Skaičiavimo sistemos ir operacijos su skaičiais


Skaičiavimo sistemos ir operacijos su skaičiais. Pozicines ir nepozicines skaiciavimo sistemos. Nepozicinė skaičiavimo sistema. Pozicinė skaičiavimo sistema. Aštuonetainė sistema. Šešioliktainė sistema. Dvejetainiai dešimtainiai skaičiai. arba bcd. Atvirkštinis kodas. Logines Operacijos su skaičiais.

Norint dirbti su skaičiais, reikia visų pirma mokėti juos parašyti ir perskaityti. Skaičių skaitymo ir rašymo būdas vadinamas Skaičiavimo Sistema. Yra daug įvairių skaičiavimo sistemų, kurių skiriamos dvi grupės : Pozicinės ir Nepozicinės. Paprasčiausias būdas natūriniam skaičiui parašyti – jo pavaizdavimas atitinkamu kiekiu brūkšnelių ir lazdelių. Tokį būdą žiloj senovej taikė visos tautos. Sekantis žingsnis – išradimas spec. ženklų skaičiams žymėti. Įdomu, kad vienetą vaizduojantis ženklas beveik visose skaičiavimo sistemose priminė paprastą brūkšnelį. Šis panašumas išliko iki mūsų dienų.

Nepozicinėj skaičiavimo sistemoj kiekvieno skaičiaus ženklas visada reiškia tą patį skaičių. Pvz. : 1) Slavų sistemoj vietoj skaitmenų buvo vartojamos abecėlės raidės, virš kurių rašomas specialus ženklas ( – ). 2) Romėnų sistema : 1-I; 5-V; 10-X; 50-L; 100-C; 1000-M; 500-D;1995 06 20 tai :MCMXCV VI XX639- DCXXXIX2579-MMDLXXIX Taigi simbolio prasmė nepozicinėje skaičiavimo sistemoje nepriklauso nuo simbolio vietos užraše. Romėniški skaitmenys dažnai naudojami ant namų fasadų laikrodžio ciferblate valandoms žymėti, kartais knygų skyriams nurodyti. Nepozicinėje skaičiavimo sistemoje labai nepatogūs ir sudėtingi aritmetiniai veiksmai.

Pozicinėje Skaičiavimo Sistemoje skaitmenų vertė priklauso ne tik nuo paties, bet ir nuo pozicijos (vietos), kurioje jis parašytas.

  • Informatika Skaidrės
  • MS PowerPoint 101 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (615 žodžiai)
  • Doma
  • Skaičiavimo sistemos ir operacijos su skaičiais
    10 - 6 balsai (-ų)
Skaičiavimo sistemos ir operacijos su skaičiais. (2015 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/skaiciavimo-sistemos-ir-operacijos-su-skaiciais.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 13:54
×