Šiuolaikinės socialinės apsaugos sistemos politika Lietuvoje


Įvadas. Socialinių paslaugų samprata. Socialinė politika Lietuvoje. Socialinės apsaugos sistema. Decentralizacijos reikšmė teikiant socialines paslaugas. Išvados.

Skirtingose šalyse dažniausiai vygdoma, skirtinga socialinė politika, kuri pritaikoma kiekvienai valstybiai individualiai, pagal susiklosčiusius istorinius įvykius, geografinę padėtį taip pat valdžios viziją. Lietuvos soicialinis modelis daugiausiai bendrais aspektais siejasi su Rytų Europos socialinės politikos modeliu, kurio svarbiausias bruožas yra atskirtas nuo valstybės bendrojo biudžeto - privalomasis valstybinis socialinis fondas. Šis modelis taikomas daugumai Rytų Europos valstybių, tačiau tarp šalių vistiek išlieka tam tikrų skirtumų, kuriuos suteikia įvairūs specifiniai bruožai.

Socialinė parama yra skirstoma į du blokus, pirmasis - piniginė sociali šeimos pašalpos, kitos kompensacijos nė parama: socialinė pensija, laidojimo pašalpa, socialinė pašalpa, šildymo išlaidų kompensacijos.

Decentralizacija – viena svarbiausių šių dienų valdymo sistemos reformos krypčių.

Jos metu centriniai valdymo subjektai perduoda dalį įgaliojimų pavaldiems valdymo subjektams, viešoms organizacijoms ar privačiam sektoriui. Decentralizacija gali būti kelių tipų:

Jos tikslas, suteikti piliečiams ar jų išrinktiems atstovams daugiau galių priimant viešuosius sprendimus. Ji dažnai siejama su pliuralistine politika ir atstovaujamąja valdžia, bet tai taip pat gali paspartinti demokratizaciją, suteikiant piliečiams ar jų atstovams didesnės įtakos formuojant ir įgyvendinant politiką. Decentralizuoti sprendimai, priimti esant gausesniam dalyvavimui, dažnai geriau išreiškia visuomenės interesus negu priimti valstybės politinės valdžios. Politinė decentralizacija reikalauja konstitucinių arba įstatyminių reformų, politinių partijų didesnės įtakos, įstatymus leidžiančiosios valdžios stiprinimo, efektyvių viešų interesų grupių skatinimo. Jai būtinas aktyvus visuomenės dalyvavimas ir naujas požiūris į bendruomenines institucijas.

Dažniausiai taikomos decentralizacijos formos - privatizacija ir valstybės reguliavimo silpninimas. Privatizacija dažniausiai, bet ne visada, vyksta su ekonomikos liberalizavimu ir rinkos santykių vystymu. Taip stengiamasi valstybinių institucijų uždavinius perduoti verslo sektoriui, kooperatyvams ar kitoms nevyriausybinėms organizacijoms. Valstybinio reguliavimo silpninimas pasireiškia tuo, jog panaikinami teisiniai apribojimai privačiam dalyvavimui teikiant paslaugas arba varžantis privatiems tiekėjams dėl paslaugų, kurias anksčiau teikė valdžios įstaigos.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • 8 puslapiai (1432 žodžiai)
  • Viktorija
  • Šiuolaikinės socialinės apsaugos sistemos politika Lietuvoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Šiuolaikinės socialinės apsaugos sistemos politika Lietuvoje. (2014 m. Birželio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/siuolaikines-socialines-apsaugos-sistemos-politika-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 17:04
×