Šilumos perdavimas


Fizikos skaidrės. Šilumos perdavimas. Kūno vidinę energiją galima pakeisti ne tik atliekant mechaninį darbą. Yra trys šilumos perdavimo būdai šiluminis laidumas, konvekcija ir šiluminis spinduliavimas. Šiluminis laidumas. Šiluma visada sklinda iš šiltesnės kūno dalies į šaltesnę. Pavyzdžiui, į karštą arbatą įdėtas metalinis šaukštelis gauna šilumos. Toks šilumos perdavimo būdas. Įvairios medžiagos šilumą praleidžia skirtingai. Konvekcija. Kaitinamuose skysčiuose ir dujose susidaro konvekcinės srovės. Ji būna dviejų rūšių laisvoji (natūralioji) ir priverstinė. Priverstinė konvekcija vyksta, kai nevienodai įšilusį skystį arba dujas maišome siurbliu, ventiliatoriumi. Šiluminis spinduliavimas. Šviečianti elektros lemputė. Pavyzdžiui, laužas šilumos aplinkai perduoda gerokai daugiau nei žmonių kūnai. Šiluminio spinduliavimo būdu energija perduodama spinduliais. Žemesnės temperatūros kūnai sugeria dalį įkaitusio kūno išspinduliuotos energijos. Tamsesnis, matinio paviršiaus kūnas energijos sugeria daugiau nei atspindi. Šilumos perdavimo būdai. Šiluminis laidumas – energija sklinda kūno viduje arba iš vieno besiliečiančio kūno į kitą.


Toks šilumos perdavimo būdas, kai energija sklinda kūno viduje arba iš vieno besiliečiančio kūno į kitą, vadinamas šiluminiu laidumu.

Įvairios medžiagos šilumą praleidžia skirtingai. Metalai, ypač sidabras, varis, yra labai geri šilumos laidininkai, o mediena, stiklas, plastikas – šilumos izoliatoriai.

Kaitinamuose skysčiuose ir dujose susidaro konvekcinės srovės, kurios perneša energiją. Tai kitas šilumos perdavimo būdas, vadinamas konvekcija (lot. convectio – sunešimas, suvežimas).

Šiluminio spinduliavimo būdu energija perduodama spinduliais, o ne medžiaga. Kitaip nei kiti du būdai, infraraudonasis spinduliavimas galimas ir vakuume.

  • Fizika Skaidrės
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Karina
  • 17 puslapių (358 žodžiai)
  • Fizikos skaidrės
  • MS PowerPoint 569 KB
  • Šilumos perdavimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Šilumos perdavimas. (2015 m. Gegužės 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/silumos-perdavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 01:53