Šilalės rajono aplinkos ekologinis įvertinimas


Įvadas. Šilalės rajono berdra charakteristika. Geografinė padėtis. Administracinė struktūra. Klimato charakteristika. Šilalės rajono aplinka. Oro kokybė. Hidrosfera, jos tarša ir apsauga. Dirvožemio būklė ir apsauga. Atliekų ir jų tvarkymas. Žemės ūkis ir gamtos apsauga. Saugomos gamtos teritorijos ir objektai. Aplinkos apsaugos politika. Oro, vandens įtaka žmogaus sveikatai. Ekologija tavo namuose. Išvados. Informaciniai šaltiniai.


Apibūdinti Šilalės rajono gamtines, klimatines sąlygas bei pateikti socialinius statistinius duomenis

Šilalės rajono savivaldybė yra vakarų Lietuvoje, Žemaitijoje (1.1.1 pav). Didžioji dalis rajono yra Žemaičių aukštumoje. Joje stūkso aukščiausia Žemaitijos kalva – Medvėgalis (234 m.) Vakarinė rajono žemėja į „Vakarų Žemaičių plynaukštę“, o pietinė rajono dalis – į „Karšuvos žemumą“ (ten žemiausia rajono vieta 43 m,).

Šilalės rajono savivaldybė užima 1188 km2 pagal šį dydi užima 32 vietą tarp visų Lietuvos savivaldybių. Pagal 2014m. duomenis Šilalės rajono savivaldybėje gyvena 25,2 tūkst. žmonių, o vidutinis gyventojų tankumas 24,1 žm/km2

Rajone yra metrologinė stotis Laukuvoje, kuri stebi orų kaita (vėjo greitis, kryptis, kritulių kiekis, debesuotumas, oro ir dirvos temperatūra) ir stebėjimus atlieka kas tris valandas.

Pagal Lietuvos klimatą Šilalės rajonas patenka į Žemaičių aukštumos parajonį. Todėl klimatas skiriasi nuo Pajūrio ar Rytų Lietuvos klimato.

Vidutinė metų oro temperatūra pagal Laukuvos metrologinę stotį +6,3-6,7 ºC. Šilčiausias mėnesis ir vidutinė mėnesio temperatūra – liepa +17,5 ºC. Šalčiausias mėnesis ir jo vidutinė temperatūra – Sausis -3,4 ºC. Absoliutinis temperatūros minimumas -32,1ºC, Absoliutinis temperatūros maksimumas +35ºC. Kritulių kiekis per metus 810mm. Vidutinis sniego dangos laikotarpis – 75-90 dienų. Vidutinė saulės spindėjimo trukmė – 1930 val.

Svarbiausi rajono klimatą veikiantys veiksniai: drėgnų oro masių kilimas vakariniai ir pietvakariniais aukštumų šlaitais, todėl rajone iškrenta didžiausias kiekis kritulių, negu iškrinta visoje Lietuvoje.

Pagrindiniai oro teršalai yra sieros dioksidas, azoto dioksidas, kietosios dalelės ir švinas. Sieros dioksido koncentracija neturi viršyti 350 µg/m3 vienos valandos ribinė vertė, kuri neturi būti viršyta daugiau kaip 24 kartus per metus. Azoto dioksido koncentracija ore neturi viršyti 200µg/m3 vienos valandos ribinė vertė, kuri neturi būti viršyta daugiau kaip 18 kartus per metus. Kietųjų dalelių koncentracija ore neturi viršyti 50µg/m3, paros ribinė vertė, kuri neturi būti viršyta daugiau kaip 35 kartus per metus. (Baltrėnas ir kt, 2008m.)

Šilalės rajone vandens telkiniai užima 2,59 proc. rajono ploto. Per rajoną teka Jūra ir jos intakai – Lokysta bei Akmena. Rajone telkšo 5 ežerai, iš kurių didžiausias beveik 200 ha ploto užimantis Paršežeris.

Saugojant vandens telkinius turi būti užtikrinta, kad vandens telkinių krantai būtų apsaugoti nuo erozijos, bei apsaugojimas pakrantės ekosistema.

Šilalės rajono savivaldybės teritorija užima 1 188 kv. km, iš jų žemdirbystės plotai sudaro apie 57,49 proc., miškai – 24,83 proc., vandenys – 2,5 proc. Šilalės rajono žemės ūkiui naudojamoje žemėje vyrauja banguotas reljefas (85,7 %). Šiaurinėje rajono dalyje yra kalvoto ir labai kalvoto paviršiaus. Kalvoto reljefo paviršius rajone užima 12,6 %. Visi banguoto ir kalvoto reljefo dirvožemiai yra vienokiu ar kitokiu laipsniu nuardyti, todėl praradę dalį derlingumo savybių dėl netekto humuso, maistingųjų makroelementų: azoto, fosforo, kalcio, magnio, kalio ir daugelio mikroelementų

Kita ypač svarbi Šilalės rajono dirvožemių savybė, ribojanti jų panaudojimo žemės ūkiui galimybes, yra didelis jų rūgštumas. Dirvožemio rūgštumas bei su juo susijusios kitos dirvožemio savybės, kaip turtingumas augalų maisto medžiagų, dirvožemio fizinės savybės, įtakoja ne tik dirbamų laukų, bet ir miško floros bei dirvožemio faunos bioįvairovę. Tai nulemia ir bendrą ekosistemos bioįvairovę. Šilalės rajone buvo net 51,2 proc. rūgščių dirvožemių, kurių pH mažesnis kaip 5,5. Dar 22,7 proc. dirvožemių buvo silpnai rūgštūs. Nustatyta, kad Šilalės rajone yra didžiausias sąlyginai rūgščių dirvožemių padidėjimo procentas – net 25.2proc., kai vidutiniškai Lietuvoje tik 1,7 proc.

  • Microsoft Word 357 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2964 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tomukas97
  • Šilalės rajono aplinkos ekologinis įvertinimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Šilalės rajono aplinkos ekologinis įvertinimas. (2017 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/silales-rajono-aplinkos-ekologinis-ivertinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 14:26
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo