Skaidrės apie savižudybes


Koks mokyklų vaidmuo savižudybių prevencijoje? Vaikų, paauglių ir jaunuolių savižudybės Lietuvoje. Mokyklinių savižudybių prevencijos programų rūšys. Šviečiamųjų savižudybių prevencijos programų principai. Savižudybių psichologija. Dvasinio (psichikos) skausmo modelis (E. Shneidman). Skausmo šauksmo modelis (M. Williams ir L. Pollock). Tarpasmeninis - psichologinis modelis (T. E. Joiner). Mitai ir faktai apie savižudybes. Savižudybės rizikos veiksniai. Savižudybės rizikos ženklai bei rizikos vertinimas. Pirminė pagalba nusižudyti ketinančiam žmogui. Teikiant pirminę pagalbą nusižudyti ketinančiam žmogui patartina laikytis šių principų.

Specialiosios pedagogikos irpsichologijos centrasSpecialiosios pedagogikos irpsichologijos centras.

Seminaras mokyklos bendruomenei „savižudybių prevencija mokykloje“ krizių valdymo konsultante raimunda žiulyte.

Atsakyti į rūpimus klausimus apie savižudybių prevenciją mokyklų psichologams, pedagogams. Mokyklos savižudybių prevencijos darbuotojai programoje išdėstytą medžiagą galės naudoti šviesdami mokinių tėvus, o atitinkamai pritaikę, – moksleivius.

Vaikų iki 14 m. amžiaus savižudybių rodikliai (100 000 vaikų) \ Europos šalyse. 2009 m. Eurostat duomenys.

Galima išskirti keturias mokyklinių savižudybių prevencijos programų rūšis: Šviečiamojo pobūdžio programos. Moksleivių, kuriems būdinga savižudybės rizika, atranka (angl. screening). Prevencinės ir konsultacinės programos. Postvencijos programos Geriausių rezultatų galima pasiekti, jeigu mokykloje yra nuolat taikomos visos ar bent kelios aukščiau išvardintos programos. Taip pat pažymėtina, kad savižudybių prevencija bus veiksmingesnė, jeigu mokykloje yra rūpinamasi geru psichologiniu klimatu ir kitų svarbių problemų, tokių kaip patyčios, sprendimu.

Savižudybei būdingas suvokimo susiaurėjimas. Psichologiniam skausmui stiprėjant, asmens sąmonės laukas ima siaurėti – jis nebemato kitų išeičių, jo įsipareigojimai bei jausmai artimiems žmonėms, atrodytų, nebepatenka į jo akiratį. Savižudybėms būdingas bendras veiksmas – bėgimas ir pasitraukimas. Nusižudant bėgama nuo išgyvenamo skausmo, tačiau tai kartu yra galutinis pasitraukimas iš viso gyvenimo. Suicidiški žmonės dažniausiai praneša apie savo ketinimus aplinkiniams. Išgyvendamas prieštaringus jausmus – beviltiškumą, norą pabėgti, bet taip pat norą gyventi ir sulaukti pagalbos – žmogus savo elgesiu bei kalba siunčia prieštaringus, dažnai netiesioginius signalus apie savo kančią bei ketinimus. Savižudybė nuosekliai išplaukia iš viso gyvenimo stiliaus ir jam neprieštarauja. Dažniausiai prieš galutinį pasitraukimą – savižudybę – žmogaus gyvenime galime aptikti daugybę mažų pabėgimų bei kapituliacijos. Taip pat gali būti, jog aptiksime suicidiškiems žmonėms būdingo polinkio į dichotominį mąstymą (viskas arba nieko) apraiškas.

  • Sociologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 403 KB
  • 2016 m.
  • 37 puslapiai (3060 žodžiai)
  • Mokykla
  • Justas
  • Skaidrės apie savižudybes
    10 - 2 balsai (-ų)
Skaidrės apie savižudybes. (2014 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/skaidres-apie-savizudybes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:44
×