Skaitytojas ir skaitymas


Skaitymas tai. Skaitymas . referatas. Ką tiria kognityvinė psichologija?. Mintys apie skaitymą.

Skaitytojas. Skaitymas. Geras skaitytojas. Literatūros sąrašas.

Tai kas gi yra tas skaitytojas? Visi kuo puikiausiai suprantame, kad skaitytojas, atsižvelgiant į šios sąvokos esmę, tai žmogus, kuris skaito. Vargu, ar šiais laikais surastumėte tokį žmogų, kuris būdamas suaugęs, nemokėtų skaityti, na, išskyrus žmones, gyvenančius afrikos džiunglėse, kuriems terūpi gamta ir kaip joje susirasti maisto. Tačiau visi kiti normalūs žmonės, gyvenantys civilizuotose šalyse, kas be ko, privalo mokėti skaityti. Mokytis skaityti pradedama jau darželyje, o baigiama – mokykloje. Turėtumėme žemai lenkti galvas prieš mokytojus, juk tik jie mums suteikė tokią garbę – būti skaitytojais!

O skaitytojų esti įvairaus plauko, pradedant nuo tokių skaitytojų, kurie per visą savo gyvenimą negalėtų perskaityti nei vienos knygos, baigiant tokiais, kuriems knyga yra visas gyvenimas. Kalbant apie skaitytojus, kurie apie knygą sprendžia iš jos viršelio, tuoj pat galvoje sukasi įvairios, niekinančios mintys, kuriomis norėtųsi pamokyti tokius gudruolius. Tai žmonės, kurie yra nemėgėjai skaityti. Tokios personos skaito tik tuomet, kai yra būtinybė arba tik tai, kas juos domina, pavyzdžiui, šiandienos naujienos laikraštyje, šios savaitės horoskopai ar orų prognozė, kurią lengvai toks skaitytojas ras laikraščio gale. Šie žmonės mieliau stebės mėgiamos sporto šakos varžybas linksmoje draugų kompanijoje gurkšnodami alų, negu skaitys, tokių žmonių įsitikinimu, nuobodų romaną. Į klausimą „kodėl neskaitote? “, tokie žmonės atsako, jog neturi laiko. Anot įžymaus prancūzų rašytojo danielio pennac‘o, skaitymui skirtas laikas yra pavogtas iš kasdienės veiklos ir rutinos,ir keliamas ne klausimas, ar žmogus turi laiko skaityti, o klausimas, ar jis suteikia sau pakankamai laiko, kad galėtų būti laimingu skaitytoju.

Skaitymas, tai procesas, kurio metu bandome suvokti tai, kas parašyta raštu. Su skaitymu susiduriame kasdien: skaitome laikraščius, žurnalus, trumpąsias mobiliojo telefono žinutes, naršydami internete ar mieste, akims užkliūnant už įvairių reklamos tribūnų. Skaitymo suvokimą tiria kognityvinė psichologija bei lingvistika. Tai, ką perskaitome regimuoju būdu, užfiksuojame, informacija per akių tinklainę ir neuronus nukeliauja į galvos smegenis. Tačiau ne kiekvienas žodis būna užfiksuojamas, žmogus skaitydamas įsimena tik tai, kas jam yra konkretu, įdomu ir reikalinga.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2011 m.
  • 6 puslapiai (931 žodžiai)
  • Mokykla
  • Rosita
  • Skaitytojas ir skaitymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Skaitytojas ir skaitymas. (2011 m. Gruodžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/skaitytojas-ir-skaitymas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 03:13
×