Širdies kraujagyslių sistema, konspektas


Širdies ir kraujagyslių sistema lot. Systema cardiovasculare Širdies forma , svoris , topografija. Širdies sandara prieširdžiai , skilveliai , pertvara , vožtuvai. Pateiktoje schemoje įvardinti širdies anatomines struktūrines dalis. Širdies kraujagyslės arterijos , venos. Apibūdinkite didįjį ir mažąjį kraujo apytakos ratus. Kepenų , pasaito , inkstų ir klubo arterijos. Aortos dalių magistralinės šakos ir jų vaskuliarizacijos zonos. Žastinis galvos kamienas lot. Truncus brachiocephalicus. Bendroji miego arterija lot. Carotis communis. Išorinė miego arterija lot. Carotis externa. Vidinė miego arterija. Užpakalinės tarpšonkaulinės arterijos. Viršutinės diafragmos arterijos. Vidurinė antinksčių arterija. Viršutinė pasaito arterija. Apatinė pasaito arterija. Apatinės diafragmos arterijos. Bendroji klubo arterija. Vidinė klubo arterija. Išorinė klubo arterija. Priekinė blauzdos arterija. Užpakalinė blauzdos arterija. Viršutinės tuščiosios venos sistema. Apatinės tuščiosios venos sistema. Vartų venos sistema. Limfiniai indai ir limfoidiniai organai. Limfos sudėtis. Dešinysis limfinis latakas.


Miokardas (lot. miocardium) – vidurinis raumeninis sluoksnis. Stipriausia sienos dalis. Yra kardiomiocitų

Širdiplėvė (lot. pericardium) – tai išorinis serozinis širdies sienos dangalas. Sudarytas iš 2 lapų:

Sieninio – aklinai uždaro širdiplėvės ertmę. Tarp abiejų širdiplėvės lapų susidariusi širdiplėvės ertmė yra plyšio formos. Joje yra nedaug serozinio skysčio, kuris širdžiai dirbant mažina lapelių trintį.

PRIEŠIRDŽIAI – sienelės nestoros, nes jie nestipriai susitraukia ir išstumia kraują į skilvelius.

Kairysis priširdis — į jį atsiveria dvi plautinės venos, kuriomis teka deguonimi prisotintas kraujas (arterinis) iš plaučių.

Kairysis skilvelis – sienelė storiausia, nes jam susitraukus sukuriamas didelis spaudimas, kraujas išstumiamas į aortą ir priverčiamas tekėti didžiuoju kraujotakos ratu.

Dalija širdį į dešinę pusę, kur veninis kraujas, ir kairę, kur arterinis kraujas, ir neleidžia jam susimaišyti.

Burnius – atskiria prieširdžius nuo skiolvelius ir neleidžia kraujui tekėti atgal. Kai skilveliai susitraukia.

Triburis vožtuvas – dešinėje pusėje, tarp dešinio priešidžio ir dešinio skilvelio. Sudarytas iš 3 endokardo klosčių.

Pusmėnulinius – yra tarp skilvelių ir arterijų. Jie praleidžia kraują iš skilvelių į arterijas ir neleidžia jam grįžti atgal, kai skilveliai atsipalaiduoja. Kiekvieną iš jų sudaro 3 pusmėnuliai vožtuvėliai.

Aortos pusmėnulinis vožtuvas yra kairėje pusėje, kur ji jungisi su kairiuoju širdies skilveliu.

Kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš širdies, vadinamos arterijomis (lot. arteriae), o kuriomis grįžta į širdį – venomis (lot. venae)

Mažasis kraujo apytakos ratas – tai kelias, kuriuo kraujas teka iš dešiniojo skilvelio į kairįjį preiširdį.

Iš dešiniojo skilvelio veninis kraujas stumiamas į plaučių kamieną. Šis šakojasi į dvi plaučių arterijas, kuriomis veninis kraujas atiteka į plaučius. Čia arterijos išsišakoja į kapiliarus, kuriuose vyksta dujų apykaita. Veninis kraujas virsta arteriniu krauju (nes netenka CO2 ir prisotinamas O2). Kraujas suteka iš kapiliarų į plaučių venas ir jomis įteka į širdies kairįjį prieširdį.

Mažuoju kraujo apyrtakos ratu arterijomis teka veninis kraujas, o venomis – areterinis.

Toliau nuo aortos lanko atsišakojo miego arterija, kuria arterinis kraujas teka į kaklą, galvą, rankas. Krūtinės ir pilvo ertmėse nuo aortos atsišakoja kepenų, pasaito, inkstų ir klubo arterijos, kuriomis arterinis kraujas teka į krūtinės, pilvo, dubens organus ir kojas. Kiekviename organe arterijos išsišakoja į smulkesnes arterioles, o šios – į kapiliarus. Juose įvyksta dujų ir maisto medžiagų apykaita. Arterinis kraujas atiduoda audinių ląstelėms deguonį ir maisto medžiagas, o iš jų paima CO2 bei maisto emdžiagų skilimo produktus. Kapiliaruose jis virsta veniniu.

Aorta (lot. aorta) – stambiausia didžiojo krujo apytakos rato arterija. Ji prasideda iš kairiojo skilvelio. Aorta dalijama į:

Nusileidžiančioji aorta (lot. aorta descendens) – ilgiausias aortos dalis, kuri tęsiasi iki IV juosmens slankstelio. Iki diafragmos vadinama krūtinės aorta, o pervėrusi diafragmą – pilvo aorta. Ties IV juosmens slanksteliu pilvo aorta skyla į dešiniąją ir kairiąją bendrąsias klubo arterijas.

  • Microsoft Word 419 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (4198 žodžiai)
  • Kolegija
  • Armante
  • Širdies kraujagyslių sistema, konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Širdies kraujagyslių sistema, konspektas . (2020 m. Sausio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/sirdies-kraujagysliu-sistema-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 25 d. 10:10
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo