Šiuolaikinės psichologijos kryptys. panevėžio psichoterapiautų taikomi psichologinių krypčių metodai


Šiuolaikinės psichologijos kryptys. Panevėžio psichoterapiautų taikomi psichologinių krypčių metodai. Pagrindinis darbo tikslas – sužinoti kaip klasifikuojamos psichologijos kryptys ir kokius šiuolaikinių krypčių gydimo metodus taiko Panevėžio psichoterapeutai. Skyrius šiuolaikinės psichologijos kryptys. Kognityvinė psichologija. Humanistinė psichologija.

Šiuolaikinėje psichologijoje psichikos terminas yra vartojamas keliomis prasmėmis. Tačiau dažniausiai psichika suprantama kaip smegenyse vykstančių neurofiziologinių procesų funkcija. Todėl galime teigti, kad psichika yra ypatingu būdu organizuotos materijos gebėjimas atspindėti aplinką ir reguliuoti sąveiką su ta aplinka. Ji būdinga gyvoms būtybėms, turinčioms centrinę nervų sistemą, smegenis.

Išgirdęs žodį „psichologija“ dažnas mūsų suprantą, kad kalbama apie žmogaus vidinį pasaulį, jo lemiamą įtaką elgesiui. Psichologo profesija yra susijusi su to vidinio gyvenimo pažinimu, aiškinimu ir įtakojimu bei keitimu. Kadangi psichinis pasaulis yra būdingas kiekvienam žmogui, tai kartais sudaro iliuziją, jog bet kuris asmuo, daugiau ar mažiau pažįstantis savo vidinį pasaulį, gali save laikyti psichologijos žinovu.

Mokslo sistemoje psichologija užima ypatingą vietą. Pirma, šiandien tai mokslas apie patį sudėtingiausia žinomą žmonijai reiškinį – psichiką. Tenka apgailestauti, kad šiuolaikinis mokslas apie kitas planetas žino daugiau, nei apie žmogaus vidinį pasaulį. Tokia padėtis yra sąlygota psichikos sudėtingumo ir sunkumų, kurie iškyla siekiant mokslinio apibrėžimo. Antra, psichologijoje susilieja pažinimo objektas ir subjektas. Pažinimo siekianti žmogaus mintis atsigręžia į save pačią ir mokslinė sąmonė tampa moksline savimone. Trečia, psichologinių tyrimų rezultatai yra unikalūs ir sunkiai sulyginami su kitų mokslo šakų pasiekimai. Pažinti savo psichikos galias, jas kontroliuoti ir keisti- kas gali būti įdomiau ir svarbiau šiuolaikiniame moksle?

Pagrindinis darbo tikslas – sužinoti kaip klasifikuojamos psichologijos kryptys ir kokius šiuolaikinių krypčių gydimo metodus taiko Panevėžio psichoterapeutai.

Struktūralizmas – psichologijos kryptis, kurios atstovai V. Vuntas, E. B. Tičeneris teigė, kad psichologijos uždavinys yra suskaidyti sąmonę į atskirus jos struktūros elementus ir nustatyti jų tarpusavio jungties dėsningumus. Tai gali būti pasiekta analizuojant įsisąmonintą vidinę patirtį, vadinamą „mąstymo materija“. Pojūčiai, vaizdiniai ir jausmai yra paprasčiausi, toliau jau neskaidomi, sąmonės elementai. Jų įvairios kombinacijos, anot Vunto, ir sudaro net sudėtingiausią sąmonės turinį, kurį siekia aprašyti psichologijos mokslas. Tuo tikslu buvo sukurtas naujas tyrimo metodas- eksperimentinė introspekcija. Šiuo metodu tiriamas specialiai apmokytas asmuo turėjo vykdyti tyrėjo instrukcijas, tuo pačiu metu stebėti savyje vykstančius psichinius procesus, o vėliau pateikti apie juos žodinę ataskaitą. Deja, greitai tokie tyrimai susilaukė kitų mokslininkų kritikos. Pirmiausia buvo kritikuojamas tyrimo subjektyvumas- vieno tiriamojo atsakymai retai sutapdavo su kitų tiriamųjų, tirtų tokiomis pačiomis sąlygomis, ataskaitomis. Be to, tyrimai parodė, jog to paties tiriamojo savijauta, pojūčiai skiriasi ne tik dienos, bet ir valandos bėgyje. Tapo aišku, kad psichiniai reiškiniai yra labai dinamiški ir toks statiškas požiūris į juos nėra vaisingas. Piršosi aiški išvada, kad gamtos moksluose vyraujančios idėjos, o ne tik tyrimo metodai, negali būti mechaniškai perkeltos į psichologiją. Introspekcija, kaip mokslinio tyrimo metodas, susilaukė kritikos:

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2800 žodžiai)
  • Kolegija
  • Karolina
  • Šiuolaikinės psichologijos kryptys. panevėžio psichoterapiautų taikomi psichologinių krypčių metodai
    10 - 2 balsai (-ų)
Šiuolaikinės psichologijos kryptys. panevėžio psichoterapiautų taikomi psichologinių krypčių metodai. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/siuolaikines-psichologijos-kryptys-panevezio-psichoterapiautu-taikomi-psichologiniu-krypciu-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 09:10
×