Sintaksė


Sintaksė. Sintaksė- gramatikos dalis, nagrinėjanti sakinių tarpusavio ryšius. Sintaksės reikšmės. Sintaksė turi dvejopą. Linksnių vartojimas. Vardininkas ir galininkas. Naudininkas nevartotinas Veiksmo objektui reikšti su žodžiais atitikti kam. Su judėjimo veiksmažodžiais tikslui reikšti Išėjo pietums(= pietų. Galininkas nevartotinas Tiesioginiam objektui reikšti greta neigiamojo veiksmažodžio (vietoj kilmininko) Nedarinėk duris (= durų). Daiktavardžių įnagininkas su. Vietininkas Vartojamas vietai reikšti. Informacijos šaltiniai.

Vardininkas ir galininkas nevartotinas: a) neapibrėžtam daiktų kiekiui reikšti (vietoje kilmininko) su veiksmažodžiais (atsi)rasti, būti, daugėti, įvykti, kilti, mažėti, pasitaikyti Mieste atsirado valkataujantys šunys (=valkataujančių šunų). b) daikto daliai reikšti Pirkėja paklausė, ar yra pienas (=pieno). Kilmininkas nevartotinas: a) veiksmo objektui reikšti su veiksmažodžiu prieiti ko: Priėjome išvados (= išvadą, prie išvados). b) skaitvardžių kilmininkas – lyginamajai kiekybei reikšti su aukštesniojo laipsnio prieveiksminis (ne) daugiau, (ne) mažiau: Čia telpa daugiau šimto (=daugiau kaip šimtas, daugiau negu (nei) šimtas, per šimtą, šimtas su viršum) žmonių.

Vietininkas Vartojamas vietai reikšti. Gali reikšti ir laiką: vakare, ateityje, praeityje, XX amžiuje, bet kitais atvejais – galininkas ar įnagininkas (dieną, rytą, valandą...). Laiko tarpui reikšti nevartoti vietininkų bėgyje, eigoje, laike, laikotarpyje su laiko reikšmės daiktavardžiais; keisti prielinksnio per konstrukcija. Apibūdinimui ir apibendrinimui visiškai netinka vietininkai esmėje (=iš esmės), pagrinde (=daugiausia, iš esmės), daugumoje (=dažniausiai, daugiausia), pilnumoje (=visai, visiškai), tikrumoje (=iš tikrųjų), visumoje (=apskritai) Didelė klaida vietininką vartoti būklei, būsenai, pateikimo formai ir daikto požymiui nusakyti: Namas yra geroje būklėje (Namas yra geras; Namo būklė gera). Sutartis sudaryta dviejuose egzemplioriuose (=dviem egzemplioriais). Viskas tvarkoje (= viskas gerai; tvarka) Vietininkas netinka kiekiui reikšti: Išlaidos numatytos 5000 litų apimtyje (=Išlaidų numatyta 5000 litų). Kiti atvejai: Tai ne sekretoriaus kompetencijoje (=Tai ne sekretoriaus kompetencija; nepriklauso sekretoriaus kompetencijai) Namas yra mūsų priklausomybėje (=priklauso mums; yra mūsų) ir pan.

  • Kalbos kultūra Skaidrės
  • MS PowerPoint 149 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (674 žodžiai)
  • Gabrielius
  • Sintaksė
    10 - 8 balsai (-ų)
Sintaksė. (2015 m. Sausio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/sintakse.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:28
×