Skausmas


Įvadas. Apibrėžimas. Skausmo samprata. Skausmo kokybiniai ypatumai. Visceralinių organų skausmo informacija. Skausmo klinikiniai parametrai. NEuropatinis skausmas. Skausmo malšinimas. Medikamentinis ūminio skausmo gydymas. Žmogaus skausmo apibūdinimas. Jutimai. Statistika. Literatūros sąrašas.

Skausmas pažystamas visiems. Per skausmą kūdikystėje suvokiame aplinkinio pasaulio pavojus, išmokstame prisitaikyti ir išgyventi. Skausmas mus saugo visą gyvenimą, informuoja apie ligas ir skatina ieškoti pagalbos. Skausmo jutimas – fiziologinis, sveikam organizmui būdingas reiškinys Iš visų besikreipiančių į gydytojus ligonių 60% tai daro pajutę skausmą. Praradęs skausmo jutimą (sensorinė neuropatija) žmogus pasmerkiamas nuolatinės traumoms ir negaliai.

Nociceptorius – receptorius, kuris jautrus žalingam dirgikliui ar tokian dirgikliui, kuris gali tapti žalingas, jei jo poveikis trunka ilgai. Nocicepcija – tai informacijos priėmimas, kai audinių pažeidimo vietoje sudirginami specialūs receptoriai ir gimsta nervinis impulsas. Jis jutimo laidais perduodamas į centrinę nervų sistemą ir ten suvokiamas kaip skausmas – taip gimsta skausmo pojūtis. Skausmo pojūtį seka neigiamas emocinis atsakas, lydimas baimės, sujaudinimo ar depresijos, – kančia. Jei skausmas vargina ilgesnį laiką, pakinta ir žmogaus elgsena: jis kalba apie skausmą, nerimauja, nuolat lankosi pas gydytojus ar vaistininkus, ieško nusiraminimo, keičiasi jo laikysena, veido išraiška. Taigi skausmas sukelia ne tik fizinį ir psichologinį diskomfortą, bet taip pat keičia socialinius, visuomeninius, ekonominius asmens santykius.

Skausmo problema apjungia įvairių specialybių medikus (anesteziologus, neurologus, reabilitologus, onkologus, bendrosios praktikos gydytojus, reabilitologus, farmacininkus), taip pat socialinius darbuotojus, psichologus. Skiriama net atskira skausmo medicinos sritis, esti skausmo klinikos, kuriose dirba skausmo specialistai.

Skausmą gali sukelti bet koks audinių pažeidimas – mechaninis, terminis, cheminis, uždegiminis. Skausmo suvokimą generuojanti sistema prasideda specialiais receptoriais (nociceptoriais) – tai laisvosios nervinių ląstelių galūnėlės, išsidėsčiusios odoje, gleivinėse, vidaus organuose, sąnariuose, kraujagyslėse, smegenų dangaluose, kurios priima skausmo stimulus ir perduoda į neurono kūną specialiomis A-delta ir C tipo nervinėmis skaidulomis. Taip impulsas patenka į nugaros ir galvos smegenis. Centrinėje nervų sistemoje dirginimas suvokiamas kaip skausmas, lokalizuojamas, įgauna emocinį atspalvį. Kartu nuo pat skausminės impulsacijos registravimo receptoriuose įsijungia ir skausmo kontrolės mechanizmai nugaros, galvos smegenyse, dėl kurių skausmo impulsas gali būti modifikuojamas ar slopinamas. Visos farmakologinės ir nefarmakologinės skausmo malšinimo priemonės arba slopina skausmą generuojančios sistemos veiklą, arba aktyvina skausmą slopinančią sistemą, arba reguliuoja skausmo kontrolės mechanizmus.

Vidaus organų (visceralinį) skausmą sukelia organų pvz., žarnyno spazmai. Skausmas būna bukas, sunku pasakyti vietą.

Kūno (somatinis) skausmas atsiranda odoje (paviršinis skausmas) ir raumenyse, kauluose, sąnariuose ( gilusis skausmas).

Vidaus organų (viceralinį) skausmą sukelia organų pvz. žarnymo spazmai. Pirmasis simpatinis neuronas, kuris pajunta visceraliniuose organuose skausmą, yra užpakalinės šaknelės nugariniame mazge. Dėl to stiprus arba ne toks stiprus, kiek ilgalaikis visceralinių mu-, delta-, kapa- receptorių dirginimas gali persiduoti į somatinį skausmo juntamąjį neuroną. Tuomet skausmas juntamas to segmento odoje arba giliuosiuose audiniuose, tačiau tikslios lokalizacijos paprastai nenurodoma, nes visceralinį organą inervuoja 2–4 simpatiniai segmentai. Visceralinio skausmo informacija iš užpakalinio rago kyla nugaros smegenų tinklinio audinio (spinoretikuliniu) laidu, o kamiene ekstralemniskiniu laidu iki gumburo. Gumburas visą visceralinio organo skausmo informaciją perduoda migdoliniam kūnui – „baimės“ centrui. Šis keičia emocijas ir homeostazę analogiškai, kaip ir skausmo informacijai patekus iš išorės. Galima teigti, kad:

  • Microsoft Word 553 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3034 žodžiai)
  • Universitetas
  • Redam
  • Skausmas
    10 - 9 balsai (-ų)
Skausmas. (2015 m. Spalio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/skausmas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:12
×