Skurdo atsiradimo priežastys


Įvadas. Pagrindinė dalis. Skurdo samprata. Sąvokos apibrėžimas. Skurdo skirstymas. Skurdo atsiradimo priežastys ir problematika. Skurdo priežastys. Skurdą didinantys veiksniai. Socialinės skurdo pasekmės. Skurdo statistika. Skurdo paplitimas Lietuvoje ir pasaulyje. Skurdo mažinimo būdai. Išvados. Literatūra.

Skurdas yra viena iš aktualiausių problemų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, įskaitant ir labiausiai išsivysčiusias šalis. Per keletą pastarųjų dešimtmečių visame pasaulyje susiformavo naujas reiškinys – benamių subkultūra, kurios susiformavimą lėmė staigus pramonės vystymasis ir urbanizacijos procesas – teigia Lietuvos sociologė Ieva Čepulkauskaitė.

Atsidurti ties skurdo riba labai lengva. Užtenka prarasti darbą, susirgti sunkia liga ar pasiduoti žalingiems įpročiams. Į skurdą patekę žmonės patiria ne vien ekonominių problemų, bet kartu ir socialinių. Pamažu skurstantys žmonės yra atskiriami nuo visuomenės, praranda daug teisių bei tampa priklausomi – suvaržoma jų laisvė.

Vyraujant skurdui, atsiranda daug kitų problemų, kurios yra neatsiejamos, tokios kaip alkoholizmas, narkotikų vartojimas, nusikalstamumas, nedarbas. Visos šios skurdo pasekmės silpnina artimųjų ryšius, dvasinių vertybių puoselėjimą.

Visi žmonės supranta kas yra skurdas, tačiau paaiškinti sunku, nes šiais laikais ,,skurdo“ sąvoka turi daug reikšmių. Škotų ekonomikas, dėstytojas, rašytojas, mąstytojas A. Smithas, kaip ekonomikos srities specialistas, skurdą įvardino kaip reikalingiausių daiktų, skirtų asmens gyvybei palaikyti, stygių (Adam Smith ,,Tautų turtas“ 1776m.). Tačiau šiais laikais skurdas reiškia kur kas daugiau.

Socialinė atskirtis susijusi ne tik su materialiniu nepritekliumi, bet ir kitais aspektais – asmenybės būdo ypatumais, santykių tarp individo ir visuomenės kokybe, stigmatizacijos procesais. Taigi atskirtis yra daugiamatis reiškinys, kuris kartu apima ir visuomenines vertybes, ir asmenines savybes (Silver 1994), yra susijęs ir su procesais, ir jų padariniais (Kasatkina, Leonèikas 2003). Individų atskirtis pasireiškia tuo, kad jie atskiriami (arba savo noru atsiskiria) nuo šeimos, aktyvios visuomeninės veiklos, darbo rinkos, materialinių ir kultūrinių vertybių.

Kadangi ,,skurdo“ sąvoka yra daugiareikšmė ir geresniam jos suvokimui, skurdas yra suskirstytas į tris rūšis - absoliutų, santykinį ir subjektyvų.

Kalbant apie skurdą sukeliančius veiksnius, visų pirma, reikėtų paminėti nedarbą. Ypač – ilgalaikį nedarbą, susijusį su struktūriniais darbo rinkos pokyčiais, sukeltais ekonominių permainų. Neturint nuolatinio pajamų šaltinio, labai rizikinga gyventi, nes bet kuriuo momentu žmogus gali netekti visų turimų santaupų. Tokia situacija gali privesti prie kraštutinių veiksmų – elgetavimas gatvėse, ieškojimas vertingų ir naudingų daiktų šiukšlinėse ir kitų benamiams būdingų elgesio normų.

Kitas svarbus veiksnys, lemiantis skurdo atsiradimą yra mažos pajamos. Jos dažniausiai yra gaunamos dėl žemės ūkio neefektyvumo, darbo pobūdžio. Tokia situacija sukelia atitinkamas pasekmes. Tokias kaip greitųjų kreditų paskolas. Kuomet žmogui gyvybiškai reikalingi pinigai,kad išgyventų, imasi daug neapgalvotų veiksmų. Skurdo ištikti žmonės negalvoja apie ateitį, kaip reikės paskolą grąžinti, jiems rūpi tai, kas yra čia ir dabar, todėl ilgainiui gali prarasti viską iki paskutinio cento ir dar pakliūti į dideles bėdas.

  • Microsoft Word 1553 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2320 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Skurdo atsiradimo priežastys
    10 - 7 balsai (-ų)
Skurdo atsiradimo priežastys. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/skurdo-atsiradimo-priezastys.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 19 d. 10:48
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema