Šiltnamio efektas ir ozono sluoksnio nykimas


Siltnamio efekto pasekmes. Ozono sluoksnio plonejimo priezastys. Ozono sluoksnio nykimo priezastys. Siltnamio efektas skaidres. Šiltnamio efekto padariniai. Ozono sluoksnis skaidres. Siltnamio efektas pasekmes. Šiltnamio efekto priežastys. Siltnamio breziniai. Ozono nykimas.

Įvadas. Stratosferos ozono sluoksnio nykimas. Pasekmės. Literatūros sąrašas

Temos aktualumas: vykstant pasaulio pažinimo procesui žmonės visada domėjosi savo gyvenamąja aplinka. Senovėje žmonės buvo tampriai susiję su gyvąją ir negyvąją gamta. Gamtos reiškinius tada reikėjo pažinti daug gėriau ir prisitaikyti prie jų kaitos buvo kur kas sunkiau negu dabar, kai mokslo ir technikos progresas sudaro žmonijai sąlygas išgyventi sudetingomis šiuolaikinės aplinkos sąlygomis. Taigi mūsų protėviai parivalėjo būti savo aplinkos tyrėjais. Žemės klimatas visada kaitaliojasi. Visi esame girdėję apie kadaise buvusius ledynmečius. Šiuo metu galime džiaugtis vidutiniu klimatu, kurio žemėje nebuvo maždaug 130000 metų. Daugeliui kelia rūpestį tai, kad viso pasaulio klimatas vis šiltesnis; tas šiltėjimas gali būti 10 kartų greitesnis negu bet kada praeityje. Del žmonijos veiklos atmosferos sudeties kitimai sparčiausiai vyko per pastaruosius penkiasdešimt metų. Svarbiausioji priežastis, lėmusi atmosferos sudeties kitimą ir klimato atšilimą, yra energijos gamybos ir pramonės vystymasis, degalų naudojimo didėjimas ir miškų nykimas. Dėl to troposferoje padaugėjo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kocentracija. Tarp šiltnamio efektą sukeliančių dujų anglies dioksidas yra pats svarbiausias, nes sudaro apie 50 proc. Efekto.

Išsiplėtojusi pramonė gerokai pakeitė biogeocheminį anglies apytakos ratą, jame vykstančių procesų greičius. Stratosferoje viršutinis tankiausias atmosferos sluoksnis yra sudarytas iš ozono (o3) molekulių, kurios formuojasi ultravioletinei saulės radiacijai veikiant deguonies molekules. Saulės ultravialetinių spindulių energija suardo deguonies molekules ir taip susidaro ozonas. Ozonas kaupiasi stratosferoje ir, absorbuodamas ultravioletinę radiaciją, atlieka ekrano vaidmenį, kuris saugo žemės paviršių nuo didesnių radiacijos lygių. Mažėjant stratosferos ozono koncentracijai, mažėja absorbuojamos radiacijos dalis ir daugiau ultravioletinių spindulių pasiekia žemės paviršių. Ozonas (gr. Ózō - kvepiantis) - o3, yra itin svarbus klimatą formuojantis atmosferos elementas, nors sudaro tik milijoninę jos dalį. Jo daugiausia susidaro per elektros iškrovas (žaibo metu) arba fotochemines reakcijas, veikiant saulės ultravioletiniams spinduliams 20-30 kilometrų aukštyje, kai susidaro sąlygos atominiam deguoniui jungtis su molekuliniu deguonimi. Ozono apvalkalas aplink žemę primena pailgą kreivą pripūstą balioną: ties pusiauju jo bene mažiausia ir aukščiau kaip 15 kilometrų beveik nerandama, o poliarinėse srityse jo viršutinė riba pakyla į 60 kilometrų aukštį.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2460 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vitalij
  • Šiltnamio efektas ir ozono sluoksnio nykimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Šiltnamio efektas ir ozono sluoksnio nykimas. (2012 m. Balandžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/siltnamio-efektas-ir-ozono-sluoksnio-nykimas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 02 d. 08:53
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo