Šiuolaikinių pinigų rūšys


Įvadas. Pinigai ir jų funkcijos. Šiuolaikiniai pinigai. Lietuvos pinigų istorija. Gruzijos pinigų istorija. Lietuvos ir gruzijos makroekonominių rodiklių palyginimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šiuolaikiniame pasaulyje nerasime nė vieno žmogaus, kuris galėtu apsieiti be pinigų. Šiuolaikinio gyvenimo neatskiriama dalis yra pinigai. Pinigus naudojame kekvieną dieną apmokant už tam tikras prekes, paslaugas, skololų grąžinimą arba tiesiog kaupiame juos ateičiai. Jie labai palengvino prekių mainus, padėjo efektyviau keistis prekėmis, o dėl to pagerėjo visų žmonių gerovė. Pinigai yra vienas nuostabiausių žmogaus sukurtų istorinių išradimų. Jie užima labai svarbu vaidmenį mūsų visuomenėje. Žmonija neįsivaizduoja gyvenimo be pinigų. Jau V a.pr.Kr. graikai, gyvenę dabartinėje Sicilijoje, pradėjo gaminti monetas iš bronzos ir kitų pinigų metalų. Taip atsirado smulkūs pinigai arba monetos, skirtos kasdieniam vartojimui ir pasižyminčios didesne nominalia verte, nei joms pagaminti naudojamas metalas. Iš graikų metalinius pinigus perėmė romėnai, o paskui ir kitos Europos tautos. Kiekvienam iš mūsų, nesvarbu jaunas ar pagyvenęs bebūtų žmogus, teko susidurti su įvairiaus pobūdžio pinigine išraiška. Todėl daugelis galėtų pasakyti, kad pinigai yra priemonė, kuria savo prekes ir paslaugas mainome į prekes ir paslaugas. Pinigai yra visa tai, kas konkrečioje visuomenėje plačiai vartojama ir pripažįstama kaip mainų priemonė. Šiandien kalbant apie pinigus pirmiausia galvojame apie monetas ir banknotus. Tačiau be banknotų ir monetų egzistuoja ir kiti šiuolaikiniai pinigai, kuriuos plačiau aptarsiu savo rašto darbe.

Darbo tikslas: išanalizuoti šiuolaikinių pinigų rūšys ir palyginti pagrindinius Lietuvos ir Gruzijos makroekonominius rodiklius.

B. Martinkus ir V. Žilinskas (1996) išskiria tokias pinigų funkcijos:

Tai kreditiniai pinigai, kuriuos leidžia į apyvartą šalies Centrinis bankas.

Taigi galime daryti išvada, jog tiek Lietuvoje, tiek Gruzijoje viena valiuta keitė kitą ir stabilios valiutos ilgą laiką nebuvo.

Kad labiau suprastume kokia yra Lietuvos ir Gruzijos ekonominė padėtis, palyginsiu šių šalių pagrindinius makroekonominius rodiklius.

Gruzijoje BVP lygis yra žemesnės nei Lietuvoje, tačiau palyginus su Lietuva Gruzijoje per ekonominė krizę BVP smuko ne taip stipriai. Žemės ūkis sudaro apie 16 proc. Gruzijos BVP. Kalbant apie Gruzija, tai ji finansų krizę išgyveno palyginus su Lietuva nesudėtingai. Ir nesusidūrė su rimtomis problemomis. 2008m. Gruzija patyrė dvigubą sukrėtimą: ekonominės krizės ir Gruzijos vykdomas Rusijos agresijos rezultatas, o nuo 2010m. vėl pasiekė svarų ekonominį augimą. Nepaisant to, Gruzijoje nebuvo finansinių įsipareigojimų nevygdimo, nebankrutavo ne vienas bankas ar kompanija. Kompanijos ir valstybės nevygdė dideliu mastu darbuotojų atleidimo, nesumažėjo nei pensijos, nei socialinės išmokos, nebuvo sustojęs infrastruktūros plėtros procesas.

Pasak Gruzijos nacionalinio banko, infliacija Gruzijoje 2015 m. rugsėjo mėnesį siekė 5,20 %, o spalio mėnesį padidėjo - 5,80 %, tai didžiausia infliacija nuo 2011 m. rugpjūčio. Kylančią infliaciją sąlygojo: maisto ir nealkoholinių gėrimų kainų augimas, ypač vynuogių ir vaisių; sveikatos daugiausiai farmacijos produktų; baldų, namų apyvokos priemonių, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro kainų augimas.

Tiek Lietuvoje, tiek Gruzijoje nedarbo lygis yra pakankamai aukštas. Lietuvoje nedarbas labiausiai padidėjo po ekonominės krizės, kuomet daugybė įmonių ir kompanijų žlugo. Kalbant apie Gruzija, tai šioje šalyje menkiausiai išvystytas pramonės sektorius, tai yra žemės ūkio šalis, galbūt todėl šioje šalyje yra toks didėlis nedarbo lygis. Tačiau tiek Lietuvoje, tiek Gruzijoje apimant 2011-2014 m. nedarbas palaipsniui mažėja, tai yra geras veiksnys, nurodantis šalies ekonomikos augimą.

  • Microsoft Word 202 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3177 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vika
  • Šiuolaikinių pinigų rūšys
    10 - 3 balsai (-ų)
Šiuolaikinių pinigų rūšys. (2016 m. Gruodžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/siuolaikiniu-pinigu-rusys.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 15:30
×