romos karalius, kilęs iš etruskų. Pr. Kr. Jis apjuosė romą.

Aukšta mūro siena, kuri tesėsi nuo kapitolijaus iki palatino kalvos ir buvo pavadinta servijaus siena (archeologų teigimu ji pastayta apie 530-500 m. Pr. Kr. ), įvedė gyventojų turto surašymo paprotį, pagal turtą suskirstė juos į klases ir nuro patricijais buvo vadinami kilmingesnieji romos piliečiai. Jie laikomi pirmaisiais romos gyventojais, susiskirsčiusiais į tris dideles grupes, vadinamas tribomis. Triba jungė 10 kurijų. Kurijų atstovai sudarė tautos susirinkimą, dar vadinamą kuriatinėmis komicijomis. Jos veikė šalia karaliaus ir senato, rinko iš savo narių valdininkus, nustatinėjo mokesčius.

Plebėjais irgi laikomi laisvi piliečiai, tik jie ir jų protėviai nebuvę pirmaisiais romos gyventojais. Tai kitų italikų bendruomenių žmonės, jėga perkelti ar savanoriškai persikėlę į romą. Plebėjai kuriatinėse komicijose nedalyvavo, taigi neturėjo visų politinių teisių.

Servijus tulijus žinodamas apie solono pertvarkymus atėnuose, suskirstė romos piliečius pagal turtą – įvedė cenzą. Centurijų reforma piliečiai (plebėjai ir patricijai) pagal turto cenzą buvo suskirstyti į klases. Pirmoji klasė – turtingiausiųjų, penktoji – vargingiausiųjų. Piliečiai, neturintys turto cenzo ir nepriklausantys nė vienai šių grupių, buvo pavadinti proletarais. Karalius pertvarkė ir kariuomenę, įvedė naują valdžios instituciją. Kiekviena klasė sudarydavo tam tikrą centurijų (šimtinių) skaičių kariuomenėje.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (370 žodžiai)
  • Gabija
  • Servijaus Tulijaus reformos ir jų reikšmė Romai
    10 - 3 balsai (-ų)
Servijaus Tulijaus reformos ir jų reikšmė Romai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/servijus-tulijus.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 25 d. 15:21
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo