Skiepai skaidrės (2)


Skiepai. Skiepijimas – tai ligos sukėlėjų ar jų antigenų suleidimas į organizmą. Kam reikalingas skiepas? Skiepas reikalingas imuninei sistemai skatinti lygiai tiek. Skiepams naudojami mikroorganizmai skiriasi nuo tų. Imuninės sistemos veikloje dalyvaujančios ląstelės „Suvalgo antigeną. Atminties ląstelės. Tai rezervas, kuris antrą kartą susidūrus su antigenu. Antikūnai. Antigenui specifiški antikūnai jungiasi su ligos sukelėju. Skiepo antigenas sukelia imuninį atsaką, panašų i natūralaus ligos sukelėjo sukeliamą. Susidūrus su užkratu arba paskiepijus pirmą kartą. Pasiskiepijus pakartotinai įgyjama ir imuninė atmintis. Antigenai. Skiepų veiklioji medžiaga,vadinamieji antigenai. Skiepų rūšys. Gyvieji. Gyvieji skiepai. Gyvieji skiepai imituoja natūralių mikroorganizmų sąveika su paskiepytojo organizmu. Negyvieji skiepai. Negyvaisiais skiepais skiepijama.


Skiepams naudojami mikroorganizmai skiriasi nuo tų, kurie yra žmogaus organizme, todėl imuninė sistema juos atpžįsta kaip svetimkūnius ir sukelia imuninį atsaką, taip pat sukuria imunitetą, t.y. atsparumą sukėlėjui.

Imuninės sistemos veikloje dalyvaujančios ląstelės „suvalgo antigeną, jo dalis „parodo“ savo paviršiuje ir nukeliauja į limfmazgius. Juose esantiems B limfocitams antigeną pristatančios ląstelės perduoda informaciją apie jį B limfocitai pradeda daugintis ir dalytis į dviejų tipų ląsteles: gamiančias antikūnus ir atminties ląsteles.

Skiepo antigenas sukelia imuninį atsaką, panašų i natūralaus ligos sukelėjo sukeliamą.

Susidūrus su užkratu arba paskiepijus pirmą kartą, sužadinama pirminė imuninė reakcija. Maždaug per 1-2 savaites pasigaminama antikūnų ir sutelkiamos kitos imuninės gynybos pajegos. Įgyta apsauga nėra ilgalaikė.

Pasiskiepijus pakartotinai įgyjama ir imuninė atmintis. Tada patikima apsauga išlieka ilgam, neretai – net praradus organizme cirkuliuojančius antikūnus.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1910 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (359 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Olga
  • Skiepai skaidrės (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Skiepai skaidrės (2). (2016 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/skiepai-skaidres-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 18:23
×