Silogizmų sprendimas veno diagramomis


Silogizmų sprendimas veno diagramomis a. Bendras teigimas. Bendras neigimas. Dalinis teigimas. Dalinis neigimas. Pirmiausiai pasižymėti bendruosius teiginius. Samprotavimas nepagrįstas. Samprotavimas pagrįstas.


I – dalinis teigimas„Kai kurie S yra P“, (x (S(x) ( P(x) ), arba (x (x(S ( x(P).

Jupiteris – planeta.j yra P

Vadinasi, Jupiteris rutulio formosj yra R

(j yra P ( Visi P yra R) ( j yra R,

Visi P yra RVisi M yra P

Formaliai, bet kuria prielaida ir išvada gali būti bet kuris iš 4 galimų tipų kategorinis teiginys. Tada turėtų būti galima: 4(4=16 prielaidų kombinacijų ( 4 išvadų = 64 silogizmų tipai (žiūr. lentelę).

Sprendžiant uždavinį reikės pagal silogizmo turinį suženklinti prielaidų diagramas ir, remiantis jomis, suženklinti jungtinę diagramą. Atsakymą apie silogizmo pagrįstumą reikės paaiškinti jungtinės Veno diagramos pagalba.

Sprendimo analizė Tam, kad kategorinis teiginys „Kai kurie S yra P“ būtų teisingas, turi būti S elementas arba S(P, arba S(P(M poaibiuose. Poaibis S(P užbrūkšniuotas – jame nėra nei vieno elemento. Poaibyje S(P(M žvaigždutė, reiškianti elementą yra, bet ji sujungta su žvaigždute poaibyje S(M, o tai reiškia, kad tas elementas gali būti bet kuriame iš jų ir visai nebūtinai tame, kur mums reikia. Vadinasi, samprotavimas nepagrįstas.

Komentaras. Šiai silogizmo schemai gali atitikti, pavyzdžiui, tokie konkretūs silogizmai, kurių vieno išvada atitinka patirtį, kito - ne:

Nei viena stirna (S) nėra medis(M)

Nei viena stirna (S) nėra paršas (P)

Sprendimo analizė Tam, kad kategorinis teiginys „Kai kuriei S yra P“ būtų teisingas, turi būti žvaigždutė S ir P bendroje srityje, sudarytoje iš S(P ir S(P(M. Grafinėje schemoje 11.19. pav matome, kad S(P žvaigždutės nėra, o S(P(M gali būti arba nebūti, nes ji sujungta su žvaigždute srityje S(M. Vadinasi, samprotavimas nepagrįstas.

  • Matematika Aprašymas
  • Microsoft Word 412 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2108 žodžiai)
  • Evelina
  • Silogizmų sprendimas veno diagramomis
    10 - 4 balsai (-ų)
Silogizmų sprendimas veno diagramomis. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/silogizmu-sprendimas-veno-diagramomis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 20:35
×