Skeletas ir raumenys


Raumenys skaidres. Skaidrės raumenų. Skaidres raumenys. Epifizine kremzline plokstele. Raumenys skaidres.

Skeletas ir raumenys. Kaulų vystymasis. Ilgųjų kaulų ilgėjimas. Kaulų senėjimas. Skeleto kitimai gyvenimo eigoje. Lūžusio kaulo gijimas. Ištirpinus mineralines druskas kaulas pasidaro lankstus (ilguosius kaulus net galima užrišti mazgu). Toksai tirpinimas vadinamas nukalcinimu (arba dekalcifikacija). Sudeginus kaulo organines medžiagas kaulas išlaiko savo formą ir kietumą, tačiau nuo nestipraus smūgio subyra į trupinius. Organizmui trūkstant kalcio ar fosfato jonų, reikiamas jų kiekis paimamas iš kaulų patirpinamų kristalėlių. Senstant kauluose didėja mineralinių druskų dalis, o mažėja - baltyminių skaidulų. Todėl kuo senesnis žmogus, tuo trapesni ir mažiau lankstūs jo kaulai (ir todėl dažniau lūžta). Osteoną sudaro koncentriniai kaulo sluoksniai (primena vienas į kitą sukištus (ir tvirtai suklijuotus) skirtingų platumų kokteilinius šiaudelius). Po gimimo kremzliškai sukaulėja ilgųjų kaulų galvutės (epifizės). Tačiau sukaulėja ne visa kremzlė. Kremzlė lieka galvutės paviršiuje, kur ji sudaro slidų sąnarinį galvutės paviršių, ir tarp galvutės ir vamzdinės kaulo dalies. Pastaroji vadinama augimo (epifizine) plokštele. Šioje plokštelėje dalijasi kremzląstės ir storina kramzlės sluoksnį. Galvutė nutolsta nuo vamzdinės dalies. Apatinė kremzlės dalis sukaulėja ir prisijungia prie vamzdinės ilgojo kaulo dalies. Taip augimo plokštelė augina ilguosius kaulus ilgyn. Sukaulėjus augimo plokštelei žmogus nustoja augti aukštyn.

Dauguma druskų - tai kalcio fosfatas bei kalcio karbonatas. Šios ir kitos druskos sudaro hidroksiapatito kristalėlius.

Ištirpinus mineralines druskas kaulas pasidaro lankstus (ilguosius kaulus net galima užrišti mazgu).

Sudeginus kaulo organines medžiagas kaulas išlaiko savo formą ir kietumą, tačiau nuo nestipraus smūgio subyra į trupinius.

Organizmui trūkstant kalcio ar fosfato jonų, reikiamas jų kiekis paimamas iš kaulų patirpinamų kristalėlių.

Senstant kauluose didėja mineralinių druskų dalis, o mažėja - baltyminių skaidulų. Todėl kuo s. Kamieninės kaulaląstės. Smulkios verpstiškos ląstelės, slypinčios išoriniame ir vidiniame antkaulyje. Esant reikalui gali intensyviai mitoziškai dalintis ir sudaryti osteoblastus. Labai svarbios kaulų gijimui.

. Osteoblastai. Aptinkamos perstatomose, augančiose kaulo dalyse, antkaulyje. Tarpląstinę medžiagą gaminančios ląstelės.

A) gamina organines tarpląstinės medžiagos skaidulas (išskiria pradines medžiagas i. Osteocitai. Pagrindinės susidariusio kaulo ląstelės, būna audinio tuštumose. Susidaro iš osteoblastų. Osteocitai yra žvaigždiški, jie turi ilgas plonas ataugėles, slypinčias plonučiuose kanalėliuose, atsišakob) kraujyje trūkstant kalcio, druskas gali ir tirpinti. Tokiu būdu padeda palaikyti kalcio jonų koncentraciją kūno skysčiuose.

. Osteoklastai. Tai daugiabranduolės ląstelės, susidarančios iš leukocitų tankusis kaulinis audinys. Labai kietas, sunkus. [carola-148(. 4): tankusis kaulinis audinys. A. Padidintas išilginis tankiojo kaulinio audinio pjūvis, kuriame matyti vidinės kraujagyslės, kanalai ir kiti vidiniai dariniai. B. Padidintas osteonas su lakūnomis ir kanalėliais. C. Padidintas octeocitas (kaulaląstė) lakūnoje. D. Osteono elektronmikroskopinė nuotrauka (padidinta 1000 kartų). ].

Sudarytas iš sukalkėjusių cilindrų, vadinamų osteonais. Osteonas - tai tankiojo kaulinio audinio sandaros vienetas.

Osteono išilginę ašį sudaro centrinis kanalas, kuriame eina kraujagyslės, nervai, limfagyslės. Centriniai kanalai statmenais kanalais sujungti su antkauliu kaulo išorėje ir vidiniu skaiduliniu sluoksniu (vidiniu antkauliu), išklojančiu kaulo tuštumas.

Osteoną sudaro koncentriniai kaulo sluoksniai (primena vienas į kitą sukištus (ir tvirtai suklijuotus) skirtingų platumų kokteilinius šiaudelius).

Sluoksniuose yra mažos ertmės, kuriose gyvena kaulaląstės osteocitai. Osteocitai yra žvaigždiški, jie turi ilgas plonas ataugėles, slypinčias plonučiuose kanalėliuose, atsišakojančiuose nuo kaulaląstės ertmės.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (2318 žodžiai)
  • Pilypas
  • Skeletas ir raumenys
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Skeletas ir raumenys. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/skeletas-ir-raumenys.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 16:01
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo