Skyrybos šeimoje


Įvadas. Pagrindiniai skyrybų šeimoje aspektai. Skyrybų priežastys. Skyrybų mitai. Skyrybų pasekmės. Skyrybų statistika. Skyrybų statistika Lietuvoje. Lietuvos žmonių nuomonės tyrimas apie skyrybas šeimoje. Skyrybų išvengimo būdai. Refleksija. Išvados. Literatūra. Priedai. Priedas. Apklausa „Skyrybos šeimoje“.

Nuo senų laikų šeima yra laikoma svarbiausia visuomenės institucija, kurios tikslas – užtikrinti visuomenės ir vaikų saugumą, jų augimą bei vystymąsi. Ankščiau šeimos pamatu buvo laikoma darni, moralės normomis besivadovaujanti šeima. Paradoksalu, tačiau šiandien, kuomet žmonija didžiuojasi pažanga mokslo ir technikos srityse, svarbiausia visuomenės institucija – šeima, milžinišku greičiu lekia į prarają. Joje mažėja pasitikėjimo vienas kitu, tarpusavio bendravimo, pagarbos, ištikimybės. Kodėl? Kas nutiko šiandienos šeimai?

Žinoma, kai kas man gali prieštarauti. Juk visais laikais buvo tų, kurie nesilaikė moralės normų, tačiau šiam prieštaravimui yra labai paprastas atsakymas: ankščiau nukrypimai buvo netoleruojami. Priešingai negu yra dabar. Šiandien, bet koks nukrypimas nuo vertybių – laikomas norma.

Vis daugiau žmonių gyvena neoficialioje santuokoje, jau nieko nebestebina ir nuolat augantis skyrybų skaičius. Žinoma bendrame šeimos gyvenimo kelyje atsiranda daugybė pavojų ir netikėtumų. Nuolatinis žmonos ir vyro bendravimas kartais pertraukiamas ginčais, konfliktais, nusivylimais. Apmaudu, bet ne visos šeimos sugeba įveikti kliūtis ir negeroves, kurios galiausiai baigiasi skyrybomis.

Darbo tikslas – išsiaiškinti šeimų skyrybų priežastis, mitus, pasekmes bei išvengimo būdus, apžvelgti skyrybų statistiką Lietuvoje ir atlikti nuomonės tyrimą nagrinėjama tema.

Darbo uždaviniai:

Aptarti pagrindinius skyrybų šeimoje aspektus.

Išnagrinėti skyrybų statistiką.

Aptarti skyrybų išvengimo būdus.

Darbo metodai: internetinių šaltinių analizė, aprašomasis, apibendrinimo metodai, apklausa.

Trečioji šeimos tyrėjų grupė mano, kad visos skyrybų priežastys priklauso tik nuo pačių sutuoktinių santykių. Jie įsitikinę, kad skyrybos kyla dėl menkų sutuoktinių įsipareigojimų vienas kitam, nenoro savęs aukoti ar ką nors duoti šeimos labui. Kuomet šalia tokių santykių užsimezga kur kas šiltesni ir malonesni, galintys pakeisti esamus, beveik visuomet yra tuo pasinaudojama.

Dar kiti tyrimų autoriai teigia, kad skyrybos kyla dėl nemenkų individualių sutuoktinių skirtumų, kai neatitinka sutuoktinių charakterio savybės ir tie patys dalykai vertinami skirtingai. Tiesa, šis požiūris prieštarauja įsitikinimui, kad priešingybės traukia. Tačiau analitinės psichologijos kūrėjo C.G.Jung aiškinimu, priešingybės sudaro įdealią sąjungą tol, kol yra priverstos kovoti su išbandymais, gintis nuo įvairiausių gyvenimo išdaigų, prisitaikyti prie daugybės gyvenimo sąlygų. Kai toks poreikis išblėsta, sutuoktiniai turi laiko atidžiau pažvelgti vienas į kitą. Iki tol stovėję petys į petį ir puikiai papildę vienas kitą, jie ima ieškoti vienas kito supratingumo pamato, kad jie niekad vienas kito nesuprato. Tuomet tarp jų prasideda konfliktas, kartais žiaurus ir kupinas abipusio nuvertinimo, nes vieno sutuoktinio vertybės pasirodo esą kito vertybių paneigimas.

Be abejo kiekviena santuoka yra skirtinga, todėl negalime kalbėti apie vienintelę jos sėkmės ar nesėkmės priežastį. Nė vienas tyrėjas negali patvirtinti, kad šeimos įvertintos kaip stabilios ir sėkmingos po penkerių ar daugiau metų neiširs. Vis dėlto, jei staiga praeina noras dalytis savo uždirbtais pinigais su sutuoktiniu, jei imama jaustis lyg uždarytam narve, o aplinkiniai pastebi nuolatinį nervingumą, būtų pats laikas susirūpinti savo santuoka ir užbėgti skyryboms už akių.

Yra sukurta daugybė mitų apie skyrybas, tačiau ne visi jie teisingi. Štai vieni iš jų:

Taigi, akivaizdu, kad egzistuoja daugybė mitų ir visus iš jų atrodo galima paneigti. Tačiau kiekviena šeima skirtinga, todėl šių teiginių absoliutine tiesa negalima laikyti. Juo labiau, kad socialiniame gyvenime absoliutinės tiesos neegzistuoja.

Nenoromis sukūrėme naują visuomenė: 45% pirmų ir 60 % antrų santuokų (JAV) baigiasi ištuoka. 25% žmonių, kuriems yra nuo 18 iki 44 metų, turi išsiskyrusius tėvus, o tik 26 % gyvenančių drauge yra vedę. Nejaugi šeimos nyksta? Visuomenėje įvyko didžiuliai pokyčiai, kurių mes dar pilnai nesuvokiame.

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3585 žodžiai)
  • Kolegija
  • Klaudija
  • Skyrybos šeimoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Skyrybos šeimoje. (2015 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/skyrybos-seimoje.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 20 d. 20:49
×
26 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo