Skatinančios ir stabdančios monetarinės politikos palyginimas


Įvadas. Monetarinė politika. Monetarinės politikos priemonės. Skatinanti monetarinė politika. Stabdanti monetarinė politika. Skatinančios ir stabdančios monetarinės politikos palyginimas. Išvados. Literatūra.

Objektas. Skatinanti ir stabdanti monetarinė politika.

Tikslas. Palyginti skatinančiąją ir stabdančiąją monetarinę politiką.

3. Nustatyti skirtumus tarp skatinančios ir stabdančios monetarinės politikos.

Monetarinės politikos tipas priklauso nuo siekiamų monetarinės politikos tikslų. Galimi variantai yra: skatinančioji arba stabdančioji monetarinė politika. Skatinančioji monetarinė politika pasirenkama tada, kai tikslas yra sumažinti šalyje esanty nedarbą, žemas gamybos apimtis, skatinti ekonomikos augimą. Pasirinkus šia politiką ekonomikoje tampa nebevaldoma infliacija. Dažniausiai ji pradeda svyruoti arba kilti. Stabdančioji monetarinė politika pasirenkama tada, kai monetarinės politikos tikslas yra suvaldyti ir pažaboti infliaciją. Silpnas ekonomikos stabdymas leidžia pasiekti du tikslus: suvaldyta, maža infliacija ir dėl mažos infliacijos ekonomika bus sveika ir auganti.

Pasak Jakučio ir kt. (2007) privalomas rezervas – tai rezervų minmumas, viršyti bankai jį visada gali. Centrinis bankas nesunkiai gali apskaičiuoti, kiek padidės pinigų pasiūla, jeigu jis pakeis privalomo rezervo normą.

Galimi du pagrindiniai monetarinės politikos priemonių panaudojimo atvejai:

Pagal Maldeikienę (2010) skatinanti ponigų politika gali būti taikoma esant ekonominei recesijai, kai mažinant palūkanų normas, didinama paklausa ir užimtumas. Tačiau didėjanti paklausa gali didinti kainas ir vartotojų išlaidas prekėms ir paslaugoms.

Kadangi vartotojai daugiau taupo ir mažiau skolinasi, tai krenta išlaidos. Gali padidėti nacionalinės valiutos kursas. Tai sumažina importo kainą. Vartotojai gali pirkti daugiau importinių, o ne vietinių gamintojų, prekių.

Reaguodamos į mažėjančią paklausą įmonės mažina gamybą ir užimtumą.

Kadangi įmonės mažiau skolinasi ir mažėja kapitalo investicijos, tai gali sumažėti ekonominis augimas. Šalies įmonių eksporto kaina didėja, nes tikėtina auga šalies valiutos kursas.

Eksportuojančios įmonės gali susidurti su mažėjančia paklausa ir pelnais.

Išlaidos auga, nes taupymas nėra toks patrauklus, o skolinimasis atpinga. Gali nukristi nacionalinės valiutos kursas, o tai padidina importo kainą.

Augant paklausa įmonės didina gamybą ir trokšta daugiau darbo jėgos. Įmonės gali padidinti investicijas. Jai valiutos kursas mažėja, tai gali sumažėti šalies eksporto kaina. Eksporto paklausa didėja

Anot Maldeikienės (2010) pasiūlos skatinimo politikos tikslas — padidinti ekonomikos augimą didinat gamybinį šalies potencialą. Prekių ir paslaugų bendros pasiūlos didėjimas reikalauja daugiau darbo jėgos ir kitų išteklių, mažina rinkos kainas ir leidžia eksportuoti daugiau prekių ir paslaugų. Pasiūlos skatinimo priemonės nukreiptos į įmonių ir darbuotojų našumo augimą bei barjerų, kurie stabdo gamybos našumo didėjimą, naikinimą.

Mokestinės paskaltos – vykdoma pelno mokesčių mažinimas, kuris gali paskatinti verslininkystę. Mokesčių lengvatos gali paskatinti investicijas į naują kapitalą.

Švietimas ir apmokymas – skatina darbuotojų darbo našumą, nes jie gauna naujų žinių ir gebėjimų.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2658 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Skatinančios ir stabdančios monetarinės politikos palyginimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Skatinančios ir stabdančios monetarinės politikos palyginimas. (2015 m. Rugsėjo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/skatinancios-ir-stabdancios-monetarines-politikos-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 07:13
×