Šešėlinė ekonomika Lietuvoje


Ričardas Kostinas Paslaugų verslo administravimas ištęstinių studijų programa. Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos egzistavimo priežastys.

Šio referato analizės objektas –šešėlinė ekonomika, jos kryptys, bei specifika Lietuvoje nuo 2008 m. iki 2014 m. Šešėlinė ekonomika – tai ekonominė veikla, kai gaminamos prekės arba teikiamos paslaugos nesilaikant valstybėje nustatytų mokesčių mokėjimo įstatymų ir prekių bei paslaugų patikros nuostatų. Vykdant ūkinę veiklą, jos vykdytojai neapskaito arba tik iš dalies apskaito savo vykdomą ūkinę komercinę veiklą. Šešėlinei ekonomikai nėra priskiriama nelegali veikla, duodanti finansinės naudos asmeniui, kuri yra vykdoma ne savanoriškų mainų pagrindu, o pažeidžiant kitų asmenų nuosavybės ir neliečiamumo teises (pvz., PVM grobstymai, vagystės, pagrobimai).

Referato tikslas – atskleisti šešėlinės ekonomikos egzistavimo priežastis bei paanalizuoti jos specifiką Lietuvoje.

Uždaviniai: išanalizuoti teorinę literatūrą, kurioje pristatomas analizuojamas objektas;

remiantis surinkta informacija ir praktiniais pavyzdžiais atskleisti šešėlinės ekonomikos specifiką Lietuvoje.

Darbą rengiant naudota teorinės medžiagos analizavimo, sisteminimo, bei aprašomasis analitinis metodai.

Antrą literatūros grupę sudaro moksliniai straipsniai, iš kurių daugiausia cituojamas Algimanto Misiūno straipsnis „Šešėlinės ekonomikos egzistavimo priežastys ir padariniai“.

Trečią literatūros grupę sudaro statistiniai duomenys pateikti Lietuvos žiniasklaidos straipsniuose.

dideli mokesčiai. Vykdant bent kokią veiklą, vykdantysis atlieka veiklos apskaitą kadangi už visas veiklos dalis reikia mokėti mokesčius, neretu atveju, ieškoma įvairių būdų kaip mkesčių išvengti, pavyzdžiui samdant darbutoją jo atlyginimą nurodyti kuo mažesnį, o skirtumą sumokėti nelegaliai „vokelyje“.

neaiškios ir sudėtingos mokesčių apskaitos taisyklės;

neefektyvi veikla valstybinėse institucijose: žema pareigūnų kvalifikacija,nepakankamos jų pastangos užkirsti kelią šešėlinei gamybai,

aukštas nedarbo lygis. Dėl aukšto nedarbo lygio darbuotojai sutinka paimti arlyginimus „vokeliuose“, o norintys įsidarbinti bedarbiai žmonės yra priversti dirbti šešėlinės ekonomikos veikloje be socialinio draudimo ir garantijų, nes jie negali mokėti socialinio draudimo įmokų.

Šešėlinė ekonomika turi didelį poveikį pasaulio ekonomikos vystymuisi, todėl daugelis ekonomistų, nuolat kelia klausimą, kaip sumažinti šešėlinės ekonomikos įtaką visuomenės gyvenime. Šešėlis gali susiformuoti bent kurioje veikloje, kur tik yra ekonominės veiklos apmokestinimas ir reguliavimas. Tačiau jo lygis skirtingose šalyse ženkliai skiriasi. Tai reiškia, kad būtina ne tik vertinti šešėlinės ekonomikos lygį, bet ir nagrinėti įvairius veiksnius, nuo kurių priklauso ekonominės veiklos apmokestinimo ir reguliavimo poveikis šešėliui.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2120 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ricka
  • Šešėlinė ekonomika Lietuvoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. (2015 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/seseline-ekonomika-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 00:40
×