Šešėlinė ekonomika. Samprata. Pasaulio pavyzdžiai


Šešėlinės ekonomika. Šešėlinės ekonomikos samprata. Šešėlinės ekonomikos veiksniai ir priežastys. Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos pavyzdžiai. Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos dydis Europoje ir pasaulyje. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.

Taigi, šio darbo objektas ir bus šešėlinė ekonomika. O darbo tikslas - išnagrinėti šešėlinės ekonomikos sampratą bei pateikti pasaulio pavyzdžių, susijusių su šešėline ekonomika.

Pateikti Lietuvos pavyzdžių apie šešėlinę ekonomiką;

Dėl šešėlinės ekonomikos sampratos buvo kilią daug ginčų bei nesutarimų. Daugelis mokslininkų turi skirtingą nuomonę apie šešėlinę ekonomiką. Taigi, užsienio literatūroje moksliniu lygiu gana ilgai diskutuota dėl šešėlinės ekonomikos sampratos ir turinio. Kai kurie autoriai šešėliniai ekonomikai priskiria visas per metus sukurtas prekes ir suteiktas paslaugas, kurios dėl įvairių priežasčių nebuvo įtrauktos skaičiuojant bendrąjį vidaus produktą (BVP). Pats terminas šešėlinė ekonomika yra susijęs su kitais terminais, pavyzdžiui, tokiais - pogrindinė ekonomika, neoficiali ekonomika, neformali ekonomika, paslėpta ekonomika, neapskaitoma ekonomika, paralelinė ekonomika, pilkoji ekonomika, juodoji ekonomika. Terminas šešėlinė ekonomika pirmą kartą pavartotas vokiečių kalba, o vėliau J.B. Rosser (2006) teigimu, pirmiausiai (1970 m.) pradėti vartoti terminai juodoji ekonomika ir juodasis darbas.

M.H. Fleming ir kt. (2002), apžvelgę ekonominėje literatūroje aptinkamus šešėlinės ekonomikos apibrėžimus, pažymi, kad sąvokų įvairovė ir skirtumai galėjo būti sąlygoti skirtingų tyrimo tikslų (pavyzdžiui, siekiant nustatyti šešėlinės ekonomikos mąstą arba išsiaiškinti dalyvavimo (perėjimo) perėjimo į šešėlinę ekonomiką motyvus). Diskutuojant dėl šio reiškinio pavadinimo, prarasta paties reiškinio esmė, nesiejant reiškinio pavadinimo su turiniu. Todėl vartojant daugybe terminų nesusiformavo vienas tikslus apibrėžimas.

Taip pat yra išskiriami ir keletas kitų, papildančių šešėlinės ekonomikos apibrėžimų:

Pereinamojo etapo šešėlinė ekonomika. Planiniame ūkyje taip pat egzistavo formalaus ir neformalaus sektoriaus dvilypumas. Oficialiai ekonomikai priklausė kiekviena vertybes kurianti veikla, kuri buvo valstybės normuojama, administruojama, apmokestinama, apmokestinama ir įvertinama statistikoje. Rinkos ir planinio ūkio šalyse atavimo koncepcijų skirtumas buvo tas, kad planiniame ūkyje didelė dalis paslaugų buvo neįtraukiama į BVP.

Šešėlinės ekonomikos vystymasis ir nevienodas jos mastas įvairiose šalyse yra sąlygotas daugelio priežasčių, kurių įtaka šešėliniai ekonomikai yra vertinama nevienareikšmiškai. Literatūroje pateikiama daug skirtingų veiksnių, lemiančių šešėlinės ekonomikos atsiradimą ir priežasčių, skatinančių jos plitimą. Vieni autoriai svarbiausiais laiko ekonominius veiksnius, kiti (B.Torgler, J.Alm, K. H Tranberg, W. Guth, R. Sausgruber) akcentuoja mokesčių moralės (visumos psichologinių – socialinių ir kultūrinių ypatumų, lemiančių ekonomikos dalyvių elgseną) svarbą šešėlinės ekonomikos mastui (Torgler, 2003). Dažniausiai yra išskiriami šie veiksniai:

1 paveikslėlis. Šešėlinės ekonomikos apimtys 31 Europos valstybėje 2011 m. (proc. oficialaus BVP)

Kalbant pasaulio mastu, tai pateiktais pasaulio banko duomenimis, šešėlinės ekonomikos apimtys skirtingose pasaulio valstybėse taip pat ženkliai skiriasi. Mažiausiai pasaulyje šešėlinės ekonomikos 2010m.buvo Šveicarijoje – šešėlis čia sudarė 8,1% oficialaus šalies BVP. Tuo tarpu Bolivijoj, kurioje fiksuojama didžiausia šešėlinė rinka pasaulyje, šešėlis siekia 63,5% oficialaus šalies BVP.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 99 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2943 žodžiai)
  • Universitetas
  • Goda
  • Šešėlinė ekonomika. Samprata. Pasaulio pavyzdžiai
    10 - 6 balsai (-ų)
Šešėlinė ekonomika. Samprata. Pasaulio pavyzdžiai. (2015 m. Spalio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/seseline-ekonomika-samprata-pasaulio-pavyzdziai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 11:49
×