Šiuolaikinis etiketas. elgesys prie stalo


Etikos referatas. Įvadas. Elgesys prie stalo. Stalo etiketo pagrindai Kaip elgtis prie stalo? Kaip elgtis netikėtose situacijose prie stalo? Stalo įrankiai. Stalo įrankių paskirtis. Servetėlė. Jos paskirtis. Stalo serviravimas. Stalo pasirinkimas. Staltiesės pasirinkimas. Stalo įrankių išdėstymas. Stalo įrankių padėtis. Išvados. Literatūros sąrašas.


Prieš tūkstančius metų žmonės dar nenaudojo lėkščių, šakučių ar kitų stalo įrankių. Dideliuose mediniuose ar moliniuose dubenyse jiems atnešdavo iškeptus ant geležinių iešmų laukinius žvėris. Valgytojai garsiai čepsėdavo, kaulus spjaudydavo ten kur pakliūva, o toks dalykas kaip servetėlė buvo nežinomas išradimas.

Bėgant metams, žmogus tobulėjo, kilo jo kultūros lygis. Kartu keitėsi požiūris ir į valgymą. Valgymas tai ne tik poreikis, bet ir poilsis, atokvėpį teikiantis malonumas. Klaidinga manyti, kad žmonės valgo tam, kad būtų sotūs, - tada dažniausiai jie valgytų stovėdami prie šaldytuvo. Bendro valgymo esmė visų pirma yra malonumas ir bendruomeniškumo puoselėjimas. Taigi žmogus nėra tik tas, „ką jis valgo“, kaip teigia patarlė, jis taip pat yra ir tas, kaip jis valgo ir su kuo drauge valgo.

Pasirinkau šią temą, nes man ji pasirodė įdomi ir iš pat pradžių lengva. Tiesa, rašant šį referatą paaiškės ar mano nuomonė buvo teisinga. Šiam darbui parašyti bus naudojami įvairi mokslinė – pažintinė literatūra.

Darbo tikslas: išsiaiškinti koks yra tinkamas elgesys prie stalo bei teisingas stalo serviravimas.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti mokslinę literatūrą, siekiant išsiaiškinti elgesio prie stalo taisykles;

Vaišių stalas gali būti labai turtingas ir gražiai serviruotas, bet jei kai kurie svečiai nemokės kultūringai elgtis, gali būti sugadinta visų šventiška nuotaika. Kad taip neatsitiktų, reikia laikytis elgesio prie stalo taisyklių. Kuo daugiau jų žinosime, tuo mažiau reiks varžytis aplinkinių bei įgysime didesnį pasitikėjimą savimi. Be to, ir valgyti bus skaniau, kaip teigia autorė J. Drevinskienės knygoje „Mandagumo abėcėlė“, 1992m. 77 – 79p., „Gražus valgymas – tai irgi yra menas“. Taigi, toliau yra pateikta 30 elgesio prie stalo taisyklių.

Prie žmonių vengti daryti tai, kas gali sukelti jų pasibjaurėjimą, pavyzdžiui, nereikia maišyti košės su uogiene, maigyti padaže bulvių, kitų daržovių. Valgant stengtis kuo mažiau sutepti lėkštę.

Valgant į burną patekusią kremzlę, kauliuką reikia atsargiai lūpomis išstumti ant šakutės, šaukšto, pakelto prie burnos, ir padėti ant lėkštės krašto.

Šeimininkas neturi baigti valgyti patiekalo pirmas. Palaukti kol baigs valgyti svečiai. Neprašyti antros arbatos ar kavos puoduko, kol svečiai negavo po pirmą.

Autorė J. Drevinskienė savo knygoje „Mandagumo abėcėlė“ teigia, kad prie stalo visko pasitaiko, tačiau, kas beatsitiktų mums ir kitiems, niekada nereikia kelti panikos, stebėtis, dejuoti, lyg įvyko kažkas baisaus ir nepataisomo. Pavyzdžiui, jei jau apipylėme stalo kaimyną, nepulkime jo šluostyti, garsiai ir ilgai neatsiprašinėkime, tuo patraukdamas kitų svečių dėmesį. taip pat Asama I. Knygoje :Gražiai elkimės“ (1976), teigia, kad gali atsitikti, kad kuris nors svečias prie stalo pasielgs nerangiai – numes peilį, šakutę, sudaužys taurę ir t.t. restorane nukritęs įrankis pakeičiamas nauju, namuose, kur aptarnauja šeimininkė, naudojamasi tuo pačiu įrankiu, jį nušluosčius į duonos gabalėlį. Kitas pavyzdys, įvyko nelaimė, sudaužėme krištolinę taurę, žinoma yra labai gaila, bet labiausiai tai šeimininkams. Tokiu atveju reikia mandagiai atsiprašyti, bet jokiu būdu nesiūlyti nupirkti lygiai tokią pat ar dar gražesnę. O svarbiausia nereikia plūsti savęs įvairiausiasis žodžiais visų akivaizdoje. Netikėtų situacijų galime sukurti ne tik mes, bet ir patys šeimininkai. Pavyzdžiui, radome sriuboje plauką. Iškilus tokiai situacijai nereikėtų pašokti ir garsiai reikšti savo nepasitenkinimo, geriausiai nepastebimai jį išimti ir padėti ant lėkštės krašto, juk tokia situacija tėra tiesiog „nelaimingi atsitiktinumai“, daug blogiau, kai žmogui stinga elementarios kultūros.

 • Etika Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Monika
 • 14 puslapių (3117 žodžių)
 • Kolegija
 • Etikos referatai
 • Microsoft Word 1129 KB
 • Šiuolaikinis etiketas. elgesys prie stalo
  10 - 7 balsai (-ų)
Šiuolaikinis etiketas. elgesys prie stalo. (2015 m. Spalio 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/siuolaikinis-etiketas-elgesys-prie-stalo.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 20:12