Skaidymas ir ciklai


Skaidymas ir ciklai. Kiekvieną rudenį medžiai. Skaidytojai ir skaidymas. Žuvusiais organizmais arba atliekomis (nuokritomis. Medžiagų ciklai. Gyvybinei veiklai skaidytojai panaudoja ne visus skilimo produktus. Mityba. Žuvę organizmai. Gyvybiškai svarbūs elementai. Visos medžiagos susideda iš cheminių elementų. Anglies ciklas. Anglis būtina visoms gyvosioms būtybėms. Anglies dioksido paėmimo ir grąžinimo srautai yra maždaug vienodi. Azoto ciklas. Ne ką mažiau gyviems organizmams svarbus azotas. Azoto paėmimo ir grąžinimo srautai yra maždaug vienodi. Įvairūs organizmai skaido augalinius ir gyvūninius baltymus.

Kiekvieną rudenį medžiai meta lapus. Nukritę ant žemės jie gana greitai suyra. Medžių šakos ar išvirtę stuobriai pūva ilgiau, bet taip pat neišvengia tokio pat likimo. Panašiai suyra ir žuvusių gyvūnų kūnai.

Žuvusiais organizmais arba atliekomis (nuokritomis, išmatomis, plunksnomis, plaukais...) minta skaidytojai. Prie jų priskiriami grybai, bakterijos, kai kurie bestuburiai, taip pat dvėsena mintantys gyvūnai (pvz.: maitvabaliai, hienos, grifai). Skaidymas vyksta etapais.

Gyvybinei veiklai skaidytojai panaudoja ne visus skilimo produktus. Dalį suskaido iki neorganinių junginių ir grąžina į aplinką. Tai svarbi skaidytojų funkcija, nes išlaisvintus neorganinius junginius sintezės reakcijose naudoja gamintojai ir pasigamina organinių junginių. Per mitybos grandines jie patenka į gyvūnų organizmus ir yra suskaidomi iki neorganinių junginių.

Toks cikliškas cheminių medžiagų judėjimas vyksta visose ekosistemose ir yra gyvybiškai svarbus organizmams.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 880 KB
  • 2014 m.
  • 12 puslapių (308 žodžiai)
  • Justina
  • Skaidymas ir ciklai
    10 - 4 balsai (-ų)
Skaidymas ir ciklai. (2014 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/skaidymas-ir-ciklai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 07:55
×