Šešėlinė ekonomika (5)


Įvadas. Šešėlinės ekonomikos samprata. Šešėlinės ekonomikos formavimosi priežastys. Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos minusai. Šešėlinės ekonomikos tipai. Išvados. Naudota literatūra.


Šešėlinė ekonomika yra apibrėžiama kaip suteiktų paslaugų, oficialiai nedeklaruojamų dėl mokesčių ar reguliavimų, vertė, kuri neigiamai veikia finansus, darbo jėgos rinką bei valstybės pajamų paskirstymą.

Šešėlinė ekonomika labai svarbi problema šiomis dienomis, ji gyvuoja jau ilgą laikotarpį. Pasireiškia įvairiais būdais, tokiais kaip: kontrabanda, prekyba vogtais daiktais, azartiniai žaidimai ir kt. Valstybės įvairiais būdais bando kovoti su šia problema, imasi įvairiausių priemonių kovai su šešėline ekonomika, tačiau ne visos jos būna veiksmingos ir pasiteisinančios. Iš tikrųjų kai kuriose šalyse, ypač silpnosiose, kuriose klesti ir korupcija šešėlinė ekonomika jau yra didžiausia valstybės problema. Kaip jau ir minėjau, šešėlinė ekonomika labiausiai paplitusi besivystančiose valstybėse. Jose prekiaujama narkotikais, stambiais mastais vykstanti kontrabanda, populiarus žmonių nelegalūs darbai. Na, bet mano manymu, ši problema yra ne vien silpnose valstybėse, su tokia problema susiduria ir stipriosios šalys, tačiau jų ekonomika ir gyvenimo lygis parodo, kad šešėlinė ekonomika pamažu mažėja, nes būtent mažėjant šešėliniai ekonomikai didėja ir šalies biudžetas. Šešėlinės ekonomikos masto vertinimas bėgant laikui pateikia vis kitokius įrodymus, ar pastangos sumažinti šešėlinę ekonomiką būna sėkmingos, ir ar gali padėti valstybės institucijoms toliau tobulinti savo politiką. Su šia opia problema nėra taip lengva kovoti, nes ji susiformavo lėtai, yra keletas etapų ir priežasčių kaip formavosi šešėlinė ekonomika ir kaip pakenkė kitoms šalims, taigi savo rašto darbe ir pabandysiu tai aptarti.

Šešėlinė ekonomika – tai rinkos dalis, kuri yra neįtraukiama į oficialiąją ekonominę statistiką, siekiant slėpti ūkinę veiklą, privalomą deklaruoti, vengiant mokesčių. Šešėlinė ekonomika yra apibūdinama kaip draudžiama veikla. Pirmiausiai ji buvo pradėta vadinti juodąja ekonomika, o tik vėliau prieita prie termino šešėlinė ekonomika. Taip pat ji reiškia žmonių veiklos opoziciją, valdžios įtvirtintoms institucijoms ir normoms.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1732 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laurencija
  • Šešėlinė ekonomika (5)
    10 - 1 balsai (-ų)
Šešėlinė ekonomika (5). (2017 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/seseline-ekonomika-5.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 04:21
×
144 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo