Širdies ir kraujo apytakos fiziologija


Širdies ir kraujagyslių fiziologija (I). Bendrybės (I). Bendrybės (II). Bendrybės (III). Širdies ir kraujagyslių sistemos funkcinė organizacija. Širdies ir kraujagyslių sistemos funkcinė organizacija (tęsinys). Širdies fiziologija (I). Širdies fiziologija (II). Širdies fiziologija (III). Širdies fiziologija (IV). Širdies fiziologija (V). Širdies fiziologija (VI). Širdies fiziologija (VII). Širdies fiziologija (VIII). Širdies fiziologija (IX). Širdies fiziologija (X). Širdies fiziologija (XI). Širdies fiziologija (XII). Širdies fiziologija (XIII). Širdies fiziologija (XIV). Širdies fiziologija (XV). * Plaučiuose arterijos išsišakoja į kapiliarus, kuriuose vyksta dujų apykaita.


Širdies ir kraujagyslių sistema laiduoja: - organizmo audinių ląstelių aprūpinimą deguonimi (02) ir maisto medžiagomis atsižvelgiant į kintančius poreikius (ramybėje, krūvio metu, ligos atveju ir t.t.) - pašalina anglies dioksidą (CO2) ir kitus medžiagų apykaitos galutinius skilimo produktus bei susidariusią šilumą iš audinių - ląstelių veiklos reguliavimą kraujo apytakos dėka pernešdama hormonus ir fermentus.

Širdies ir kraujagyslių sistemai priklauso: - sisteminė kraujo apykaita (arba organų sistemų ), dar vadinama didžiuoju kraujo apytakos ratu (prasideda kairiajame širdies skilvelyje baigiasi dešiniajame prieširdyje) - plaučių kraujo apytaka, vadinama mažuoju kraujo apytakos ratu (prasideda dešiniajame skilvelyje ir baigiasi kairiajame prieširdyje).

Kraujo apytaka dar skirstoma pagal kraujo spaudimo dydį į aukšto ir žemo spaudimo sistemas Riba tarp šių dviejų sistemų yra kairiajame skilvelyje kuris: - diastolės (atsipalaidavimo) metu priklauso žemo spaudimo sistemai (ji atlieka kraujo rezervuaro funkciją, nes joje yra 80% viso cirkuliuojančio kraujo tūrio) - sistolės (susitraukimo) metu priklauso aukšto spaudimo sistemai (ji aprūpina organus ir audinius krauju, atsižvelgiant į jų poreikius).

Pvz., (1) po kraujo perpylimo ar skysčių infuzijos, to papildomo kraujo tūrio 98% patenka į žemo spaudimo sistemą ir tik 2% - į aukšto spaudimo sistemą; (2) nukraujavus (t.y. sumažėjus cirkuliuojančio kraujo tūriui), daugiausia mažėja žemo spaudimo sistemos tūris.

  • MS PowerPoint 3423 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (1266 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tauras
  • Širdies ir kraujo apytakos fiziologija
    9 - 1 balsai (-ų)
Širdies ir kraujo apytakos fiziologija. (2016 m. Gruodžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/sirdies-ir-kraujo-apytakos-fiziologija.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 27 d. 01:48
×
101 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo