Sidabras referatas


Sidabro paplitimas gamtoje. Sidabro paplitimas. Sidabras skaidres. Skaidres apie sidabra. Sidabro lydiniu panaudojimas. Sidabro skaidres. Sidabro lydiniai ir ju panaudojimas. Referatas apie sidabra. Sidabro referatas. Sidabro funkcija.

Įžanga. Sidabro istorija. Sidabro paplitimas gamtoje. Sidabro fizikinės sąvybės. Svarbiausi panaudojimas. Sidabro funkcija organizme. Sidabro lydiniai ir jų panaudojimas. Metalo junginiai ir jų panaudojimas. Naudota literatūra. Sidabras - grynuolių klasės mineralas. Jame būna aukso, vario, gyvsidabrio, bismuto, stibio priemaišų. Grynuolių kristalai netaisyklingi - susukti, išlenkti, randama ir netaisyklingos formos plokštelių, grūdelių.

Sidabras kaupiasi hidroterminiuose telkiniuose, kvarco gyslose, sulfidinių švino ir cinko telkinių oksidacijos zonose, rečiau sąnašinuose.Šis metalas lengvai jungiasi su siera,todėl gamtoje jis labai dažnai esti sulfidiniuose mineraluose.Dabar didžiausią reikšmę turi sidabro mineralas argentitas.Jis esti įsimaišęs į švino sulfidą ,arba galenitą.Šiame sidabro sulfido dažnai esti net iki 1.Kitų metalų natūralūs sulfidai dažnai eksploatuojami tik dėl juose esančio sidabro.Žemės plutoje jo yra apie 1000 kartų mažiau negu vario.Sidabras tirpsta gyvsidabryje,sulydytuose švine ir cinke.Jo savybė tirpti gyvsidabryje buvo panaudota sidabrui išgauti vadinamuoju meksikietiškuoju būdu,žinomu nuo 1557metų.Sutrinti sidabro mineralai būdavo supilami į apvalią,grįstą aikštelę,ten pridedama 2-5%sūdomosios druskos.Šį mišinį mulai turėdavo minkyti.Po to būdavo pridedama 0,5-2% gyvsidabrio ir vėl minkoma.Su pertraukomis minkydavo apie 15dienų,gyvsidabrio dėdavo tris kartus.Čia vyksta įvairios reakcijos,ir išsiskyręs metalinis sidabras ištirpsta gyvsidabryje.Susidariusi amalgama atskiriama nuo bergždo ir filtruojama pro audeklą.Nugarinus gyvsidabrį,lieka laisvas sidabras.Gyvsidabrio garai surenkami,ataušinami ir jis vėl naudojamas.Didelis gyvsidabrio garų nuodingumas pavojingas ne tik mulams,bet ir žmonėms,todėl šį būdą išstūmė cianidinis būdas.Dabar daugiausia sidabro gaunama iš kitų metalų sulfidų,ypač iš galenito.Perdirbus galenitą,gautame švine esti ištirpusio sidabro.Tokį sulydytą šviną iš lėto aušinant,iš pradžių kristalinasi grynas švinas,kuris išgriebiamas.Taip daroma,kol sidabro kiekis švine pasiekia 2,6%.Tokios sudėties lydinys nebeišskiria švino ir visas sustingsta. Tada jis kaitinamas oro srovėje,kuri suoksiduoja šviną ir nupučia jo oksidą.Pagaliau lieka baltas,žibantis sidabras.

Daroma ir kitaip.Turintis sidabro švinas pakaitinamas iki cinko lydymosi temperatūros,pridedama truputis cinko ir iš lėto aušinama.Kadangi cinkas su sidabru jungiasi lengviau,negu su švinu,tai cinkas suima visą sidabąr su trupučiu švino ir sustingsta lydinio paviršiuje putų pavidalu.Nugriebus putas,iš jų nudistiliavus cinką ir suoksidavus šviną oro srove,lieka sidabras.

Vienu ar kitu būdu gautas sidabras visada turi kitų metalų,ypač vario ir aukso priemaišų.Priemaišos atskiriamos,valant elektrolize.Kai sidabre esti žymesnis kiekis aukso,jis atskiriamas,tirpinant metalą karštoje sieros rūgštyje,kurioje sidabras ir varis ištirpsta,o auksas netirpsta.

Agregatinis būvis – baltas, kalus, minkštas, metalinio blizgesio.

Fotografija - tai ne tik įprastinė,pagražinta fotonuotrauka.Fotografija - tai kino paveikslai,rentgeninės sergančių mūsų organų nuotraukos,nematomų dangaus kūnų išsidėstymo vaizdas,atomų ir molekulių struktūros ir daug kitų svarbių dalykų,dabar neįmanomų be sidabro ir jo junginių. Sidabras atominėje elektrinėje

Sidabras labai svarbus atominėje elektrinėje.JAV fizikas Enrikas Fermis – viena ryškiausių asmenybių branduolinės energetikos kūrime.Apšaudydamas neuradioaktyvius cheminius elementus neutronais,jis gavo naujus izotopus,nustatė jų skleidžiamų spindulių intensyvumą ir tų izotopų radioaktyviojo pusėjimo trukmę.E.Fermis išbandė visus tuo metu žinomus elementus,tačiau pasirodė,kad ypatingu radioaktyvumu pasižymi tik sidabro izotopas,kurio pusėjimo trukmė mažesnė negu 2minutės.E.Germis sidabr tyrė ilgiau negu kitus elementus ir nustatė,kad jį galima panaudoti neutronams lėtinti.

Koloidinis sidabras palaiko organizmo atsparumą orinei aplinkai, gali padėti, kai yra ausų, nosies, gerklės funkcijų sutrikimai

Iš lydinio,susidedančio iš 87% sidabro,9% mangano ir 4% aliuminio daromi nuolatiniai magnetai.

Elektrotechniniu būdu sidabruojami rezervuarai,katilai,naudojami maisto pramonėje,autoklavai,rektorių,įvairių cheminių aparatų sienos,laidai,elektriniai kontaktai,stalo reikmenys,reflektoriai.Sidabras labai gerai sukimba su kitais metalais.Geležis ir jos lydiniai prieš sidabravim variuojami.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • 19 puslapių (2981 žodžiai)
  • Greta
  • Sidabras referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Sidabras referatas. (2011 m. Gegužės 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/sidabras-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 00:30
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo