Šiuolaikinės visuomenės gyvenimas ir Lietuvos visuomenės kaita nepriklausomoje valstybėje


Šiuolaikinės visuomenės gyvenimas ir Lietuvos visuomenės kaita nepriklausomoje valstybėje. Politinės santvarkos kaita. Visuomenės socialinė kaita. Tautinės struktūros kaita. Šiuolaikinės demokratijos principai. Politinės raidos bruožai.


SSRS suirimas, soclagerio žlugimas, suskaldęs Jugoslaviją, padalinęs Čekoslovakiją bei VDR ir VFR suvienijimas pakeitė Europos žemėlapį.

XX a. IX - X deš. sandūroje visose soclagerio šalyse buvo atsisakyta komunistinės diktatūros pačių piliečių iniciatyva. Šalyse šis procesas praėjo taikiai – įvykus pirmiems demokratiniams rinkimams, KP pralaimėdavo, valdžią suformuodavo demokratinės jėgos. Kraujas buvo pralietas Rumunijoje (diktatorius nuverstas jėga) ir Jugoslavijoje (šalis suiro, tarp buvusių narių prasidėjo karas). Diduma šalių pasirinko parlamentinės respublikos valdymo formą, patvirtino demokratines konstitucijas. Visos pokomunistinės šalys išgyveno gilias pereinamojo laikotarpio krizes, labai krito jų ekonomika. Daug kur antrus demokratinius rinkimus laimėjo buvę KP lyderiai. Kadangi KP buvo panaikintos, o daug kur ir uždraustos, buvę KP nariai buvo įsteigę demokratines kairuoliškas partijas ar tapę tokių partijų nariais. Tad, grįžę į valdžią, tęsė demokratines reformas.

Visose šalyse buvo atsisakyta planinės ekonomikos, ekonominės centralizacijos, kolūkių, pereita prie rinkos ekonomikos. Ji buvo sukurta reformomis, būdingoms visoms pokomunistinės šalims:

Privatizacija. Vykdoma įvairiai – išdalinant akcijas darbuotojams, leidžiant išsipirkti naudojant specialius lakštus (Lietuvoje – investiciniai čekiai);

XX a. X deš. visos šalys perėjo prie rinkos ekonomikos. Ekonominis stabilumas daug kur buvo pasiektas tik to deš. pabaigoje.

Narystės datą nulėmė pasiruošimas: sutarčių su Europos sąjunga suderinimas, šalių ekonominė, demokratijos raida. Priėmimas į ES įrodė, kad socialistinė sistema buvo galutinai išgyvendinta ir buvusios soclagerio narės yra visiškai demokratinės, rinkos ekonomikos valstybės.

Mastrichto sutartis – 12 EEB narių pasirašyta ES steigimo sutartis 1992 m.

Nuo planinės pereita prie rinkos ekonomikos (reformos kaip ir visose pokomunistinėse šalyse).

Dėl didžiulio deficito XX a. X deš. pradžioje reguliuojamas įvairių prekių pardavimas specialiais talonais.

Atsisakyta rublio. Įvesti talonai – laikinieji pinigai. Didelė infliacija. 1994 m. įvestas litas, stabilus, iki 2004 m. pririštas prie dolerio (4 litai lygu 1 doleris).

Siekiama kuo labiau plėtoti Lietuvos ekonominius ryšius su Vakarais, mažinant priklausomybę nuo Rusijos, rinkų Rytuose. XX a. X deš. pab., Rusijoje kilus krizei, apyvarta su šia šalimi smarkiai sumažėjo, verslininkai persiorientavo į kitas rinkas.

Diskusijos apie tai, ar teisingos buvo įgyvendintos reformos, vyksta iki šiol. Vieni sako, kad nereikėjo ardyti kolūkių, kiti – kad tai būtina. Vieni sako, kad buvo ne privatizacija, o ,,prichvatizacija“. Kad verslininkai – vagys ir plėšikai. Yra tvirtinančių, kad reformos buvo skubotos, neapgalvotos, netinkamos. Bet kuriuo atveju, Lietuvoje buvo sukurtas kapitalizmas, čia laisvai funkcionuoja rinkos ekonomika.

Nuo beklasės visuomenės pereita prie klasinės visuomenės. Nuo pirmų Nepriklausomybės metų socialinė diferenciacija gilėjo. Formavosi pasiturinčių sluoksnis, daugiausiai iš asmenų, sugebėjusių išplėtoti verslą, atsiimti iki sovietizacijos šeimos valdytą turtą, sėkmingai jį parduoti. Bet kai kurie gyventojai atvirkščiai, nesėkmingai investavo, žlugo jų verslas, jie neteko santaupų, turto. Dėl sovietinių įmonių žlugimo, kolūkių išardymo daug kas neteko darbo. Varguomenės dalis visuomenėje, deja, labai sparčiai augo.

Atsirado priešiškumas tarp skirtingų socialinių grupių. Nepasiturinti visuomenės dalis laikėsi nuostatos, kad verslininkai yra vagys, savanaudžiai. Dalis verslo iš tiesų elgėsi socialiai neatsakingai, išnaudojo darbuotojus, pažeidinėjo darbuotojo teises.

XX a. X deš. išaugo nusikalstamumas, ėmė kurtis organizuoto nusikalstamumo struktūros. Ne visada sėkminga kova su nusikaltėliais mažino visuomenės pasitikėjimą valstybe.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 1285 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (5600 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ingy
  • Šiuolaikinės visuomenės gyvenimas ir Lietuvos visuomenės kaita nepriklausomoje valstybėje
    10 - 2 balsai (-ų)
Šiuolaikinės visuomenės gyvenimas ir Lietuvos visuomenės kaita nepriklausomoje valstybėje. (2017 m. Rugsėjo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/siuolaikines-visuomenes-gyvenimas-ir-lietuvos-visuomenes-kaita-nepriklausomoje-valstybeje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:55
×