Šizofrenija priežastys ir gydymas


Įvadas. Šizofrenija – liga. Šizofrenijos simptomai. Kas sukelia šizofreniją? Ligos priežastys. Sergamumas. Vaikų amžiaus šizofrenijos ypatumai. Kaip gydoma šizofrenija? Gydymas vaistais. Psichologinės konsultacijos. Apmąstymas. Išvados. Literatūra.


Visuomenėje yra priimtos tam tikros socialinės – kultūrinės normos. Normomis, pasak Juodraičio (1997), apibrėžiamos tam tikros visuomenei priimtino elgesio formos, santykių pobūdis, tikslai ir jų pasiekimo būdai. Jos istoriškai kinta ir skirtinguose istorijos visuomenės ekonominės – socialinės raidos etapuose išryškėja daugelis vidinių ir išorinių prieštaravimų, kuriuos lemia objektyvūs veiksniai. Socialinių nukrypimų būsena, kitaip deviantinis elgesys, buvo ir išlieka aktualia žmonių bendrijos problema.

Sutrikimų klasifikacijoje (1995), išskirta emocijų ir elgesio (psichosocialinės adaptacijos) sutrikimų grupė, kur prie psichotinių sutrikimų priskiriama – šizofrenija.

Kaip teigia Bučelytė (1999), baugina jau pats žodis, kuris asocijuojasi su žmonėse paplitusiais pasakojimais apie bepročius, aprengtus tramdomaisiais marškiniais. Baugina šiame žodyje glūdinti paslaptis, kelia mistišką baimę – kas ten, už tos ribos?

Gal todėl dabar tokie populiarūs tapo įvairiausi aiškiaregiai, pranašai, ekstrasensai ar panašūs “nepaprastų” savybių turintys žmonės, kurių vis daugėja mūsų visuomenėje.

Tikslas – išanalizuoti psichotinį sutrikimą – šizofreniją, kaip vieną iš galimų adaptacijos problemų.

Šizofrenija – viena seniausių pasaulyje ligų. Kyla įvairiausių nesusipratimų dėl sąvokos “šizofrenija”. 19-ame amžiuje vokiečių mokslininkas E.Krepelinas šią ligą pavadino “ankstyvąja silpnaprotybe”. Žodį “šizofrenija” pirmą kartą 1920 metais panaudojo garsus šveicarų psichiatras Eugenas Bleuleris. Pavadinimas kildinamas iš senovės graikų kalbos. Jis susideda iš dviejų žodžių – “šizo” (“skaldau”) ir “frenes” (“protas”). Bleuler norėjo nurodyti, pasak Rigo (1997), kad pas žmones, sergančius šia liga, prarastas dvasinių procesų sąryšis ir tvarka. Dažnai neteisingai galvojama, kad šie žmonės turi “suskilusią asmenybę”.

Antrasis nesusipratimas, kurį nurodo Rigo (1997), liečia pačią ligą. Manoma, kad šizofrenija yra liga, su kuria nieko neįmanoma padaryti ir kuri visuomet veda prie visiško dvasios smukimo. Tačiau daugeliui žmonių, kuriems nustatyta šizofrenijos diagnozė, taip nebūna.

Psichologijos žodyne (1993), šizofrenija apibūdinama kaip progresuojanti psichinė liga. Daugelis iš mūsų, manau, esame taip pat įsitikinę, kad tai – liga.

Pasak Gaidamavičiaus (1999), šizofrenija yra smegenų sutrikimas, kurį turėdamas žmogus nesugeba atskirti realios patirties nuo nerealios, nebegali mąstyti logiškai, emociškai normaliai reaguoti ar elgtis.

Barzdžiukaitė (1995) teigia, jog šizofrenija – psichinė liga, kuriai būdingi mąstymo, suvokimo pakitimai ar neatitinkantys situacijos, neryškūs nuotaikos svyravimai. Ligoniams dažnai išlieka aiški sąmonė bei intelektas.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2210 žodžiai)
  • Ramunė
  • Šizofrenija priežastys ir gydymas
    10 - 8 balsai (-ų)
Šizofrenija priežastys ir gydymas. (2016 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/sizofrenija-priezastys-ir-gydymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 00:53
×