Šiaurės Europa


Šiaurės europa geografija. Siaures europos skaidres. Skaidres apie europa. Siaures europos salys (skaidres). Šiaures europos salys skaidres. Siaures europa aprasymas. Siaures salys skaidrės. Skaidrės apie šiaurės europą. Siaures europa referatas. Islandija skaidres.

Geografiniai duomenys. Šiaurės europa. Šiurės europos regione yra. Valstybės: danija, islandija, norvegija, suomija, švedija. Šiaurėje europos krantus skalauja arkties vandenynas, vakaruose - atlantas, pietryčiuose - juodoji ir kaspijos jūros, pietuose - viduržemio jūra. Rytuose europa ribojasi su uralo kalnynu. Čia skiriamos skandinavų ir neskandinamų tautos. Daugelis jų kilo iš germanų kalbomis kalbančių skandinavų, prieš kelis tūkstančius metų persikėlusius į šiuos kraštus iš pietų. Skandinavai išgarsėjo 9 – 11 amžiais, kada save vadino vikingais. Vigingai buvo puikūs kariai ir jūrininkai. 9 amžiuje jie atrado Grenlandiją, o apie 1000 metus priplaukė Šiaurės Ameriką ir Niu Faundlendo saloje buvo įkūre savo gyvenvietes (tai įrodo rasti pastatų likučiai, kurių statymo braižas labai artimas Skandinavijoje rastiems pastatams). Iki šiol skandinavų kalbose yra daug bendra ir jie vienas kią supranta, nors gyvena ir skirtingose valstybėse.

Islandų kalba labiau skiriasi nuo kitų skandinavų, nes ji artimiausia senajai vikingų kalbai, kadangi islandus nuo žemyno skiria Atlanto vandenynas, tai ir kalbos negalėjo maišytis tarpusavyje. Pirmieji vikingai Islandijos saloje įsikūrė 874 metais, o 930 metais įkūrė pirmąjį parlamentą Europoje – „altingą“.

Švedai garsėja demokratija. Parlamentas (riksdagas) Švedijoje įkurtas 15 amžiuje, kuris ribojo karaliaus valdžią. 19a. Švedija pirmoji pasaulyje nutraukė visus karinius veiksmus. Po paskutinio 1814 m. karo Švedija laikosi neutraliteto ir taip išvengė I ir II pasaulinių karų.

Danija yra Jutlandijos pusiasalyje ir skiriasi nuo kitū Skandinavijos kraštų. Danijai priklauso didžiausia sala planetoje – Grenlandija, visiems žinomos farerų salos ir dar daug kitų salų (iš viso 450). Todėl be danų yra eskimų, farerų ir vokiečių mažumos. Danijoje ir kalbama šiomis kalbomis, tačiau pagrindinė išlieka danų kalba.

Skandinavijos klimatas labai skirtingas. Tai nulemia pusiasalio ištęstumas iš šiaurės į pietus – net 1 500 kilometrų. Apie 1/3 Skandinavijos pusiasalio yra už šiaurės poliaračio, kur pusę metų būna diena ir pusę metų naktis. Pietinė Skandinavijos pusiasalio dalis klimatu beveik nesiskiria nuo Lietuvos, nes yra tokiose pat platumose. Didžiausius pusiasalio plotus užima spygliuočių miškai – taigos geografinė zona, o nuo 60 laipsnių šiaurės platumos jau prasideda mišriųjų miškų geografinė zona.

Visos Šiaurės Europos regiono šalys turi gerai išvystytą ekonomiką. Islandijos ekonomika paremta žvejyba, nes apie 75% pelno valstybei atneša būtent šaldyta, sūdyta, rūkyta ir šviežia žuvis bei jos produktai. Saugodami savo ekonomiką islandai uždraudė kitoms šalims žvejoti 370 km. (200 jūrmylių) spinduliu aplink Islandijos salą.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (1328 žodžiai)
  • Mokykla
  • Platonas
  • Šiaurės Europa
    8.8 - 5 balsai (-ų)
Šiaurės Europa. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/siaures-europa.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 17:27
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo