Šiuolaikinės slaugos ir sveikatos samprata


Šiuolaikinės slaugos ir sveikatos samprata.


XX amžiaus pabaigoje sveikatos priežiūroje įsivyravo biopsichosocialinė sveikatos samprata. Moksliškai įrodyta, kad neįmanoma išspręsti sveikatos priežiūros problemų, remiantis vien medicinos mokslu ir medicinos pagalba. Vis svarbesni tampa kiti sveikatos mokslai – visuomenės sveikata, reabilitacija, slauga.

Slaugytojai savarankiškai pagal savo kompetenciją planuoja slaugos veiksmus ir juos atlieka, konsultuoja pacientus, moko juos prisitaikyti prie ligos, moko sveikos gyvensenos, ligų profilaktikos, savirūpos.

Šiuolaikinė slaugytoja su kitais sveikatos priežiūros specialistais pradeda suvokti, jog svarbu labiau koncentruotis į tai, kas padeda išsaugoti sveikatą, užsiimti ligų profilaktika, skatinti didesnį žmogaus savarankiškumą, atitinkantį asmens individualius gebėjimus.

Pirmieji slaugos mokslo darbai pasirodė XX a. pradžioje, prasidėjus sparčiai slaugos praktikos pažangai, medicinos tobulėjimui. XX a. viduryje slaugos profesija atsiskyrė nuo gydytojo profesijos.

Virginija Henderson, viena iš svarbiausių XX amžiaus antrosios pusės slaugos mokslininkių, savo teorijoje suformulavo slaugos apibrėžimą, tikslus, vertybes, požiūrį į žmogų, sveikatą ir ligą.

V. Henderson aiškiai atskyrė slaugą nuo medicinos. Ji viena pirmųjų pabrėžė, kad slauga nėra vien gydytojų nurodymų vykdymas. V. Henderson slaugos teorijos įdiegimas realiai įtvirtino slaugos, kaip savarankiškos profesijos, statusą ir atvėrė visai naują slaugos epochą.

Šiuo modeliu akcentuojama paciento kaip individo svarba ir jo galimybė būti veikliam visą gyvenimą, atsižvelgiant į amžių, aplinkybes ir aplinką ir išlikti savarankiškam, nepriklausomam.

padėti asmenims, šeimoms ir socialinėms žmonių grupėms suprasti ir siekti fizinės, psichinės, dvasinės ir socialinės gerovės bei sveikatos juos supančioje socialinėje ir ekologinėje aplinkoje;

1. Medicininė slauga – tai vaistų vartojimas, ligonio parengimas tyrimams, bandinių paėmimas tyrimams, asistavimas gydytojams, medicininių prietaisų priežiūra, slaugytojo darbas operacinėje, žaizdų priežiūra, enterinis/parenterinis maitinimas ir kt.

  • Microsoft Word 146 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1843 žodžiai)
  • Kolegija
  • Paulina
  • Šiuolaikinės slaugos ir sveikatos samprata
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šiuolaikinės slaugos ir sveikatos samprata. (2021 m. Vasario 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/siuolaikines-slaugos-ir-sveikatos-samprata.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 23 d. 05:15
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo