Sisteminis požiūris ekonomikoje (2)


Įvadas. Sisteminis požiūris ekonomikoje. Ekonomikos ir sistemų ryšys. Valdymas ir savivalda ekonomikoje. Verslo esmė, prasmė, teigiamos-neigiamos pasekmės. Konkurencijos esmė, prasmė ekonomikoje. Išvados. Literatūros sarašas. Lentelių sąrašas.

Ekonomikos problemos tiesiogiai susijusios su visais ir kiekvienu iš mūsų. Ekonomikos teorija nagrinėja visuomenines, o kartu ir politines problemas, kurios yra svarbios kiekvienam žmogui. Ekonomikos teorija padėjo pamatus pasaulinei ekonomikos sistemai. Bet kalbėdami apie ją, pirmiausia, turime suprasti, kas visgi, yra ta ekonomika? Tai itin dažnai žmonėms girdima sąvoka, bet tik ne daugelis geba ją tiksliai paaiškinti bei apibūdinti.

Sisteminis požiūris - tai konkreti pažiūra, nusistatymas, suformuluotas pagal tam tikrą klasifikaciją. O Kauno technologijos universiteto profesoriaus Sauliaus Gudo teigimu, „Sistemų teorija yra mokslo kryptis, formuojanti mąstymo metodologiją ir veiklos būdą, kurie užtikrina pageidaujamą rezultatą sudėtingose ir labai sudėtingose situacijose. Sistemų teorijos požiūriu pageidaujamas, planuojamas, projektuojamas rezultatas yra sistema.“ Taigi, tiek ekonomiką, tiek sistemų teorijos ryšį mes suprantame kaip mokslą, kurį mes nagrinėdami ir taikydami praktikoje, galėtume pasiekti geresnių rezultatų. Bet čia turime paminėti, kad ekonomika nėra vien mokslas, tai sfera, kurioje vykstantis procesai lemia žmogaus bei valstybių likimą.

1.2 Valdymas ir savivalda ekonomikoje

Ekonomika yra suvokiama kaip sistema, kuri susideda iš labai daug veiksnių. Į šią sistemą įeina valdymas – ekonominių žinių praktinis pritaikymas tam tikroje srityje. Dabar visuomenė stengiasi suprasti ir suvokti, kad šalies bei žmonių gerovę, ūkinę plėtrą, ekonomikos augimą lemia naujų žinių suvokimas, pateikimas ir jų panaudojimas ekonomikoje. Todėl kiekvienas atsakingas valdymo organas turi sugebėti pasinaudoti suteikiamomis žiniomis bei nuolat kintančiomis technologijomis ir taip leisti socialiai plėsti ne tik sau, bet ir savo įmonei, struktūrai. Pagrindiniai vadovo uždaviniai panaudojant turimą informaciją yra suformuluoti organizacijos tikslus, padalinių sutelkimui siekiant realizuoti pagrindinius organizacijos tikslus bei didinti darbuotojų motyvaciją. Todėl jei vadovas nepanaudoja savo sukauptų žinių ar tai neteisingai, tai lemia ekonominį įmonės, organizacijos nuosmukį.

Valdymo tikslui kaip ir daugumos kitų struktūrų tikslams yra keliami reikalavimai:

Privalo būti pagrįstas ir kompleksiškai atspindėti objektyvius sistemos raidos dėsnius

Valdantysis asmuo užtikrina organizacijos struktūrų veiklos tikslumo palaikymą ir plėtojimą. Kaip vieną iš valdymo formų galima išskirti savivaldą. Skirtumas tas, jog ji yra nepriklausoma bei savarankiška nustatant tikslus ir jų įgyvendinimo būdus. Tačiau savivaldos visiškai negalima priskirti valdymo struktūrai. Įvairios mokslų struktūros skirtingai supranta savivaldos apibūdinimą. Pavyzdžiui, teisės mokslas savivaldą aiškina kaip savarankišką sistemos funkcionavimą, siekiant bendro problemų sprendimų nutarimo. Vienas iš puikiausių pavyzdžių- savivaldybė. Savivaldybė yra vietinė valdžia, sukurta ir išrinkta aukštesnės valdžios, o toli gražu ne žmonių bendruomenė, bendruomenės savarankiškumo išraiškos būdas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 71 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2256 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dominykas
  • Sisteminis požiūris ekonomikoje (2)
    10 - 7 balsai (-ų)
Sisteminis požiūris ekonomikoje (2). (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/sisteminis-poziuris-ekonomikoje-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:39
×