Situacijos analizė pagal keturias etikos teorijas


Situacijos analizė pagal keturias etikos teorijas. Situacijos etinės problemos. Situacijos analizė pagal utilitaristinę etikos teoriją. Situacijos analizė pagal deontologinę etikos teoriją. Situacijos analizė pagal reliatyvizmo teoriją. Situacijos analizė pagal teisingumo teoriją.


Klausimai: Kokio tipo etinės problemos kyla šioje situacijoje? Kaip šios problemos galėtų būti aiškinamos, vadovaujantis utilitarizmo, deontologijos, reliatyvizmo ir teisingumo teorijomis? Kaip turėtų (galėtų) pasielgti Apolinaras ir kokios tų veiksmų pasekmės – firmai ir jam asmeniškai?

Ar kyšio davimas (taip pat nepaklusimas vadovybei) yra moralinė, ar labiau teisinė problema? Ar kyšio davimas (taip pat nepaklusimas vadovybei) jau savaime yra blogis ir nederamas elgesys? O ką daryti, jei tik toks „nedoras ir nusikalstamas elgesys“ gali duoti geriausių, teigiamų, naudingų rezultatų? Ar pateisinama, jeigu žmogus bazinių (fiziologinių) poreikių grėsmės akivaizdoje elgiasi nedorai ir nusikalstamai (šiuo atveju, bijodamas netekti darbo ir pajamų nepaisytų vadovybės perspėjimo ir savo iniciatyva, netgi savo lėšomis, duotų kyšį)? Taigi dilema kaip elgtis: ar vadovautis moralinėmis nuostatomis („klausyk vadovų“, „kyšininkavimas – nesąžininga“), ar siekti moralinių (naudingų) pasekmių (išsaugoti savo darbą firmoje ir netapti socialiai išlaikytinu; vadovybė labai norėtų ir džiaugtųsi gavusi solidų užsakymą; o tai, tarkim, didelei ir stipriai firmai, kuri legaliai gautų užsakymą, visai negresia darbuotojo atleidimas, jeigu ji tokio užsakymo ir negautų)?

Teleologinėnėje etikoje (jai priklauso ir utilitaristinė etikos teorija) priešingai nei deontologinėje etikoje (pvz., I. Kanto etika), geri veiksmai ar blogi, patikrinama pritaikant vertės kriterijų veiksmo padariniams įvertinti. Patys veiksmai moralės požiūriu yra neutralūs. Jei padariniai yra geri – geras ir veiksmas, jei blogi – blogas. Kyla klausimas: kam geras ar blogas ? Koks yra galutinis kriterijus?

Utilitarizmo esmė yra tai, jog pasirinkto veiksmo naudingumas turi viršyti kito galimo veiksmo naudingumą. Tačiau tai nereiškia, jog etiškas veiksmas yra tas, kuris teikia daugiausiai naudos jį atlikusiam asmeniui. Naudos turi gauti visi žmonės, kurie yra susiję su tuo veiksmu. Nes pagal utilitarizmo teoriją optimalus sprendimas yra tas, kuris duoda daugiausia naudos ir sukelia mažiausiai neigiamų padarinių.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1639 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rytis
  • Situacijos analizė pagal keturias etikos teorijas
    10 - 2 balsai (-ų)
Situacijos analizė pagal keturias etikos teorijas. (2016 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/situacijos-analize-pagal-keturias-etikos-teorijas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 00:25
×