Sielos samprata


Įvadas. Dėstomoji dalis Sielos samprata pagal Platoną. Sielos samprata pagal Aristotelį. Apibendrinimas. Naudotos literatūros sąrašas.

Apie sielos kilmę pirmasis prabilo Heraklitas iš Efeso (apie 544/540 m. pr. m. e. - ?). Jis susiejo sielą su vandeniu.

Materiali ir nemateriali siela egzistuoja, tvirtino Platono idėjų skelbėjas Sokratas. Pirmiausia ši mintis buvo išsakyta Faidone kaip hipotezė ir Faidro baigiamojoje Sokrato samprotavimų dalyje. Faidone Sokratas savo mokiniams aiškina, kad filosofas neturi bijoti mirties, nes mirtis išlaisvina jį iš kūno, taigi ir nuo atsakomybės už visą blogį žemėje, tai yra vaduoja nuo „karų, kivirčų kautynių“:

Kūnas kliudo pasiekti tikrąjį pažinimą, grynąją idėją, patirti nušvitimo būseną. Jei sutiksime, kad tai pasiekti įmanoma, galime spėti, jog mumyse yra kažkas, kas nesusiję su kūnu, kad esama kažin kokios suvokiamos minties, taigi sielos:

Faidonas baigiamas mitu, kuriame pasakojama apie sielos likimą po mirties. Keltininkas kiekvieną sielą valtele perkelia į mirusiųjų karaliją Hadą, kur toji stoja prieš teismą. Pavyzdingai gyvenantis žmogus, gebantis apsivalyti nuo kūniškojo gyvenimo nešvarumų, į pagalbą pasitelkia filosofiją. Jis siunčiamas į nuostabią žemę, kurios blanki ir iškreipta kopija yra mūsų žemė:

Taigi, iki Platono graikų filosofijoje vyravo materialistinis sielos supratimas. Dažniausiai siela buvo suprantama kaip kūniška judėjimo ir gyvybės priežastis. O Platonas pridėjo mistikos ir religijos interpretacijas.

Aristotelio požiūris į sielą labai skiriasi nuo Platono požiūrio. Jam sąvoka „siela“ – tas pats, kas šių dienų psichologams psichika. Vienas žymiausių Aristotelio veikalų – traktatas „Apie sielą“, turėjęs įtakos psichologijos mokslui ne tik senovėje, viduramžiais, bet ir naujausiais laikais. Remdamasis bendrais savo filosofijos metodologijos principais, Aristotelis analizuoja žmogų, kuriame mato du komponentus: kūną ir sielą. Sielos filosofas nemistifikuoja, aiškina ją natūraliai, siela jam nėra šalia kūno, ji yra pačiame kūne. Ji yra gyvybės priežastis. Dėl to visa, kas gyva, turi sielą.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1657 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kornelija
  • Sielos samprata
    10 - 3 balsai (-ų)
Sielos samprata. (2015 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/sielos-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 10:10
×