Sifilis referatas (3)


Įvadas. Sifilio samprata. Sifilio klasifikacija. Pirminis sifilis. Antrinis sifilis. Tretinis sifilis. Sifilio gydymas. Situacija. N. roper slaugos modelis. Slaugos planas. Išvados. Literatūra.


Sifilis yra paplitęs visame pasaulyje, tačiau jis ypač dažnas yra besivystančiose šalyse. Reikšmingiausiai sergamumas sifiliu sumažėjo po Antrojo pasaulinio karo, kai buvo pradėta gydyti penicilinais. Paskutinis sergamumo pikas Lietuvoje sutapo su analogiška sergamumo dinamika ir kitose Sovietų Sąjungos šalyse ir 1996m. sudarė 3761 atvejus per metus. Nuo to laiko sergamumas mažėjo ir per pastarąjį penkmetį išliko panašus. Pastaraisiais metais sergamumas sifiliu turi tendenciją didėti. Didžiausias sergamumas sifiliu – 20-39m. amžiaus žmonių, nors serga įvairaus amžiaus žmonės.

Sifilis (lot. Syphilis) – tai lytiškai plintanti lėtinė infekcinė liga, kuriai būdingos labai įvairios klinikinės apraiškos. Liga gali būti perduota negimusiam vaikui. Skiriamos kelios ligos stadijos su latentiniais periodais.

Etiologija. Sifilio sukėlėjas – blyškioji treponema, priklausanti spirochetų šeimai. Tai spiralės formos mikroorganizmas, sudarytas iš 5-20 taisyklingų vingių. Jai būdingi rotaciniai judesiai apie savo ašį, spiralės susitraukimai ir atsipalaidavimai judesiai pirmyn ir atgal. Blyškioji treponema – tik žmogaus patogenas. Ne organizme ji greitai žūsta nuo karščio, išdžiūvimo, dezinfekuojančių priemonių. Sukėlėjas dauginasi kas 30 valandų, skildamas pusiau.

Epidemiologija. Sifilio inkubacijos periodas – 10-90 dienų (vidutiniškai 21 diena). Sifiliu užsikrečiama lytinių santykių metu, be to, infekcija gali būti perduota negimusiam vaisiui iš užsikrėtusios motinos. Buitinis sifilio perdavimas, kaip ir perpilant kraujo produktus, yra teoriškai įmanomas, bet praktiškai labai retas. Didžiausia sukėlėjo perdavimo grėsmė yra jei sergama pirminiu, antriniu ir ankstyvuoju slaptu sifiliu. Persirgus sifiliu, imunitetas nesusidaro.

Patogenezė ir patologija. Blyškioji treponema į organizmą patenka per gleivinės ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus). Po kelių valandų mikroorganizmų patenka į limfmazgius, iš kurių vėliau išsisėja po visą organizmą ir pradeda daugintis.

Sifilis yra sisteminė kraujagyslių liga. Pažeidimo vietoje kapiliarai išsiplečia, endotelis paburksta, įvyksta nekrozė. Gilūs pažeidimai palieka randus. Pažeidimų gilumas ir stiprumas priklauso nuo šeimininko imuniteto.

Pirminį sifilį sukeliančios bakterijos į organizmą patenka per gleivinės ir odos pažeidimus. Šiam sifiliui būdingas pažeidimas susiformuoja infekcijos patekimo vietoje (lytinių organų ekstragenitalinėje vietoje). Iš pradžių čia susidaro neskausminga papulė, kuri per kelias dienas išopėja ir suformuoja tipišką pirminio sifilio bėrimą – kietąjį šankerį. Tai dažniausiai viena 10-20 mm skersmens, apvalios, ovalios ar pusmėnulio formos, raudonos spalvos (mėsos raudonumo), lygiu blizgančiu paviršiumi, pakilusiais lėkštais kraštais, elastingos kremzlės konsistencijos, neskausminga opa. Išopėjimai dažniausiai susidaro išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje, apie išangę ar tiesiojoje žarnoje. Šankeris gali atsirasti ir ant lūpų, burnoje. Aplinkiniai audiniai lieka nepakitę. Opoje randama gyvų ligos sukėlėjų, todėl galima užsikrėsti bet kokio fizinio kontakto su šankeriu metu.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2101 žodžiai)
  • Kolegija
  • Guoda
  • Sifilis referatas (3)
    10 - 4 balsai (-ų)
Sifilis referatas (3). (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/sifilis-referatas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:55
×