Simbolizmas referatas (2)


Įvadas. Simbolizmo ištakos ir bruožai. Simbolizmas dailėje. Simbolizmas muzikoje ir literatūroje. Simbolistų žurnalai ir jų reikšmė. Simbolizmo atstovai bei menininkų grupės. Port Aveno mokykla bei „Nabis“. Prerafaelitai. „Meno pasaulis“. Simbolizmas Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Dailėje simbolizmas pasireiškė griežtu impresionistinės meno sampratos atsisakymu, siekimu išreikšti idėjas simboliais, pagalbiniais ženklais ir situacijomis. Štai religinių ar legendinių tekstų iliustracijose galima įžvelgti misticizmo tendencijas. Kūrėjams įtaką darė Biblijos pasakojimai, Antikos palikimas bei Šiaurės šalių sagos, lygiai taip domino ir krikščionybė bei ankstyvoji visuomenė, slepianti ne vieną būties paslaptį. Norėdami patirti gilesnius išgyvenimus menininkai vykdavo į svečias šalis ar vaizduotėje susikurdavo savitą pasaulį, kurį ilgainiui stengdavosi pateikti žiūrovams.

Nusistovėjusioje technikoje galima įžvelgti apskritąją kompoziciją, vingiuotus kontūrus. Formos išgaunamos švelniais potėpiais, faktūra lygi, jaučiama akivaizdi tendencija ignoruoti vaizdo perspektyvą, nėra erdvės pojūčio (atsisakoma pirmojo arba antrojo plano, figūros išskaidomos paveikslo plokštumoje). Paveikslų personažai vaizduojami neįprastomis pozomis, iškreiptomis veido išraiškomis, sustingusiais žvilgsniais. Nevengiama fantastinių būtybių, skeletų, kaukolių.

Bandoma vaizduoti iracionalias, fantastines vizijas, sapnus, svajones, pasąmonėje iškylančius vaizdinius, taip tarsi siekiama parodyti tai, kas slypi už matomų objektų. Neabejotinai nepamirštama ir niūresnė būties pusė – mirtis. Meilė – viena iš dominuojančių temų, nevengiama eroso sąvoka. Moters kūnas taip pat yra simbolis. Kai kur dominuoja moters figūra, simbolizuojanti meilės ir aistros dvilypumą, jauna mergina – nekaltybę, jausmingumą, grožį ir drovumą. Kai kuriuos domino fatališkos moters, ištvirkėlės ir pavojingos moters temos.

Muzikai bei literatai perėmė simbolizmo principus. Pagal XIXa. filosofą Arthur Schopenhauer (teigusio esą menas kuriamas iš estetinės intuicijos), kilniausias menas yra muzika, todėl būtent muzikiniai simboliai yra tinkamiausi perteikti daiktų esmę, tad ir poezijoje galima įžvelgti melodingumą. Rašytojams simbolistams taip pat svarbus žmogaus būties suvokimas, jos aiškinimas. Simboliu tampa bet kuris žodis. Žodžiai nebūtinai yra susiję tarpusavyje, daug svarbiau ne tai, ką jie iš tiesų sako, o tai, kokią interpretaciją jie skatina, kokius jausmus sukelia.

Kaip ir dailėje, daug dėmesio skiriama ego išaukštinimui. Kaip ir romantizmo epochoje, svarbus ir pats kūrėjas kaip asmenybė, turintis savitą jausmų pasaulį. Nauja žmogaus koncepcija: žmogus svyruojantis ir abejojantis, galingas ir menkas. Jis dvilypis, dramatiškas, neturįs pastovių bruožų, esąs nuolatinės kaitos ir tapsmo būklėje, besiblaškantis tarp būties ir nebūties. Vėlgi nebūta pastangų perteikti realų pasaulį – kuriama poetinė tikrovė. Kalba kuriama asociacijomis, užuominomis, sintaksės išmėginimais. Tikra poezija laikomi tik eilėraščia, turintys užslėptą prasmę. Anot jo, eilėraštis, jei jis turi užslėptų minčių, gali būti vadinamas tikra poezija. Eiliavimas netenka prasmės, jo taisyklių nepaisoma. Stengiamasi nustebinti neįprastomis sintaksinėmis konstrukcijomis, naujais ritmais, naujadarais, pakartojimais. Itin didelė reikšmė skiriama lyrikai bei dramai.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1963 žodžiai)
  • Mokykla
  • Mana
  • Simbolizmas referatas (2)
    10 - 7 balsai (-ų)
Simbolizmas referatas (2). (2015 m. Gruodžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/simbolizmas-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 02:44
×